Jõgevamaal kestab meenekonkurss

Teisipäeval kuulutasid SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ning Jõgeva maavalitsus välja maakonna meenekonkursi, millele oodatakse osalema Jõgevamaa kunstnikke, käsitöömeistreid ja teisi loomeinimesi.


Konkursile on oodatud meened või meenekavandid, mis rõhutavad Jõgevamaa eripära ja on maakonna identiteediga kergesti seostatavad. Meened peaksid olema huvitavad ja esteetilised, valmistatud kohaliku päritoluga materjalist ning neid peaks saama toota suhteliselt lühikese aja jooksul ja eri kogustes. Korraldajad eeldavad, et konkursil osalejad suudavad hiljem vajaduse korral tagada meenete pideva tootmise.

“Jõgevamaa identiteeti on pikka aega seostatud siinmail tegutsenud rahvuseepose kangelase Kalevipojaga. Viimasel ajal on Jõgevamaad iseloomustatud aga lausega “Maa, mis toidab”. Sellest lähtudes ootame konkursile Kalevipoja-teemalisi meeneid, toidumeeneid, aga ka muid Jõgevamaa omapäraga, näiteks vooremaastiku või Peipsiga seotud meeneid,” ütles Jõgevamaa turismiinfokeskuse konsultant ja meenekonkursi žürii sekretär Anneli Villem.

Tema sõnul peaksid toidumeened olema pika säilivusajaga. Kõne alla võiksid tulla marja- ja köögiviljakrõpsud või šokolaad, aga mitte näiteks vorst. Mis kohaliku materjali kasutamisse puutub, siis maalitud portselani puhul tehakse mööndus ja lubatakse toorikuna kasutada ka Hiinas või mujal toodetud tasse-taldrikuid. Portselannõusid toodetakse küll ka Eestis, ent neid kasutades läheks meene hind väga kõrgeks. Tõsi, portselanesemetel ei tohi olla nähtavaid märke nende võõramaise päritolu kohta.

Odavamad ja kallimad

Võistlusmeeneid oodatakse kahes hinnaklassis: kuni kümme eurot ja üle kümne euro.

“Turismiinfokeskuse meeneleti kogemus näitab, et tavaline turist on hinnatundlik: ta on valmis meene eest välja käima keskmiselt viis-kuus eurot. Firmad ja asutused saavad endale lubada ka kümnest eurost kallimaid tooteid,” ütles Anneli Villem.

Meenekonkursi tööde esitamise viimane tähtaeg on 31. märts kell 17. Tööd tuleb tuua pakitult Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusesse, mis asub maavalitsuse majas Jõgeval Suur tn 3 teisel korrusel. Igale võistlustööle tuleb lisada autori poolt täidetud ankeet. Nii konkursi juhendi kui ka osaleja ankeedi blanketi leiab Jõgeva maavalitsuse, Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ja Jõgevamaa Koostöökoja kodulehelt. Ühe autori poolt konkursile esitatavate tööde arv pole piiratud.

Võistlustöid hindab žürii, millesse kuulub kaks Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu esindajat, üks Jõgeva maavalitsuse esindaja, üks Jõgevamaa Koostöökoja esindaja ning kolm inimest Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusest. Võitjad kuulutatakse välja aprilli lõpus. Konkursi preemiafond on 800 eurot. Parimale Kalevipoja-teemalisele meenele on välja pandud eriauhind.

Ülevaade tegijatest

“Enne, kui žürii otsuse teeb, paneme fotod laekunud töödest võib-olla Facebook’i üles. Päris huvitav oleks teada saada, millised meened rahvale rohkem meeldivad,” ütles Anneli Villem. “Loodan, et leiame tänu konkursile vahvaid meeneid ja uusi tegijaid. Konkursi üks eesmärke ongi teada saada, kui palju on meie maakonnas selliseid käsitöömeistreid ja kunstnikke, kes on võimelised maakonnale iseloomulikke meeneid tegema.”

Kui paremad meened aprilli lõpuks välja valitakse, jõuavad need loodetavasti uue turismihooaja alguseks meenelettidele. Neid on plaanis müüma hakata Palamusel asuvas Jõgevamaa turismiinfokeskuses, Põltsamaa turismiinfopunktis ja Kuremaa veskis ning ka veebilehe visitjogeva.com ja Visitjogeva Facebook’i lehe vahendusel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus