Jõgevamaad esindab Tallinnas Lehola Vaarpuu

Tuleval laupäeval, 20. oktoobril on Eestis ettelugemise päev, traditsiooniliselt tähistatakse seda  4. klasside ettelugemise võistlusega, mis toimub Tallinnas Eesti Lastekirjanduse Keskuses. Jõgevamaad esindab vabariiklikul finaalvõistlusel Jõgeva põhikooli õpilane Lehola Vaarpuu.


Tallinnas toimuvale finaalile eelnesid maakondlikud võistlused, mida viisid läbi maakondade keskraamatukogude lasteosakonnad. Jõgevamaa ettelugemise võistlus „Kus hundist räägitakse” toimus Jõgeva linnaraamatukogu lasteosakonnas ja seda korraldas Nelli Orgmaa Põltsamaa raamatukogu lasteosakonnast. Esindatud olid Jõgeva, Mustvee, Torma, Põltsamaa ja Puurmani kooli 4. klassi õpilased. Kolmeteistkümne osalenu seast valiti välja üks, kes esindab tuleval laupäeval Jõgevamaad vabariiklikul võistlusel.

Lavahirmuga võideldes esimeseks

Lehola tuli kaasvõistlejate ette viimasena, lugedes Jaan Rannapi lugu „Jänesepoeg Jussi mobla”: „Sent sendi servale, kroon krooni kõrvale, viimaks oli jänesepoeg Jussil mobiiltelefoni raha koos…,” alustas Lehola kõlavalt, selgelt ja ilmekalt. Loo valis Leholale tema õpetaja.

„Kaks-kolm päeva harjutasin selleks, ikka päris vähe. Ma arvasin, et keegi teine võidab, aga mul on hea tunne, et selle võitsin ja esindama lähen,” olid Lehola esimesed emotsioonid. Poiss lisas, et kuigi tal on lavahirm ja ta  kardab esineda, loodab ta siiski esikolmikusse saada.

„Me tegime sellised eri kategooriad. Need, kes meid kõnetasid ja panid kuulama, seejärel kõige kõrgem aste ehk need, kes panid meid veel rohkem kuulama. Pigem oligi oluline, kuidas laps end kuulama pani läbi rollide, tegevuse ja terviku. Olime muidugi pidevalt ühele ja teisele plusspunkte andnud ja neid lugejaid me ka kiitsime, kuid kui Lehola üles astus, oli võitja kohe selge,” rääkis žürii liige Tiina Tegelmann. „Ta peab nüüd natukene mõne koha peal aeglasemat lugemist harjutama, aga ma arvan, et tal läheb hästi. Ta on päris värvikas ja põnev kuju,” lisas Tegelmann.

Lehola juhendaja, Jõgeva põhikooli eesti keele õpetaja Lianne Saage-Vahuri sõnul läks neil väga hästi, olenemata sellest, et ta oli esimest korda sellisel ettevõtmisel. „Kuna oli ette antud, et hundiga seotud lood peaksid olema, siis hakkasin otsima, lehitsema ja vaatama. Ma tunnen neid lapsi, seega vaatasin vastavalt natuurile, missugune lugu kellele võiks sobida,” rääkis Lianne ning lisas, et vabariiklikuks võistluseks tuleb kindlasti parandada diktsiooni, sellega oli Leholal alguses probleeme.

Lisaks Leholale kiideti veel Puurmani mõisakooli õpilast Säde Külvet, kelle loos oleks žürii enda sõnul ise sees olla tahtnud, Põltsamaa ühisgümnaasiumi võistlejat Greete Rosinat, kelle lugu kuulates tekkis emotsioon, Jõgeva põhikooli õpilasi Rasmus Alan Truusi väga emotsionaalse ja rollis lugemise eest ning Oskar Kulli õige lähenemise eest põlvkondade loole.

„Kus hundist räägitakse”

Ettelugemisvõistluse korraldaja Nelli Orgmaa sõnul on selline võistlus lastele kindlasti oluline. „Terve tee rääkisid lapsed, kuidas ja mida nad loevad. Lapsed tahavad võistlusmomenti, aga ma arvan, et ega nad sellepärast väga ei kurvasta, et ainult üks võitja valiti,” avaldas ta arvamust.

„Me oleme seda võistluslugemist päris palju aastaid teinud ja igal aastal on väga hästi läinud, tänama peab Jõgeva linnaraamatukogu rahvast, kes on nõus meid siin vastu võtma ja korraldama. Juhendajad, õpetajad ja raamatukogutöötajad on tublid, alati leitakse võimalus ja tullakse lastega kohale.”

Sel korral on raamatute valikut inspireerinud Euroopa kultuuripärandi aasta ja Eesti rahvuslooma valimisel pjedestaali kõrgema koha vallutanud hunt. Seetõttu loetakse sel aastal võistlusel huvilugusid hundist. Need võivad olla pärimus- või looduslood, muinas- või lastejutud. Vabariiklikul ettelugemise finaalvõistlusel „Kus hundist räägitakse” loetakse tekste ette raamatust, mitte paberilt, ning lugemiseks on aega kolm minutit.

Tallinnas hindab lugemist žürii koosseisus Maria Usk (NUKU muuseum), Kristo Elias („Osoon”, ERR) ja Triin Soone (Eesti Lastekirjanduse Keskus). Võistluse vaheajal räägib lastele oma kohtumistest huntidega ulukiuurija Marko Kübarsepp ning võistluse lõppedes ootab tublisid lugejaid jalutuskäik Tallinna vanalinnas.

DEIVI SUISTE

blog comments powered by Disqus