Jõgevamaa viib Tourestile oma raskekahurväe

Homme Tallinnas algav turismimess Tourest toob nädalavahetuseks pealinna ligi 500 eksponenti 32 riigist. Lisaks välismaale reisimisele, pakutakse võimalusi kodumaal puhata ning kehakinnituseks ka toidupoolist.


Sel aastal toob Jõgevamaa turismimessile välja oma raskekahurväe ja esinetakse kahes hallis. „Nii nagu tavaliselt, oleme väljas hallis „Puhka Eestis“, kus on turismistend, ja sel aastal ka hallis „Maitsed ja elamused“, kus on esindatud Eesti toidu piirkonnad ja mõned üksikettevõtted. Seal osalemise eeldus on kuulumine Eesti toiduteele,” rääkis Jõgevamaa koostöökoja kohaliku toidu spetsialist Ülle Jukk.

Armastatakse kodumaist

Toiduhall on Juki hinnangul hästi vastu võetud. „Tavaliselt on kolmanda päeva lõunaks enam-vähem kõik ennast täiesti tühjaks müünud,“ ütles Jukk, lisades, et eestlased tahavad väga kodumaist toitu kaasa osta.
„Jõgevamaalt on väljas suur seltskond: meiega tuleb Teearu talu, Olemari talu, Raudale talu, Leivapuu ja Meemeistrid,“ loetles Jukk. Kellel meest puudus, siis tasub end messile asutada laupäeval, sest juba pühapäeval liiguvad meemeistrid edasi magusafestivalile, mis toimub samuti pealinnas.
„Kõike saab kaasa osta, aga kohapeal saab koduse suitsulihaga võileiba, kalasuppi, kindlasti musta pässiku-piparmünditeed. Ehk ka sooja alkoholivaba glögi. Igaüks pakub seda, mis piirkonnale iseloomulik või mis endale huvi pakub,“ rääkis Jukk.
Kuid uustulnukana toiduhallis osalemine toob endaga kaasa teisigi eeliseid. „Reedel on professionaalidele mõeldud osa, kus reisikorraldajad ja diplomaatiline korpus toiduhallist läbi käivad. Kuna meie oleme sel aastal uued, on meil võimalus oma piirkonda esitleda ja pakkuda suupisteid. Nende seas on Teearu talu marineeritud suitsulatikaga võileib, Olemari talu praetud kitsejuust ja Uugi talu ivantšai jääjook,“ ütles Jukk.
Nendel, kes soovivad pakkumisi ja toitu uudistada rahulikumalt, soovitab Jukk messile tulla reedel. Kes nädalavahetusel pealinna üldse ei satu, kurvastama ei pea, sest Jõgevamaa toidutootjate kaupa saab teisteltki laatadelt, festivalidelt ja Lõunakeskuse taluturult. „Agroturism kogub viimasel ajal aina enam populaarsust,” nentis Jukk. Aina enam soovitakse väiketootmist uurida kas seltskonna või suurema grupiga ning muist toodetest kaasagi osta.

Tegijates võib kindel olla

Pärast suurt turismimessi jätkub tuline töötegemine. „Koostöökojal on käimas mitu kohaliku toidu projekti. Saime kolmeks aastaks lühikeste tarneahelate projekti PRIA rahastusega, mis tähendab, et saame toiduüritustel Jõgevamaa toitu veelgi kaugemale viia. Mul on hea meel, et me oleme stardilauaks. Siit on välja kasvanud Jõgevamaa maitsed ning nüüd teeb ka Põltsamaa oma toiduvõrgustikku. See on tore, et inimestel mõtted liiguvad,“ rõõmustas Jukk.

Kultuuritee avamine

Maamessi ja Touresti puhul meie maakonnal muret ei ole. „Kogu seltskond on üritustel koos käinud. Ei pea üldse muretsema, kuidas kõik kulgema hakkab,“ oli Jukk kindel.
„Puhka Eestis“ hallis võib näha Jõgevamaa turismiettevõtjaid ja SA Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskust.
„Jõgevamaa turismiettevõtjad on ühed aktiivseimad turismimessidel osalejaid Lõuna-Eesti turismipiirkonnas,“ ütles arendus- ja ettevõtluskeskuse turismiarendusjuht Eveli Jürgenson. Messil osalevad Kalevipoja Koda, Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseum, Peipsimaa muuseum, Põltsamaa muuseum, Kuremaa turismi- ja arenduskeskuse SA, Jõgevamaa põllumeeste liit, küüslaugufestival, Jõgeva vald, Mustvee vald ning Vudila mängumaa.
Tourestil tullakse välja kultuuriteega, mis tutvustab meie maakonna objekte ja vaatamisväärsusi, samuti tähtsündmusi. „Pakkusin 9. jaanuaril toimunud ettevõtjate koosolekul välja kultuuritee marsruudi, mis läbiks kõiki Jõgevamaa valdu. Ettevõtjatele idee meeldis, otsustasime kultuuriteega juba Tourestil välja tulla. Tänavusel messil on peatähelepanu 1. mail avataval Kalevipoja muuseumil.
Kultuuritee läbib Jõgevamaa muuseume – Kalevipoja muuseumit, Peipsimaa muuseumit ja Avinurme muuseumrongi. Palamuse muuseumi kaudu Kuremaale ja Põltsamaa muuseumini välja. Täpsem info on üleval Tourestiks valmival kultuuritee kodulehel koos illustratiivse kaardi, tähtsündmuste trükise ja elektroonilise kaardiga. Kultuuriteel ongi lisaks turismiobjektidele ja vaatamisväärsustele rõhk Jõgevamaa tähtsündmustel. Messiks valmib veel Jõgevamaa sündmuste 2020. aasta trükis,“ rääkis Jürgenson.
See tähendab, et pidulik kultuuritee avamine toimub pealinnas turismimessil, millele annavad oma panuse Kalevipoja ema Linda, Põltsamaa lossiproua, mister Küüslauk, Vuta, Mammut, Köster, Avinurme puiduait ja „Talve“ film.
Seda, kui palju turiste pärast kolmepäevast messi meie maakonda tulla võiks, on raske öelda. „Kahjuks pole võimalik seda mõõta. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus teeb jõupingutusi, et parandada Eesti turismistatistika andmete kogumise kiirust ja tõepärasust. Kindlasti saab Jõgevamaa lisatähelepanu tänu kultuuriteele ja mais avatavale Kalevipoja muuseumile ja Kamari Wakepargile,“ nentis Jürgenson.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus