Jõgevamaalased avastasid Norra Kuningriiki

Bussireisil osalenud Jõgevamaa esindus külastas Norra Hagesundi ja Koperviki kommuune. Koperviki kommuunist andis ülevaate selle haridus- ja kultuurinõunik Geir Toskedal. Delegatsiooni juht maavanem Aivar Kokk ütles, et reis Norrasse tõestas, kuidas mitmed piirkonnad on arenenud tänu sadamatele, kusjuures sadamaprojektide käivitamist ja edendamist on toetanud ka riik. Kindlasti oleks selline toetus ka oluline Peipsi sadamate väljaehitamisel.

Jõgevamaalased sõitsid Norra fjordides reisipraamiga. “Mulle jättis väga hea mulje turismilaevanduse korraldamine, esile tasub tõsta kas või seda, et praami ei tarvitsenud oodata rohkem kui veerand tundi, ” märkis maavanema nõunik Vahur Kukk.

Mustvee linnapea Mati Kepp märkis, et kasutas sadamatega tutvumiseks ka vaba aega reisiprogrammis. “Et Mustvees ootab ees sadamate ehitamine, kuluvad selle valdkonna kogemused ja omasilmaga nägemised igati ära. Nii pakkus mulle ennekõike huvi, kuidas on korraldatud laevade ja paatide sadamatest väljumine ja sissesõitmine ning mismoodi neid hooldatakse ja remonditakse. Usutavasti on norralased nõus tulema ka Peipsi piirkonda sadamate ehituse alast nõu andma. Kohtasin Norras mitmeidki Eesti arengust huvitatud inimesi. Üks neist on näiteks haridustegelane Geir Toskedal,  keda võib tõeliseks Eesti fänniks pidada. Praeguseks on ta käinud vaid Tallinnas, kuid on kindlasti huvitatud külaskäigust ka teistesse paikadesse, küllap ka Mustveesse. ”

“Teistest maadest on alati palju õppida. Eks Norralgi on tulnud üle elada mõnedki raskused . Viimasel ajal on selle riigi arengut suuresti kiirendanud edu naftaturul, ” ütles Kepp.

Ettevõtja Priit Saksingu sõnul oli hea tõdeda, et Norras on loodud igati kodanikusõbralik ja turvaline ühiskond. ?Riigile on oluline iga kodanik.  Näiteks tõsisemate haiguste puhul tagatakse elu lõpuni tasuta arstiabi. Õpetaja sõidab aga paadiga vajaduse korral kas või ühte või kahte õpilast õpetama. Pean võrratuks Norra arhitektuuri, milles väga oluline koht ka puitehitistel, on ju Norra üks metsarikkamaid maid kogu Euroopas. Purskkaevude juures, ümbersõitudel ja teisteski paikades on aga meisterlikult ka graniiti kasutatud.”

Jõgevamaalased külastasid ka Avaldensises asuvat esimese Norra kuninga Haraldi muusemi. Viikingite külas laulsid aga rahvalikke laule menuansambli “Laisad poisid ” liikmed Aivar Kokk, Felix Herman ja Vahur Kukk. Saksofonil saatis neid Laiuse Püha Jüri koguduse õpetaja Raino Kubjas.

Maavanem Aivar Koka sõnul käis Norras väga üksmeelne reisiseltskond. “Sellised sõidud aitavadki erinevate valdkondade inimestel üksteist paremini tundma õppida, et tulevikus midagi üheskoos korda saata,” laUsus ta.

   JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus