Jõgevamaa tunnustas kaunimaid kodusid

Reedel tunnustati Avinurme puiduaidas Jõgevamaa kaunimate kodude omanikke. Seda üritust on juba 22 aastat eest vedanud üleriigiliselt MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühendus. Omavalitsused on teinud omad valikud ja seejärel teevad nendest valiku maakondade komisjonid ning parimaid tunnustab president.


Jõgeva vallast olid kaunimate kodude omanikud Mait Pajo, perekond Mahhov ja perekond Aare. Põltsamaa vallast perekond Saar, perekond Sakk ja perekond Kuus. Mustvee vallast perekond Zalekešina ja perekond Bõstrovide perefirma tööstusmaastik.

Aedu kaunistavad sillad ja kiik

Kohaletulnuid tervitas Jõgevamaa hindamiskomisjoni esimees Tiina Tegelmann, kelle sõnade kohaselt olid kõik kodud pere ja paiga lood, mis puudutasid hinge ja iga koht jäi silma millegi erilise ja omapärasega.
Mustvees Laidi ja Igor Zalekešina 1480 m2 aia märksõnadeks on maakivid ja erinevad okaspuud. Okaspuid on aias üle saja, millest suure osa, üle 50 erineva sordi, moodustavad elupuud. Maakividest on tehtud põnevaid aiakujunduselemente: kivikorvid, teerajad, postid. Enamik peenraid on kaetud kividega. Aias on sillakesed, veesilmad, kiik, tuuleveski ja laste mängunurk.
Iluaiaga hakati aktiivsemalt tegelema 12 aastat tagasi, kui lõpetati kurgikasvatus. Tagaaed ongi rajatud suure kilekasvuhoone asemele. Praegu katab pererahva vajadused väike klaasmaja, kus kasvatatakse kurki, tomatit ja viinamarju.
Jõgeval perekond Mahhovi aed on tasapinnaline ja istutusalad ääristavad nii maja kui ka aeda, kus on erinevaid liiki okaspuid. Tagaaed on kallaku peal, mis läheb sujuvalt üle tasaseks alaks, kus kasvavad viljapuud. Tagaaeda on rajatud kallaku sisse hubane istumiskoht. Perved on kaetud istutusaladega, milles on nii püsikud kui ka erinevad leht- ja okaspuu vormid.
Perekond Aare on metsa sees vana talukoha ellu äratanud. Aeda ümbritsevad rikkalikud istutusalad. Majast eemale on rajatud tiik, milles kasvavad vesiroosid ja kõrrelised ning mille kaldal on pink, mis kutsub istuma ja ilu nautima.
Põltsamaa vallas on perekond Sakk loonud kauni keset põlde asetseva kodu, mida raamivad nii vabakujulised leht- ja okaspuud kui ka pügatavad hekid. Maja esistel istutusaladel on kasutatud rohkelt erinevaid okaspuuvorme. Tagaaias on valdavalt püsikud ja lehtpuud. Aias on soodne koht loodud ka vesiroosile. Tarbeaeda piirab põllu poolt mürgitamise kaitseks pilku püüdev puidust piire. Lastelastele on ehitatud mängumaja ja külalistele hubane suvemaja.

Kõige ilusam komisjon, kus olla

MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühenduse esindaja Meeli Veia kutsus kõiki üles tunnustama nii kauneimaid kodusid kui ka neid, kes märkavad ja teada annavad nendest, kes oleks tunnustust väärt, sest nii saavad kõik kaunid kodud märgatud. Eestlane ei taha ise väga ennast kiita ja nii on otsitud siiani nominente nii naisseltside, koduühenduste kui ka sõprade ja naabrite kaudu.
Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse nõukogu esimees Aivar Kokk kinnitas, et õnnelikud on need inimesed, kellel on võimalus hoolitseda oma aia eest, sest see annab inimesele vajaliku energia edasi tegutsemiseks. „Seda ei tee te ju teistele näitamiseks, vaid ikka enda jaoks,” tõdes Kokk. „Teie aiad meeldivad aga ka teistele ja olete oma kaunite aedade eest hoolitsemisega pika sammu eest ära läinud.”
„See on kõige ilusam komisjon, kuhu kuuluda,” kinnitas Põltsamaa valla komisjoni liige Janne Karu. „Nii palju on ilusaid kodusid ja tundub, et iga aastaga tuleb neid järjest juurde. Kui sai hindamas käia, jäi kohe silma, kui palju olid inimesed hoolt ja vaeva näinud. Komisjon arutles pikalt ja hindas nii loovust, mitmekesisust, üldmuljet, kuigi mõne kodu puhul oli kohe üksmeelne otsus.“
Presidendi vastuvõtule lähevad meie maakonnast perekond Mahhov, perekond Aare, perekond Sakk ja perekond Zalekešina.
Erilise hoo sai sisse kodukultuuri rahvuslik arendamine 1936. aastal riigivanema Konstantin Pätsi algatusel, kes moodustas „Kodu kauniks” liikumise peakomitee, mis asus korraldama kodude kaunistamist üle Eesti.
Eesti taasiseseisvumise järel, 1997. aastal, äratas Eesti Vabariigi president Lennart Meri kodukaunistamise liikumise taas ellu. Sellest ajast on Eesti kodukaunistamise ühing igal aastal piirkondades korraldatud konkursside tulemusena ette valmistanud EV presidendile autasustamiseks kaunimad objektid.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus