Jõgevamaal paneb uksed kinni neli postipunkti

Tänavu 18. maist suletakse Saare postipunkt, 1. juulist Luua ja Sadala ning 1. septembrist lõpetab töö Maarja postiasutus.

Saare postipunkti teenindaja Astra Laumets on koondamisteatele allkirja andnud ja 18. maist töötu. Naine on juba jõudnud pensioniametist järele uurida, et eelpensionile saaks ta jääda aasta pärast. „Tööd on praegu väga raske leida,” tõdes ta.

Saare postipunktis parajasti makse maksnud, kuid oma nime avalikustamisest keeldunud  pensionäridest vanapaar oli nõutu. „Keegi ei ole selgitanud, kus me edaspidi oma makse saame maksta,” tunnistas proua. Tema hinnangul jääb Voore postipunkt neile kaugeks.

Vanapaar kinnitas, et ilma autota ei saaks nad kuidagi hakkama. „Kui enam tervist pole ja autoga sõita ei suuda, siis ei saa poodigi,” nentisid nad. Naise sõnul ongi maainimesed iseenese hooleks, sest busse liigub vähe, kool pandi kinni ja nüüd on tööd lõpetamas ka postipunkt.

Võimalikud frantsiisikontorid Luual ja Sadalas

Kui palju inimesi postipunktide sulgemisega tööta jääb, pole veel teada. Eesti Posti kommunikatsiooni- ja turundusosakonna juhi kinnitusel tegeldakse Sadalas ja Luual frantsiisipartneri leidmisega. Kellega on Luua ja Sadala frantsiisikontori asjus Eesti Post hiljuti läbirääkimisi pidanud, ei õnnestunud Vooremaal tuvastada. Nii Torma vallavanem Riina Kull, Palamuse vallavanem Urmas Astel kui ka Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba kinnitasid, et nendega on Eesti Posti inimesed sügistalvel korra kohtunud ja lubanud läbirääkimisi jätkata, kuid kõik on jäänud soiku.

Ka Luua postipunkti töötaja nentis, et temaga frantsiisikontorisse tööle asumiseks läbirääkimisi ei peeta.

Torma vallavanem Riina Kull ütles, et tal ei jätku olukorra kirjeldamiseks enam sõnu. „Me oleksime nagu kõige viimased, keda sulgemine puudutab,” märkis ta.

Teenuse kvaliteet kannatab

Saare vallavanem Jüri Morozov ütles, et teenuse kvaliteet kannatab märkimisväärselt, kui postiljon kõiki postipunkti teenuseid pakkuma hakkab. „Tal kulub iga kliendi juures palju aega,” tõdes vallavanem. „Kas iga inimene peab siis hakkama postiljonile helistama, et tahan homme pakki saata?”

Kui Eesti Post ei saa ise majanduslikult hakkama, siis kuidas saab vald frantsiisikontoriga hakkama? „See tähendab, et kohalik omavalitsus või mõni ettevõte võtab endale täiendava ülesande, mis talle tulu ei anna. Miks  peaks keegi saama teenust ilma rahata osutatud?” küsis ta.

Eesti Posti frantsiisikontori suhtes on Morozov oma inimestega läbi rääkinud. „Esimene võimalus on, et see kontor tegutseb vallamajas, teine, et Kalevipoja Kojas raamatukogu ruumides. Raamatukogutöötaja koormus on avatud internetipunkti teenindamise tõttu praegugi väga suur, pidevalt räägime, et on vaja inimest juurde. Kui frantsiisikontor ka sinna viia, siis on päris hullumaja. Ka vallamajas on igal ametnikul lisaks oma põhitööle veel mitu ülesannet. Kui talle panna lisaks Eesti Posti frantsiisikontor, siis inimene kas lahkub töölt või satub haiglasse,” kinnitas Morozov. Fransiisikontori teenuse pakkumisega pole nõus ka Jõgeva MÜ kauplus ja seda just suure bürokraatia ja madala teenusehinna tõttu.

Vallavanemat häirib, et riik tõmbub igalt poolt tagasi, võtab oma vastutuse ära ja viitab, et äriettevõte korraldab asju. Kui aga hakkama ei saa, lükatakse probleemid kohalikule omavalitsusele lahendada.

„Saare valla valmivas üldplaneeringus kavandatakse kaht kohaliku elu keskust – Voore ja Kääpa arendada 800-1000 elanikuga asumiteks, et nad majanduslikult toimima saaksid hakata. See tähendab, et piirkonna keskuses peaksid olema kõik teenused alates kingsepast kuni Eesti Posti teeninduspunktini. Miks me seda üldplaneeringut siis teeme? Muud struktuurid peaksid sellega arvestama,” rääkis Saare vallavanem.

Konkurentsiameti küsimustikule “Juurdepääs postivõrgule” vastates rõhutas Saare vallavalitsus, et ümberkorralduste tulemusena halveneb elanike postiteenuse kättesaadavus ja lisakulutused oleksid ebamõistlikud.

“Lahendusena pakkusime välja võimaluse Saare postipunkti lahtiolekuaega lühendada ja kinnitasime, et jätkuvalt ei võta

Saare vallavalitsus ruumide kasutamise eest üüri,” ütles vallavanem.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus