Jõgevamaal alustas tööd uus rahvakultuuri spetsialist

Kuigi maakonna rahvakultuuri spetsialisti töökoht on maavalitsuse ruumides, on tema tegevus allutatud üle-eestilisele Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskusele. Kõige lühemalt öeldes kujutab see töö endast rahvakultuuri alase tegevuse ja ürituste koordineerimist maakonnas. Janne Veeverson oli 2002. aasta jaanuaris esimene, kes selles ametis täiskohaga tööle asus. Enne seda olid rahvakultuuri spetsialisti kohustused jaotatud ära maakonna mitme kultuuritöötaja vahel.

Milline oli algus?

Janne: Alustasin täiesti nullist. Maakonna kultuurimaastikul olin ju pealegi uus inimene ? noor, roheline ja sinisilmne. Enne seda töötasin Palamuse rahvakooli sekretäri-asjaajajana ja olin lõpetanud Luua Kõrgema Metsakooli metsanduse raamatupidamise eriala. Olen tänulik Tiina ja Aarne Tegelmannile, kes mulle tegelikult kultuurialale teeotsa kätte näitasid. Uues ametis sain paljuski toetuda maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialistile Maie Puusepale, kellelt olen nõu ja abi saanud pidevalt.

Pille: Minul on selles mõttes muidugi kergem, et rada on juba sees. Midagi uut ma esialgu välja mõtlema ega pakkuma ei hakka, vaid püüan käimasolevaid projekte ja ettevõtmisi edasi ajada. Kõik head ettepanekud on loomulikult samuti oodatud.

Mis on käimas ja teoksil?

Janne: Üks suuremaid ettevõtmisi on praegu koostamisel oleva andmebaasi täpsustamine. Käivitatud on mentorprojekt ehk sisuliselt koolitajate koolitamine, et jätkata koolituspäevadega koori- ja tantsujuhtidele, rahvamuusikute juhendajatele jne. Ja muidugi on ootamas nii ülemaakonnalisi kui ka vabariiklikke üritusi.

Pille: Andmebaasi koostamine on väga vajalik ja see peab 2006. aasta lõpuks korras olema. Kui süsteem on loodud, on niimoodi hea jõuda inimeseni ja ühtlasi talletada rahvakultuuri ajaloo jaoks. Suured maakonnaüritused on samuti ees: maakonna tantsupidu 3. juunil, memme-taadi tantsupidu 6. augustil ja muidugi koolinoorte laulupidu Tallinnas. Peale selle on rahvakultuuri spetsialisti korraldada ETV Laulukarusselli eelne maakonnakonkurss. Mentoriprojektiga seoses on varsti tulemas Siimustis mudilaskooride juhendajate infopäev koos Aarne Saluveeriga, 12. märtsil on samalaadne päev rahvapillimeestele Tabiveres, kuhu on oodata Ahto Nurka jt.

Janne, miks otsustasid just huvi- ja projektijuhi töö kasuks Voorel?

Kahel kohal paraku töötada ei jõua. Voore on Palamusele, kus elan, lähemal. Mul on kodus 8-aastane poeg, kes Palamusel koolis käib. Ise õpin Viljandi Kultuuriakadeemias III kursusel, olen EELK Palamuse koguduse juhatuse liige. Nii et tööd ja tegevust on küllalt. Paralleelselt nii Voorel kui ka Jõgeval tööl käia otsustasin niikaua, kuni rahvakultuurispetsialisti ametisse leitakse uus inimene. Selle inimese leidmisega läks aga rohkem aega, kui arvasin. Voore meeldib mulle igati nii looduse kui ka inimeste poolest, kuigi ka Jõgevalt oli toredate kaaslaste juurest väga kahju ära minna. Tean, et Voorel on elu tõusuteel, arenguruumi on samuti. Eriti tahaksin rõhku panna just noortetööle.

Ütlesid, et rahvakultuuri spetsialisti kohale uue inimese leidmine võttis aega rohkem, kui arvasid. Mis rääkis just valituks osutunud Pille Tuti kasuks?

Janne: Tal olid head soovitajad. Pealegi on tal ka võrdlemisi pikaajaline kultuuritöö kogemus Sadalas ning ta on tõestanud ennast eduka projektikirjutajana.

Olete mõlemad otsustanud õppida Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja pealegi sama eriala ? huvijuht-loovtegevuse õpetaja spetsialiseerumisega kultuurikorraldusele. Mida seal õppimine teile andnud on?

Janne: Olen kooli valikuga väga rahul. Seal on meeldiv keskkond, palju praktikat. Sealt olen saanud juurde palju julgust, eneseväljenduse oskust ja eneseteostamise tahet.

Pille: Mina jõudsin õpingutega kevadel lõpule. Hakkasin seda eriala omal ajal õppima täiesti teadlikult, sest see tundus olevat minu jaoks just see õige.

Pille, kas jätkad uue ameti kõrval edasi ka liikumise Kodukant maakonna koordinaatorina?

Ei ole plaanis loobuda. Loodan, et saan hakkama. Selles on peamine just info edastamine.

Millised soovid annaksite teineteisele edaspidisele tööle kaasa?

Janne: Mul oleks hea meel, kui läheksid edasi nii kultuuritöötajate õppepäevade kui ka suvise õppereisi korraldamise traditsioonid. Ma tean, et ta saab oma tööga hakkama, tal on rohkesti kogemusi, organiseerimisoskust ja ta tunneb maakonda.

Pille: Soovin Jannele endistviisi nooruslikku sära ja särtsu ja loodan, et ta aitab oluliselt kaasa selle paiga veelgi enam kaardile toomisele.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus