Jõgevamaa turismiettevõtjad loevad suve kordaläinuks

Mitmed Jõgevamaa turismiteenuse pakkujad nii era- kui ka avalikust sektorist peavad möödunud suve kordaläinuks ning täheldavad taas siseturismi hoogustumist. Õnnestunuks loevad turismihooaega ka ettevõtjad, kes selles valdkonnas tänavu alustasid.

Tänavu kevadel Laiuse kandis tegevust alustanud Karu Puhkemaja  perenaine Marika Karu sõnul saabusid esimesed turistid-puhkajad neile Tallinnast. “Nad veetsid suurema osa ajast majas ja selle ümbruses, nautides värsket õhku, kaunist loodust ja vaikust. Korterelamus elavad linnainimesed tundsid rõõmu teistsugusest keskkonnast. Sellised igapäevasele rutiinile vaheldust otsivad inimesed ongi meie sagedasemad külastajad. Paljudele mõjutavad hingekosutavalt ka koduloomad — herefordi veised ja naabripere hobune Eku, keda ka külalisteraamatus ära märgitakse,” lisas ta.

Marika Karu sõnul käis nende puhkemajas kliente piisavalt palju. Paar nädalavahetust oli maja ka vaba, mis andis võimaluse pererahvale ümbrust ja aeda korrastada ning kaunistada. 

Peipsi äärde puhkajaid jätkus

Ettevõtja Veronika Kookmaa rääkis, et tema kollektsioonist Kasepääl koostatud samovarinäitust külastas üle paari tuhande inimese. “See arv teeb heameelt. Piletite müügist kogunes  summa, mille annetan vanausuliste kultuuripärandi hoidmiseks. Enamik turiste ostsid ka suveniire, kusjuures eelistati meeneid, mis maksavad keskmiselt kolm eurot. Üle viie euro maksvaid meeneid ostetakse tavaliselt harva. Olen ka tähele pannud, et klassikalise eestipärase käsitöö vastu on huvi mõneti tagasihoidlikuks muutunud. Pigem soovitakse kaasa võtta midagi ebatavalisemat, meilt näiteks siguritooteid,” rääkis Kookmaa.

“Mitmed samovarinäituse uudistajad olid eelnevalt käinud ka naabruses asuvas Peipsi Järve Elu Toas ja mõned läksid sinna meilt,” lisas ettevõtja, kelle  sõnul on siseturism viimastel aastatel populaarsemaks muutunud.

“Tundub, et üks atraktiivsemaid turismimagneteid on just Peipsi piirkond, kuhu tullakse nautima ilusat loodust ja tutvuma haruldase kultuuripärandiga. Mitmed turistid on tundnud huvi, kus siinkandis süüa saab. Kuid kui neile lähiümbruse söögi- ja joogikohti nimetan, võetakse info teatavaks, kuid vahel võib pärijate silmist lugeda, et oleks tahetud minna keha kinnitama paika, kus menüüs midagi ebatavalisemat ja põnevamat,” märkis ta. 

Suvepäevad taas moes

Kuremaa järve ääres asuva Udu talu peremees Mati Kärmas ütles, et turismifirma oli suvel peaaegu iga päev külastajatega hõivatud. “Märkimisväärse osa moodustasid asutuste-ettevõtete suvepäevalised ja lastelaagrid, kes reserveerisid  endale majutuskohad just nädalavahetusteks. Väiksemaid seltskondi, peresid ja üksikpuhkajaid on võimalus olnud vastu võtta peamiselt äripäevadel. Enamik turiste kasutasid võimalust siin kala püüda.” 

Turistide arvu järgi  otsustades on Jõgevamaa kõige populaarsem paik eeldatavasti Palamuse. “Täpset tänavust statistikat pole teinud, kuid meie suvine külastajate arv on jäänud enam-vähem stabiilseks ning jääme sellega rahule. Märkimisväärne kasu on turismimessil Tourest osalemisest, reklaamidest ajalehtedes ning otsepostitustest koolidesse. Head koostööd teeme Kaiaveres paikneva Vudila mängumaaga. Meil käinud turist saab pileti ettenäitamisel Vudilasse soodushinnaga,” rääkis Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. 

Kõige külastatavam paik Elistvere

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Katrin Rajamäe sõnul koguvad nad igal aastal infot maakonna vaatamisväärsuste külastatavuse kohta. “Jõgevamaa kõige külastatavam objekt on juba aastaid olnud Elistvere Loomapark, kus 2010. aastal oli külastajaid ligi 48 000. Eelmisel aastal lisandus maakonda vahva ja atraktiivne Vudila Mängumaa, mis saavutas kohe esimesel aastal külastajate arvuks 24 000 inimest.”

Rajamäe sõnul päritakse Jõgevamaa turismiinfokeskusest peamiselt vaatamisväärsuste ja majutusvõimaluste kohta. Üha rohkem soovitakse turismipakette, kus koos kõik teenused. Suvine aeg on turismiinfokeskusel alati kõige kiirem, siis on meil rohkem külastajaid ning palju tehakse ka infopäringuid elektronkirja ja telefoni teel.

Rajamäe ütles, et tänavu avatud Jõgevamaa turismiportaal parandab kindlasti maakonna nähtavust internetikeskkonnas ning suurendab eeldatavalt ka maakonda külastavate turistide arvu. “Uuringud on näidanud, et just elektroonsed infokanalid on turismiinfo hankimisel üha olulisemad,” lisas ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus