Jõgevamaa talud avavad uksed

  1. juulil, mõnes talus ka juba 20. juulil toimub viies üle-eestiline avatud talude päev ja külastajatele avavad oma uksed mitmesugused talud ning põllumajandusettevõtted.

Jõgevamaal on avatud talusid üheksa. Külalisi ootavad Meemeistrid Nõmavere külas, Loopre-Lepiku ratsatalu Loopre külas Pajusi lähedal, Lillemäe talu Vaimastveres, Metsapiiga talu Vilina külas, Marimarta Koimula külas, Loov Energia Keraamikahoov Tormas, Sumila mesila Kalmakülas, pereaiand Elulõng Lohusuus ja Kääpa OTT Kääpa rahvamaja ees. Õige lähedale jäävad ka pruulikoda Juhus Tabiveres ja Aru talu ning Juulamõisa kohapärimuskohvik Tartu vallas.

Tänavu näeb Lillemäe lihaveiseid

Esimest korda avatud talude päeval osalev Lillemäe talu Vaimastvere ja Kärde vahel tegeleb peamiselt lihaveiste kasvatamisega. Talu on seal peetud juba 1920ndatest. Nagu ikka, jäi pikk nõukogude periood vahele, ja Eesti taasiseseisvumisest alates toimetas pidas väiketalu praeguse peremehe Tarmo Seina isa.

  1. aastast kasvatab Tarmo Lillemäel lihaveiseid. Esimesed olid Šoti mägiveised, hiljem lisandusid Galloway tõugu loomad – ilusad, karvased ja veidi kergemad, kui intensiivseks lihatootmiseks sobivad loomad. Talu müüb veiseid nii tapale kui ka tõuloomadena. „Hirmus närvesööv on paari loomaga lihakombinaati sõita, kahjuks lähedal ühtegi ettevõtjat ei ole, kel oleks õigus loomi müügiks tappa,“ kurtis peremees. Enamus loomi on karjamaadel Kärdes, mõned ka Vaimastveres.

Kuueliikmelisest perest elab vanim laps Tallinnas juba tööinimese elu, ülejäänud alles õpivad, kes põhikoolis, kes gümnaasiumis ja kes ametit. Avatud talude päeva puhul on kõik kohal ja abis. „Mitu aastat oleme hoogu võtnud, lapsed saavad üha suuremaks, nüüd viimaks panime ennast ka kirja,“ ütles peremees Tarmo. Lillemäe talu kavatseb külalistele näidata oma igapäevaelu. „Teeme ka paar ringi karjamaadele. Meil on siin ponid, teeme väikese kodukohviku, pakume kohvi, pirukaid ja veel üht-teist,“ sõnas peremees.

Metsapiiga talu ootab hobuhuvilisi

Metsapiiga talu Vilina külas on samuti esimest korda avatud talude päeval. Perenaine Juula Reinumägi sõnul on nad oma majapidamisega Vilina külas alles alguses. Talu sai uued omanikud aasta eest.

„Aastaga oleme päris kaugele jõudnud. Koristus- ja ehitustöid on kõvasti olnud. Majas on tehtud kapitaalremont, vanad seinad on alles,“ selgitas Reinumägi. „Saunamaja sai samuti remonditud. Koplid on kõik uued.

Olen ratsaspordiga tegelenud kümme aastat. Otsisime maad või hooneid Tartu ümbruses, raadiuses 2–15 kilomeetrit. Kord tuli Rõngu lähedale talli, kus ma oma hobuseid hoidsin, Metsapiiga eelmine omanik. Rääkisime ja ta ütles, et tahab seda siin müüa. Ema oli just kolinud oma esivanemate tallu siit 15 kilomeetrit ja nõudis, et vaatama läheksime. Ma küll mõtlesin, et Jõgevamaa, aga kui olime siin tunni veetnud, olid käed löödud. Aasta jäi eelmisele omanikule väljakolimiseks ja nüüd oleme siin aasta toimetanud,“ rääkis perenaine.

Talu põhitegevus on hobuste müük, sporthobused ja turismitegevus. Sel aastal lastelaagrid ja järgmisest ka üritused. „Hobuseid pidasid siin juba eelmisedki omanikud, nemad tegelesid hobusekasvatusega. Meil on müügitall, seega loomade arv muutub väga sageli, praegu on meil 18 hobust ja 6 miniponi. Meie sihtgrupp on harrastusratsutajad Soomes ja Rootsis. Otsime neile hobuseid,“ rääkis perenaine.

„Avatud talude päeval avatakse Metsapiiga talu külastajaile kell 9, kella 10st on ringkäik tallis. Teeme kaks ringkäiku ja räägin natuke hobustest ning nende pidamisest. Kell 12 on demoesinemine, näitame kolme olümpia põhiala – koolisõitu, takistussõitu ja krossi. Lastele on tasuline ponisõit. Kell 14 on teine demoesinemine, teine ringkäik tallis kell 16. Kell 17 on Rolf Roosalu vabaõhukontsert, pilet maksab 5 eurot, kuni 12aastastele tasuta. Veel on talus mu poolõe, kunstnik Mari Mägi tööde näitusmüük. Pakume maiustusi, kaasa lööb Virtuse catering ja mu vanemad müüvad omatehtud koduveini,“ lubas Juula Reinumägi.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus