Perevara juhataja Alo Teder märkis, et nemad lõpetasid varajase odra koristamise täpselt nädal tagasi.
Perevaral polnud varajast otra palju koristada, sellepärast saadi mõne päevaga hakkama. “Saak oli normaalne, ei saa kurta, kuigi kuiva tõttu oli tera küllalt peenike,” märkis Teder.
Osaühingu Härjanurme Mõis tegevjuhi Mart Toominga sõnul said nemad varajase odra koristamisega hakkama samuti möödunud nädalal. “Enamiku tegime siloks,” nentis Tooming.
Tema sõnul alustasid Härjanurme Mõisa kombainerid juba keskvalmiva odra Gaute koristamisega.
Saagi üle ei kurda
Sadalas jätkub sealse põllumajandusfirma Sadala Agro juhi Ahti Kalde kinnitusel veel varajase odra koristamine. “Meil on seda päris palju maas, üle 100 hektari, saagi üle praegu küll kurta ei saa, üle nelja tonni tuleb ikka kuivatikaalus hektarilt,” rääkis Kalde.
Varajase odra järel plaanib Sadala Agro alustada talinisu koristamisega.
Torma Põllumajandusosaühing lõpetas varajase odra koristamise samuti eelmisel nädalal. Ettevõtte juhataja Ahto Vili sõnul võib saagiga rahule jääda. “4,5 tonni hektari kohta kuivatikaalus pole paha tulemus,” nentis ta.
Adavere Agrol ja Puurmani Põllumajandusühistul tänavu varajast otra maas polnud.
Energiasäästlik “viljavorst”
Torma Põllumajandusosaühing on tänavu pannud enamiku varajasest odrast kiletunnelisse. Peaagronoom Koidula Liis peab uue tehnoloogia eeliseks eelkõige väiksemat energiakulu. “Kiletunnelisse pressitavat vilja pole vaja kuivatada,” märkis ta.
Ühte umbes 60 meetri pikkusesse kiletunnelisse mahub umbes 150 tonni vilja. Mõistagi saab niiviisi säilitada vaid loomasöödaks minevat vilja, jahuks jahvatatav tuleb ikka kuivatada.
Tormas tegi teenustööd Kemira muljur-pakendaja. Sarnast tehnoloogiat on põllumehed Koidula Liisi sõnul varemgi kasutanud, ainult et tööd tegid siis teistsugused muljurid ning saadud mass läks siloks. Suur siloauk aga tuli kiiresti tühjendada, muidu läks töö hukka. Kiletunneli eeliseks on märksa pikem säilivusaeg – võtad “viljavorsti” otsast nii palju kui vaja ja ülejäänu jääb lihtsalt oma aega ootama.
Tormas on juba 626 tonni varajast otra kiletunnelis ja Koidula Liisi kinnitusel sooviksid nad ka keskvalmivaid otra “viljavorstiks” pressida. Kokku peaks otra kilesse saama 1000 tonni.
Hilisemaid odrasorte hakkasid Torma kombainid koristama esmaspäeval.
Torma Põllumajandusosaühingul on kokku 1103 hektarit maad, millest varajase odra all oli 140 hektarit, 300 hektaril kasvab nisu, 52 hektaril rukis ja 100 hektarit on kaera.
HELVE LAASIK