Jõgevamaale jõudis koroonaviiruse vaktsiin

Teise jõulupüha varahommikul jõudis Eestisse esimene COVID-19 vaktsiini saadetis – 9750 vaktsiinidoosi 4875 inimese vaktsineerimiseks. Vaktsineerimised algasid Ida-Virumaal, Tartus ja Tallinnas. Esmaspäeval said oma esimesed vaktsiinidoosid Jõgeva haigla töötajad.


„Esimese tarnega saabunud vaktsiinid on mõeldud haiglate, kiirabi ja perearstikeskuste tervishoiutöötajatele. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele, kuna COVID-19 haigetega kokkupuute tõttu on neil suurem risk nakatuda ning vaktsineerimine aitab tagada tervishoiusüsteemi toimepidevuse,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik, kui vaktsiinisaadetis Eestisse jõudis.
Esimene koht Jõgevamaal, kuhu vaktsiin jõudis, oli Jõgeva haigla. „Kõigepealt saavad süstid kätte 40 haigla valvetöötajat, kellel tõenäoliselt tihedamini võib olla COVID-haigetega kokkupuutumist,“ ütles haigla juht Peep Põdder, kes ka ise valvearstina oma vaktsiini kätte sai.
„Vaktsineerijad on läbinud kolmetunnise veebikoolituse,“ rääkis esimestel süstimistel pilku peal hoidnud Jõgeva haigla ravijuht Vilve Vend. Ka oli protseduuride toa seina peal suur plakat COVID-19 vastase vaktsineerimise juhendiga. „Kõrvaltoas on meil võimalus haiget esimesed 15 minutit jälgida, et märgata, kui tuleks kahtlustada anafülaktilist šokki,“ selgitas dr Vend. „Teatavasti võib allergiat esineda põhimõtteliselt mille vastu tahes,“ lisas ta. Otse loomulikult küsis vaktsineerija kõigilt, kas neil on varem esinenud allergilisi reaktsioone. Ka said kõik vaktsineeritud kaasa põhjaliku infolehe.
Ka tervisekeskused alustavad vaktsineerimisega varsti.
Eestisse jõudnud COVID-19 vaktsiin on toodetud ravimifirmas Pfizer/Biontech, kannab nime Comirnaty ning on oma olemuselt mRNA vaktsiin. Comirnaty’t manustatakse täiskasvanutele ja noorukitele alates 16 aasta vanusest. Vaktsiini toimel hakkab immuunsüsteem (keha loomulik kaitsemehhanism) tootma antikehi ja vererakke, mis avaldavad SARS-CoV-2 viirusele vastutoimet, kaitstes seega COVID-19 eest.
Põltsamaa tervisekeskuse juhataja Merle Mölder ütles, et neile saabuvad vaktsiinid täna ja alustatakse ka vaktsineerimist.
„Oleme küsinud 40 vaktsiinidoosi ja usun, et need ka saame. Vaktsineerime meditsiinipersonali, aga kui ajad ei peaks klappima, meil on palju rändarste, siis saavad ülejäänud doosid õendusabi kliendid,“ ütles ta.
Mustvee tervisekeskuse juhataja Peter Babjaki sõnul loodavad nemad oma esimesed vaktsiinid kätte saada jaanuari keskel.
COVID-19 vaktsineerimine on vabatahtlik ja 2021. aastal kõigile inimestele tasuta. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastatele ja teatud diagnoosidega inimestele, kellel võib tervise tõttu olla COVID-19 haiguse kulg raskem. Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses COVID-19 vaktsiine, võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus