22.-26. juulini viibis viiekümneliikmeline Jõgevamaa delegatsioon Tšehhi Vabariigis. Ekskursioonidel külastati Prahat, Karlovy Varyt ja Plzenit ning huvituti turismiettevõtluse korraldamisest nendes kuulsusrikka ajaloo ja mitmekülgsete kultuuriväärtustega linnades. Ühtlasi tutvustati Tšehhis Jõgevamaad, eriti põhjalikult räägiti Kalevipoja Uisumaratonist ja saalihokist, mis sellele piirkonnale nii üle-eestilist kui ka rahvusvahelist kuulsust toonud.
Delegatsiooni juhi, Jõgeva maavanema Aivar Koka sõnul oli sõidu üks olulisemaid eesmärke tutvuda sealsete omavalitsuste kogemustega turismiteenuse pakkumisel. “Tšehhid oskavad oma turismiobjekte tõeliselt huvitavalt ja atraktiivselt tutvustada. Näiteks paljude purskkaevude juures saab nautida vee- ja värvimänge ning kontsertetendusi, kus esinevad näitlejad, lauljad ja tantsijad. Näiteks vaatasime Prahas valgusshow’d-kontsertetendust Carmen, mis oli valminud G. Bizet’ samanimelise ooperi järgi. Põline turismimeka on ka Karlovy Vary. Turism on selle linna juhtiv majandusharu. Paljud sõidavad siinsetesse SPA-desse tervist taastama. Plzenis tutvusime aga sealse maailmakuulsa õlletehasega, kus püütakse toime tulla võimalikult väheste töötajatega ja kogu tootmisprotsessi juhitakse infotehnoloogiasüsteemide abil. Tõdesime, et tšehhi õlu suudab maailmaturul hästi konkurentsis püsida. Tehase muuseumis saime põhjaliku ülevaate õlle valmistamise ajaloost.
Prahas võttis jõgevamaalaste delegatsiooni vastu Eesti suursaadik Mati Vaarmann. “Arutasime mõttevahetusel koostöövõimalusi. Rääksime sellest, missugused valdkonnad võiksid Eesti ettevõtetele Tšehhi majanduselus huvi pakkuda. Kõneaineks oli Peipsi jääl korraldatav Kalevipoja Uisumaraton, kusjuures Eesti suursaatkond on valmis omalt poolt kaasa aitama selle rahvusvahelise spordisündmuse tutvustamisele Tšehhis. Vastu talve korraldame Tšehhis ka ise uisumaratoni presenteeriva ürituse,” rääkis maavanem.
Ettevõtja Priit Saksing rääkis kohtumisel saatkonnas saalihokist, spordialast, mis tänu spordiklubile Tähe on Jõgevamaale kuulsust toonud nii Eestis kui ka välisriikides. “Et Tšehhis toimuvad käesoleval aastal maailmameistrivõistlused, oleksid tulevikus mõeldavad ka spordiklubi Tähe ja Tšehhi võistkondade sõpruskohtumised,” ütles Saksing.
Jõgevamaalased kohtusid ka Hradec Kralove maavalitsuse ja linnavalitsuse töötajatega.
“Selle piirkonna esindajad osalesid 2005. aastal korraldatud Jõgevamaa esimesel arengukonverentsil. Nüüd on aga Hradec Kralovel uus juhtkond, kellega soovime koostööd jätkata. Hradec Kralove delegatsioon sai ka küllakutse meie maakonda.
Tšehhis ringi liikudes hakkasid silma mitmed positiivseid iseärasused selle riigi majanduselus. Teise maailmasõja eelses Euroopas kuulus Tšehhi viie rikkama riigi hulka. Täna on sellele riigile iseloomulik, et enamik inimesi eelistab töötada kodumaal. Küll aga rakendatakse seal mitmes valdkonnas rohkesti võõrtööjõudu, töölisi on Vietnamist ja teisteski riikidest. Tšehhi kroon on viimasel ajal järjest tugevamaks muutunud, küll aga annab tunda hinnatõus nagu ka teises riikides, ” rääkis Aivar Kokk.
Priit Saksingu arvates võiksime õppida Tšehhi kogemustest ja traditsioonidest graniidi kasutamisel. “Graniit on seal väga hinnatud ehitusmaterjal. Prahas näiteks on peaaegu kõik tänavad kaetud graniidiga. Mitmed graniidifirmad tutvustavad ja müüvad oma tooteid lausa maantee ääres,” lausus ta.
JAAN LUKAS