Jõgevamaal neli karu vähem

Augustist novembrini kestnud karujahihooajal tabati seitsmest Jõgevamaal küttida lubatud  karust neli.

Tänavuse ulukiloenduse andmetel Jõgevamaal elavast seitsmekümnest pruunkarust tõid oma naha turule kaks isa- ja kaks emakaru.  Mesikäpad jäid püssikuuli ette Vaimastvere, Sadala, Põltsamaa ja Kullavere jahipiirkonnas, tabajateks Marko Pärn, Kalev Jalasto, Alari Rebane ja Aksel Kasela. Mitmel pool, näiteks Tabivere ja Saare vallas, kus mesikäpad lõhkusid kolmes mesilas 11 taru, jäid nad tabamata. Mullusel karujahihooajal lasti Jõgevamaal kõik viis keskkonnaministeeriumi poolt siin küttida lubatud karu, tunamullu aga mitte ühtegi. Tänavu oli enam kui poolest tuhandest Eestis ringi tatsavast karust lubatud küttida 48, kuid tabati kümme vähem.

Selle aasta kõige suurema, 304-kilose isakaru sai kätte kauaaegne ja kogenud Põltsamaa kandi jahimees Aksel Kasela, seda aga seoses ennekuulmatu vahejuhtumiga — karu ründas teda. Karu käppade ja hammaste vahele jäänud mees jäi õnneks ellu, kuid sai käe-, jala- ja kaelahaavu, üks hammustusjälg möödus vaid viie millimeetri kauguselt unearterist.

See juhtus laupäeval, 4. oktoobril Tapiku kandis Mustassaare metsas, kus Põltsamaa jahiseltsi mehed põdrajahti pidasid. Aksel Kasela seisis kütiliinil, kui  põõsastest tormas järsku tema poole suur karu. Kauaaegsel ja kogenud jahimehel oli selge, et temast viie-kuue meetri kaugusele  jõudnud loom enam kõrvale ei pööra ega peatu. Ta jõudis tulistada vaid viivu enne seda, kui karu ta jalast kinni haaras ja hammustustega kõri poole liikus. Õnneks hakkas karul jõud kiiresti raugema ja eluküünal kustuma. Seekord päästis jahimehe kiire reageerimine ja täpne lask tema elu. Jahikaaslased aitasid Akseli juba surnud karu alt välja, kiirabi viis küti Tartusse Maarjamõisa haiglasse. Tohtrid õmblesid  arvukad haavad kinni ja lubasid ta juba järgmisel hommikul koju. 46 aastat jahimees olnud ja varem varitsusjahil kaks karu tabanud Aksel Kasela ütles, et ega ta selle vahejuhtumi pärast veel püssi põõsasse viska, looduses on ju huvitav käia ja olla.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus