Jõgevamaa Koostöökoda käivitas ettevõtlusakadeemia

Ülehomme peab Tartu ülikooli majandusteaduskonna turunduse õppetooli juhataja Andres Kuusik Luua metsanduskoolis loengu tarbijakäitumise seaduspärasustest. See on teine loeng sarjast “Ettevõtlusakadeemia Jõgevamaal”, mille käivitasid kahasse Jõgevamaa koostöökoda ja Tartu ülikooli majandusteaduskond.

Esimene selle sarja loeng sai teoks 14. jaanuaril Jõgeva vallavalitsuses. Seal kõneles ülikooli majandusteaduskonna dekaan, makroökonoomika professor Raul Eamets Eesti tööturu väljakutsetest. Lähiajal on tulemas veel kaks sedalaadi kokkusaamist: majandusõiguse õppejõud Raja Õnnik vastab 12. veebruaril Kamari seltsimajas küsimusele, milleks on väikeettevõtjal vaja Äriseadustikku, ning juhtimise õppetooli juhataja professor Maaja Vadi kõneleb 19. märtsil Mustvee kultuurimajas sellest, milline peaks olema väikeettevõtte organisatsioonikultuur.

Ettevõtlusteemalise loengusarja käivitamise mõte tuli Jõgevamaa koostöökoja tegevjuhile Aive Tammele Raul Eametsa ja Andres Kuuse hiljutisi loenguid kuulates: esimene kõneles Põltsamaal tööturust, teine Äksis jääaja keskuses kohaturundusest.

“Mõtlesin, et selliseid loenguid võiks laiemale huviliste ringile pakkuda,” ütles Aive Tamm.

Loengud julgustavad

Tema sõnul on koolitused, mida meil korraldatakse, tavaliselt väga praktilised ja konkreetse eriala esindajatele, näiteks raamatupidajatele või personalijuhtidele suunatud. Vahelduseks võiks mõnikord kuulata ka üldharivat ja teaduslikumat juttu, mis annab probleemide mõistmiseks laiema tausta.

“Mine tea, võib-olla leiab mõni inimene selliseid loenguid kuulates ka julguse ülikooli õppima minna,” ütles Aive Tamm. “Paljud kipuvad kergekäeliselt ütlema, et ülikool pole nende jaoks, et see on midagi kauget ja kättesaamatut. Pärast ettevõtlusakadeemias käimist on nad selle üle pädevamad otsustama.”

Ettevõtlusakadeemia loengutel pakutav ei jookse mööda külgi maha neilgi, kellel ülikool juba lõpetatud. Ka Aive Tamm kuulub ülikooli majandusteaduskonna vilistlaste hulka, ent tunneb ikkagi, et vajaks mitmel teemal värskemat infot.

“Makromajanduslikud näitajad on ju näiteks vastavalt majanduslikule olukorrale erinevalt tõlgendatavad,” nentis ta. Ettevõtlusakadeemia käivitamiseks võttis ta kontakti ülikooli majandusteaduskonna kaugkoolituse projektijuhi Karin Liikanega ning edastas talle oma soovid. Esialgu sõlmiti kokkulepe nelja loengu toimumise osas, aga kaks võib veel lisanduda.

“Ülikooli majandusteaduskonna jaoks on see esimene kord mõnes maakonnas taolist loengusarja korraldada,” ütles Aive Tamm. “Kui meie ettevõtlusakadeemia korda läheb, siis hakatakse ka teistele maakondadele selliseid sarju pakkuma. Sellest tõuseb tulu nii maakondadele kui ka ülikoolile: nemad saavad sel viisil ju ennast laiemalt tutvustada.”

Ettevõtlusakadeemia esimest, tööturu teemalist loengut käis Jõgeva vallavalitsuse saalis kuulamas umbes viisteist inimest.

“Oli koolijuhte, ettevõtjaid, töötukassa ametnikke ja teisi asjahuvilisi,” ütles Jõgeva vallavalitsuse eelarve peaspetsialist Jana Pärn. “Meil tekkis professor Eametsaga päris huvitav diskussioon selle üle, mis suunas haridussüsteem peaks liikuma, et katta tööturu alatasa muutuvaid vajadusi. Meil koostatakse ju küll igasuguseid erialade populaarsuse pingeridu, ent neile tuginedes ei saa kunagi surmkindlalt väita, et see eriala on n-ö tulevikueriala ja too mitte. Kindel on küll see, et peale IT-inimeste läheb tulevikus tarvis ka teiste erialade esindajaid. Tööturul edukas olemiseks peab inimene olema aga avatud ja paindlik, suutma ümber õppida ning tundma end koduselt interneti ja sotsiaalmeedia keskkonnas.”

Seos igapäevaeluga

Jana Pärna sõnul (temagi on ülikooli majandusteaduskonna vilistlane) võis igaüks juba esimesel loengul kogeda, et ülikooli õppejõud ei räägi mingit ulmelist juttu, vaid asju, millel on tugevad seosed meie igapäevaeluga.

“Võisime ka professori loengu ajal küsimusi esitada. Ning väiksemas ruumis ja seltskonnas tekkis diskussioon kindlasti kergemini, kui see oleks juhtunud suures rahvarohkes auditooriumis,” ütles Jana Pärn.

Ta lubas kindlasti veel mõnele ettevõtlusakadeemia loengule minna, sest esinema tulevad tuntud ja tugevad lektorid. Andres Kuusiku loengu jälgimine on tema sõnul näiteks elamus omaette: ta teab seda varasematest kogemustest.

“Loengud toimuvad maakonna eri paikades. Tänu sellele saavad neist osa mitme piirkonna inimesed,” ütles Aive Tamm.

Tema sõnul on loenguid kuulama oodatud kõik Jõgevamaa ettevõtjad ning siinse ettevõtluse arengust huvitatud. Ettevõtlusakadeemiat rahastab Jõgeva koostöökoda Leader-tegevusgrupi arendamiseks ette nähtud vahenditest. Registreerunud kuulajatel loengute kuulamise eest maksta ei tule. Isegi kohvipausil pakutav on tasuta. Ettevõtlusakadeemia loengutele saab end registreerida koostöökoja kodulehel www.jogevamaa.com või telefonil 5309 0915.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus