Jõgevamaa talimängudel kolmas

Eestimaa XII talimängud peeti märtsi esimesel nädalalõpul Võrumaal. Osales 15 maakonda, 60 valda ja 25 linna kokku 2900 sportlasega. Lisaks välisvõistlejad Soomest ja Lätist. Mängudel võistlesid omavahel suured maakonnad (üle 40 000 elaniku) ja väikesed maakonnad, suured vallad (üle 2000) ja väikesed vallad ning suured linnad (üle 10 000) ja väikesed linnad.

Maakondade teise grupis saavutas Jõgevamaa kokkuvõttes kolmanda koha, mis on meie parim saavutus talimängudelt viimase 25 aasta jooksul.

Meie maakonnast osalesid Jõgeva vald kuuel, Jõgeva linn ja Tabivere vald viiel, Palamuse ja Põltsamaa vald kahel ning Torma vald ja Mustvee linn ühel spordialal. Maakonna koondis võistles kuuel alal: jäähoki, vabamaadlus, kreeka-rooma maadlus, juhtide võistlus, naistemaadlus ja ujumine. Paralleelselt läksid arvestusse ka valdade ja linnade spordialad.

Suusatamises kaks medalit

Mängude peaalal suusatamises võideti kaks medalit. Hanna-Brita Kaasik (N-14) võitis hõbemedali ja Eno Vahtra meeste arvestuses pronksmedali. Medalitele olid 5. kohaga lähedal Markus Kaasik (M-14) ja Taivo Rebane (M-60). Tublid olid ka Kristo Kaasik (M-16, 13.), Kätlin Kuusk (N-18, 13.) ja Reine Koppel (N-45, 13. koht). M-16 teatevõistkond saavutas 10. ja M-40 teatevõistkond 11. koha, osales 33 võistkonda. Maakondadest võitis suusatamise Tartumaa, Jõgevamaale kuulus 11. koht. Valdadest oli parim Tahkuranna. Palamuse oli 21. ja Põltsamaa vald 30. Linnadest võitis Põlva, Jõgeva oli 11.

Ka mäesuusatamises saavutati märkimisväärseid tulemusi. Nii oli Annela Orav naiste arvestuses viies. Meestest (osales 65 mäesuusatajat) olid Timo Jaaska 12., Einar Ilm 16. ja Tarmo Raudsepp 21. Maakondadest võitis Võrumaa ja tubli kuuenda koha saavutas Jõgevamaa. Valdadest võitis Võru, Tabivere oli seitsmes. Linnadest oli esimene Võru ja Jõgeva oli kaheksas.

Väga edukalt esinesid Jõgevamaa kabetajad. Kolmanda koha saavutas linnade arvestuses Jõgeva linn ( Arno Uutma, Uno Plakk, Marika Azojan, Raivo Raja ja Merilii Jalg). Neid edestasid vaid Kärdla ja Paide kabetajad. Valdade arvestuses saavutasid Palamuse kabetajad viienda ja Jõgeva 9. koha.

Maakondlikus arvestuses (liideti kahe parema omavalitsuse kohapunktid) saavutas Jõgevamaa sel alal teise koha 87 punktiga. Võitis Harjumaa 97 punktiga. Korvpalli mängis kõige edukamalt Torma valla meeskond, kes saavutas 6. koha, Jõgeva valla naiskond saavutas 8., Tabivere meeskond 10. ja Jõgeva valla meeskond 11. koha. Heameelt teeb korvpallurite aktiivsus ja tahe esindada oma omavalitsust.

Jõgevamaa ujumist esindas Võrumaal suurepäraselt Tõnu Reinsalu, kes M-40 vanuseklassis võitis kuldmedalid nii 100 m vaba- kui 100 m rinnuliujumises.

Üldvõit saavutati vabamaadluses

Vabamaadluses saavutas Jõgevamaa võistkondlikult kindla esikoha 227 punktiga. Teine oli Pärnumaa 178 punktiga. Treener Arved Külanurme hoolealused võitsid kokku neli kuldmedalit: kehakaalus kuni 46 kg Marek Kütt, -50 kg Kaimo Aljas, -55 kg Sander Orion ja -74 kg Hergo Andruse.

Lisaks veel kolm hõbemedalit Kristjan Orion (-46 kg), Aavo Olgo (-74 kg)  ja Joosep Mõlder (-96 kg) ning kaks pronksmedalit: Hendrik Orion (-60 kg) ja Sander Kütt (-84 kg).

Kreeka-rooma maadluses saavutati võistkondlikult seitsmes koht 72 punktiga. Võitis Tartumaa 233 punktiga. Siin võitis kuldmedali kehakaalus kuni 46 kg Marek Kütt. Hõbemedali sai Kristjan Orion (- 46 kg).

Naistemaadluses saavutas maakond kuuenda koha, võitis Tartumaa 113 punktiga. Hõbemedali võitis kehakaalus kuni 55 kg Kristin Lepp.

Lauatennises võistles edukalt Mustvee linna võistkond (eestvedaja Valetin Tšõganov). Nad kaotasid alagrupis ainult võitjale Maardu linnale, kuid kokkuvõttes saavutati tubli viies koht.

Juhtide võistluses esindasid maakonda ja omavalitsusi Viktor Svjatõšev (parim maavanem), Riina Jääger (2. koht naiste arvestuses), Enn Kurg, Toivo Tõnson ja Mihkel Kübar.

Jäähokimeeskonna edukast esinemisest on tänases lehes eraldi juttu.

Suurte linnade üldarvestuses võitis talimängud Viljandi 209 punktiga. Väikelinnadest võitis Kärdla 219 punktiga. Jõgeva linn (spordijuht Aita Saksing) saavutas 189 punktiga 6. koha.

Suurtest valdadest oli esimene Tartu (232 punkti). Jõgevamaa paremad vallad olid 11. kohaga Jõgeva (162) ja 12. kohaga Tabivere vald (161).

Suuremate maakondade üldarvestuses oli võidukas Tartumaa. Väiksemate maakondade üldarvestuses olid kolm edukamat Võrumaa 361, Valgamaa 352 ja Jõgevamaa 340 punktiga. See on Jõgevamaa parim koht Eestimaa talimängudel viimase 25 aasta jooksul. 1987. aastal saavutati teine koht.

Tänan kõiki osalejaid, kes aitasid kaasa Jõgevamaa edukale esinemisele Eestimaa XII talimängudel.