Jõgevamaal on peamised probleemid poodlemisega

Eriolukorra teine nädal on poole peal, kuid ikka ei saada sageli aru, mida tähendab nõue vähendada sotsiaalseid kontakte või need ajutiselt ära jätta. Seda ka meie maakonnas.


Põltsamaal on praegu olukord rahulik ja kontrolli all. Ilm on ilus. Inimesed jalutavad, sõidavad rattaga või teevad aiatöid. Piiranguid võetakse mõistuse ja tõsidusega.
„Suurimad riskikohad on ilmselt kauplused, kus liigub korraga rohkem rahvast,“ sõnas Raivo Suni Põltsamaa vallavalitsusest. „Samas tahame tunnustada Põltsamaa poode, kes võtavad praegust eriolukorda väga tõsiselt. On poode, kus klientidele pakutakse võimalust enne poodlemist käed desinfitseerida või kanda ühekordseid kindaid. Poodides on väljas info, kuidas turvaliselt ostelda ja töötajad puhastavad regulaarselt enim kasutatavaid pindu.“
Põltsamaa valla hoolekandeasutustes kehtivad karantiininõuded ja neid täidetakse.
Vallavalitsus jälgib olukorda

Ka Mustvee vallas on rahulik, kogunemisi näha ei ole. Vallavalitsus töötab kodukontoris edasi ja võtab olukorda tõsiselt. Kodulehele ja Facebooki lisatakse viiruse kohta pidevalt uut infot. Turg on jätkuvalt suletud ja möödunud nädala reedest raamatukogud enam raamatuid ei laenuta. Kriisikomisjon peab uue koosoleku reedel, vajaduse korral ka varem.
Jõgeva vallas möödus nädalavahetus rahulikult. Vallavanem Aare Olgo tegi pistelist kontrolli ega täheldanud kusagil suurema hulga inimeste kogunemist. Ringsõidu oma piirkonnas tegi ka Palamuse teenuskeskuse juhataja Urmas Astel ja nentis sama.
Eile otsustas kriisikomisjon, et vallavalitsus alustab järjekindlamat seiret kohtades, kuhu inimesed võivad koguneda. Suurema grupi avastamisel hoiatatakse neid kogunemisega kaasnevate ohtude eest. Vajaduse korral võetakse ühendust politseiga. Noorte ja laste suuremaid kogunemisi ei täheldatud.
Jõgeva haigla juhi Peep Põdderi andmetel on kõik arstid endiselt rivis. Et selline olukord püsiks, on inimeste liikumist haiglas ja polikliinikus pisut ümber korraldatud. Avatud on ainult haigla peauks. Sealtkaudu majja siseneja satub kohe registratuuri ja saab sealt näo ette maski. Uksekella kasutades on võimalik siseneda ka erakorralise meditsiini uksest. Sealgi varustatakse siseneja näomaskiga.

Poes kambakesi käia on vale

Doktor Põdder manitseb kõiki tungivalt, et poes ei tohi käia terve perega, ega ka mitte sõbrannadega. „Kui on vaja poodi minna, siis peaks pereisa või -ema käima seal üksi ja ostma kõik vajalikud tarbed. Oluline on vähendada kontakte ja seda tuleb võtta tõsiselt,“ sõnas arst oma tähelepanekute põhjal Jõgeval poes käies.
Põdder ei ole ka nõus sellega, et koolilõunaid hakataks tooma või jagama ja seda kahel põhjusel. Esiteks toimub toidu üleandmisel samuti inimestevaheline kontakt ning teiseks on valmistoidu pakendamisel oht levida teistel viirustel ja bakteritel, näiteks salmonelloosil. „Praegu pole hetk, kus poliitilist populaarsust koguda ja uskuma peab oma ala spetsialiste,“ toonitas doktor.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus