Jõgevamaal on eriliselt säravad tantsijad

Üleeile õhtul Põltsamaa kultuurikeskuses toimunud Koolitantsu Jõgevamaa tantsupäev kulges publiku suure kaasaelamise saatel ja tõusujoones. Tosina tantsutrupi hulgas oli kõige rohkem Jõgeval (kultuurikeskuse tantsustuudios ja kahes gümnaasiumis) tegutsevaid, ent oma panuse andsid ka Mustvee, Põltsamaa, Adavere, Puurmani ja Palamuse tantsijad. Ühtekokku kolmkümmend tantsunumbrit jagunesid laste-, vaba-, estraadi-, show- ja eesti tantsu kategooriasse.

146 tantsijat oleksid saali vist isegi üsna kenasti täitnud. Ent lisaks sellele oli lähemalt ja kaugemalt kokku tulnud muudki rahvast: tantsijate pereliikmeid sülelastest vanavanemateni ja muid tantsuhuvilisi. Kolmteist aastat tagasi käivitatud Koolitantsu festival ruulib täiega.

 ?Kui palju fantaasiat truppide juhendajatel ikka on,? kiitis kontserdi lõppedes kauaaegne Põltsamaa tantsujuht Senta Bergmann. ?Ja lapsed olid nii vahvad!?

 ?Peab vist tuleval aastalgi vaatama tulema: vägev värk oli,? kiitis lapselapsele kaasa elanud puurmanilane Leevi Targijainen.

   ?Eriti vahva on see, et poissegi laval näha sai. Merleen Läänemäe loodud poistetants väärib suisa eripreemiat,? arvas lapsevanem Eda Orupõld.

Ajakirjanikust lapsevanemal Merike Kasel oli samas kahju, et show- ja estraaditants kipuvad vabatantsu kõrval kängu jääma. Põhjuseks peab ta seda, et viimastel aastatel on ?ürii maakonnavoorust kõige rohkem vabatantse edasi lasknud.

Vabatants tasemel

Zhürii, millesse kuulusid koreograaf ja tantsuõpetaja Marko Sassjan, Tallinna Ülikooli koreograafiatudeng Maarja Pärn, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia lavakunstide osakonna õppejõud Kai Valtna, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialist Tiit Ustav ning noorsootöötaja Heidi Paabort, kiitis küll, nagu eelpool öeldud, Jõgevamaa eriliselt säravaid tantsijaid, ent oli mõnevõrra kriitilisem selle suhtes, mida juhendajad nende tantsijatega teha on osanud.

Kai Valtna meelest tõstav Jõgevamaa vabatantsude taseme eriti kõrgele Adavere Põhikooli rühmade heade ideede rohkus. Seda kinnitab ka eripreemia, mille nad kõikide oma tantsude eest pälvisid. Vabatantsude nõrgemaks küljeks peeti seda, et paljulubavad algused ei saanud pahatihti niisama sisukat järge. Show- ja estraaditantsude puhul oli suurimaks probleemiks see, et neil kahel kategoorial alati vahet teha ei osatud. Küll aga kiideti ka nende kategooriate puhul tantsijaid, kes nõrgapoolse koreograafia siiski edukalt välja tantsisid. Üllatusi pakkus ka Eesti-teemaliste tantsude kategooria. Eripreemia pälvinud meestetantsu ?Suu laulab, süda muretseb? teemalahendust pidas zhürii lausa võimsaks.

Edasipääsejad

Ja nüüd see, mis nii osalejaid kui kiibitsejaid tavaliselt kõige rohkem huvitab: kes said edasi märtsi lõpus Viljandis toimuvale piirkondlikule tantsupäevale?

Lastetantsu kategoorias said edasi Adavere Põhikooli rühm tantsuga ?Mutulutukad? ja Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio Nööbike tantsuga ?Hullame lumes?;

vabatantsu kategoorias Jõgeva Ühisgümnaasiumi Kuudlejad tantsuga ?Päevavalguses? (pävisid ka eripreemia rekvisiidi kasutamise eest), Adavere Põhikooli rühmad tantsudega ?Osturalli? ja ?Veider unenägu?, Jõgeva Ühisgümnaasiumi Kirivöö tantsuga ?Kuivõrd oma? (said ka eripreemia suurepärase kehatunnetuse eest);

estraaditantsu kategoorias Jõgeva Ühisgümnaasiumi Kuudlejad tantsuga ?Kuudlejad? (eripreemia Mirjam Võsastele lavalise sarmi eest), Peipsi Tähekesed (Mustvee) tantsuga ?Nagu Ladina-Ameerikas? (eripreemia tantsijatele füüsilise vastupidavuse eest), Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio Monte tantsuga ?Nukumaja?, Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio Föönix tantsuga ?Veel mitte? (eripreemia stiilipuhtuse eest), FACE P (Põltsamaa) tantsuga ?Sõprus on ikka tähtsam? (eripreemia tantsijate emotsionaalsete oskuste eest);

showtantsu kategoorias Jõgeva Ühisgümnaasiumi Spige tantsuga ?Sedasi, edasi? ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi Idaküngas tantsuga ?Massimeedia mõju noorele inimesele? (eripreemia kaasaegse teema vaimuka käsitluse eest);

eesti tantsu kategoorias Jõgeva Ühisgümnaasiumi Idakünka ja Loodelohu noormehed tantsuga ?Suu laulab, süda muretseb? (eripreemia eesti teema võimsa käsitluse eest) ja Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio Föönix tantsuga ?Vana kooli jaanuar?.

Eripreemiatest on senini veel mainimata Jõgeva Ühisgümnaasiumi Idakünka tantsijale Ivo Kasele antud silmapaistva meestantsija preemia, mille ta teenis ?rolli? eest tantsus ?Koolihirm?.

Nagu olümpiamängudel, nii on ka Koolitantsul võitjad muidugi kõik ? ka need, kes maakondlikult tantsupäevalt edasi ei pääsenud.

blog comments powered by Disqus