Jõgevamaal päikest jätkub

Päikeseelektrijaamade paigaldamine ja ehitamine on Jõgevamaal viimastel aastatel aktiivne olnud. Tundub, et päikest jagub siinmail küllaga ning seda soovitakse elektri tootmiseks järjest enam paremini ära kasutada. Kas siis ainult enda tarbeks elektrit tootes või seda ka müügiks pakkuda.
Elektrilevi andmetele tuginedes on Jõgeva maakond siia rajatud päikeseelektrijaamade arvukuselt igas mõttes Eestis tipptegija. Kokku on hetkel maakonnas 750 päikeseelektrijaama, mille võimsus on kokku 31 291 kW. See number on Eestimaa ulatuses kuues näitaja. Meist rohkem on päikeseelektrijaamasid rajatud vaid Harjumaal, Tartumaal, Viljandimaal, Lääne-Virumaal ja Pärnumaal. On tähelepanuväärne, et Jõgeva näitajale jäävad oluliselt alla kõik Lõuna-Eesti maakonnad, Järvamaa ja Ida-Virumaa. Saartest rääkimata.
Huvitav on seegi, et Jõgevamaa üldnumber 750 tuleb peaasjalikult suurtest jaamadest, millel võimsust üle 15 kW. Neid on siinkandis rajatud 612 ja seda on isegi rohkem Pärnumaast. Näiteks naaber Järvamaal on sama number 294. Väikeseid päikeseelektrijaamasid, mille võimsus jääb alla 15 kW, on maakonnas registreeritud 138.
Seega võib järeldada, et jõgevamaalased on taastuvenergiale vastuvõtlikud ja otsivad tänu riigi pakutud toetusmeetmetele võimalusi, kuidas kulusid kokku hoida ja lisaraha teenida. Kõige ilusa juures ei saa siiski mööda vaadata ka vaatepildist, mis avaneb parimatel põllumaadel, kus viljakasvatuse asemel on eelistatud elektritootmist. See torkab silma, sest Jõgevamaa põllumaade boniteet on üks Eesti kõrgeimaid. Nagu ka Järvamaal, kus paneele põldudele millegipärast nii palju ei panda. Küllap on needki jaamad meie maakonnas pigem erandid.

blog comments powered by Disqus