Jõgevamaa sportlased Eestimaa XIII Talimängudel edukad

Eestimaa XIII Talimängud peeti 3.-5. märtsini Valgamaal, kus osalesid 15 maakonda, 50 valda ja 22 linna kokku ligikaudu 3000 osavõtjaga, samuti välisvõistlejad Soomest ja Lätist.

Mängudel võistlesid omavahel suured maakonnad (üle 40000 elaniku) ja väikesed maakonnad, suured vallad (üle 2000 elaniku) ja väikesed vallad ning suured linnad (üle 10 000 elanikku) ja väikesed linnad. Suuremate maakondade üldparemusjärjestusse läks suusatamine ja üheksa paremat spordiala ning väiksemate maakondade üldparemusjärjestusse läks suusatamine ja seitse paremat spordiala (jäähoki, vabamaadlus, kreeka-rooma maadlus, juhtide võistlus, naistemaadlus, ujumine, motokross, suusahüpped, laskesuusatamine, laskmine ja mälumäng ning paralleelselt läksid arvestusse ka valdade ja linnade spordialad); linnade ja valdade üldvõitja selgitamiseks liideti suusatamine ja nelja parema spordiala (suusatamise, mäesuusatamine, juhtide võistlus, male, kabe, lauatennise, naiste- ja meeste korvpalli) kohapunktid.

Head tulemused suusatamises

Meie maakonnast osalesid Jõgeva linn viiel spordialal, Palamuse vald kahel spordialal, Põltsamaa vald kahel spordialal ja Tabivere vald ühel spordialal. Maakond osales üheksal spordialal (jäähoki, mälumäng, naistemaadlus, vabamaadlus, motokross, kreeka-rooma maadlus, juhtide võistlus, laskesuusatamine, ujumine) maakonna koondisega ning paralleelselt läksid arvestusse ka valdade ja linnade spordialad.

Suusatamises saavutati häid tulemusi: Hanna-Brita Kaasik N18 arvestuses kuldmedal, Eno Vahtra meeste arvestuses hõbemedal, Palamuse valla meeste teatemeeskonna hõbemedal (Eno Vahtra, Allar Soo, Tauri Kaasik), Tauri Kaasik M16 pronksmedal, medalitele olid lähedal Birgit Kasela N16 (5. koht) ja Britta Kasela N16 (7. koht), tublid olid Allar Soo M (12.), Kai Saar N45 (14.), Margit Hirv N35 (16.), Kaido Saar M50 (17.), Markus Kaasik M18 (18.), Sandra Alusalu N (19.), Marge Targama N35 (19.), Reine Koppel N45 (23.), M18 Palamuse valla teatevõistkond (4. koht), N16 Jõgeva linna teatevõistkond (6. koht) ja N35 Põltsamaa valla teatevõistkond (7.koht). Maakondadest kolm paremat suusatamises olid Tartumaa, Harjumaa ja Järvamaa ning kümmes oli Jõgevamaa (esindaja Indrek Eensalu), valdadest olid paremad Ambla, Rae ja Tartu ning Põltsamaa vald 12. ja Palamuse oli 14. Linnadest võitsid Põlva, Tartu ja Viljandi ning Jõgeva oli kolmeteistkümmes.

Jõgevamaa mälumängurid – Tiit Lääne, Tiit Naarits, Arko Olesk, Jaak Valdre ja Olav Auksmaa võitsid kuldmedali 81 punktiga, neile jägnesid Pärnumaa I 77 ja Tartumaa I.

Mäesuusatamises saavutati märkimisväärseid tulemusi: Kristi Uudeberg lumelaua naiste arvestuses (pronksmedal), N ‒ Kati Kaas (7.), M40 Eimar Ilm (13.), M ‒ Taniel Eensalu (15.) ja Priit Toru (16.). Maakondadest olid paremad Tartumaa, Harjumaa, Järvamaa ja kaheksanda koha saavutas Jõgevamaa, valdadest olid paremad Tartu, Rae, Tähtvere ja Põltsamaa vald oli üheksas. Linnadest võitsid Otepää, Paide, Kiviõli ja Jõgeva linn oli kümnes.

Jäähoki turniiril osales 10 maakonda. Jõgevamaa (kapten Rein Kivi) võitis Pärnumaad 18:0 ja Lääne-Virumaad 3:0 ning kaotati Ida-Virumaale 1:5. Arusaamatu võistlussüsteemi tõttu (peakohtunik Jaan Ahi) jäi Jõgevamaa jagama 5.-6. kohta. Parimad olid Tartumaa, Ida-Virumaa ja Harjumaa.

Laskesuusatamises esindasid Jõgevamaad M Eno Vahtra (4.koht) ja Tanel Uudeberg (21.), M40 Marko Laanes (16.). Maakondadest olid parimad Ida-Virumaa, Valgamaa, Võrumaa ja Jõgevamaa saavutas 7. koha.

Naistemaadluses (treener Aimur Säärits) saavutati maakondlikult II koht 67 punktiga, võitis Tartumaa 119 punktiga ning kolmas oli Pärnumaa. Kuldmedalid võitsid Jana Deinekin kehakaalus 40 kg, Kätri Avelin Säärits kehakaalus 48 kg ja Elise Ilus saavutas (48 kg) 5. koha.

Vabamaadluses saavutati võistkondlikult neljas koht, Parimad oli Ida-Virumaa, Põlvamaa ja Järvamaa. Kuldmedali võitis Ardi Andruse kehakaalus 70 kg; hõbemedali võitsid Jako Kivimägi kehakaalus 86 kg, Penno Pall (57 kg), Mattias Säärits (54 kg) ja Egert Ast (42 kg).

Kreeka-rooma maadluses saavutati võistkondlikult seitsmes koht, võitsid Pärnumaa, Tartumaa ja Valgamaa. Kuldmedali võitis kehakaalus 54 kg Mattias Säärits.

Motokrossis esindasid Jõgevamaad Linnamäe Krossiklubi (juhataja Peeter Laur) võistlejad. Saavutati: Rasmus Alan Truus (9. koht 65CC), Taavi Laur (10. MX Open), Leo Laur (12. MX Open), Romet Allingu (11. MX Hobby), Kar-Kaspar Lokotar (12. MX Hobby), Priit Laur (18. MX Hobby) Maakondlikult 8. koht, parimad olid Harjumaa, Pärnumaa, Põlvamaa.

Maakondlikus arvestuses kolmas koht

Jõgevamaa kabetajad esinesid edukalt. Linnade arvestuses saavutas teise koha kabetajate võistkond koosseisus Uno Plakk, Jüri Lätt, Mare Plakso, Mikk Korkmann ja Triinu Jalg. Võitis Kärdla ja kolmas oli Sindi. Valdade arvestuses saavutasid Palamuse valla kabetajad neljanda koha. Maakondlikus arvestuses (liideti kahe parema omavalitsuse kohapunktid) saavutas Jõgevamaa teise koha 90 punktiga, võitis Harjumaa 97 punktiga ning kolmas oli Pärnumaa 87 punktiga.

Jõgevamaa korvpalli esindasid Jõgeva valla naiskond (treener Vallo Väljaots), kes saavutas 6. koha ja Tabivere meeeskond (9. koht).

Jõgevamaa ujujaid esindas Tõnu Reinsalu M40 vanuseklassis ja võitis pronksmedalid 100 m vabalt ja 100 m rinnuli ujumises.

Jõgeva linna maletajad (I laud Hugo Päären) saavutasid 5. koha.

Jõgevamaad esindasid Põltsamaa valla lauatennisistid, kes  saavutasid 17. koha.

Juhtide võistluses esindasid maakonda ja omavalitsusi Viktor Svjatõšev, Enn Kurg (hõbemedal), Terje Rudissaar (1. koht valdade naiste arvestuses), Raivo Meitus ja Tiit Lääne. Juhtide panus omavalitsuste üldparemusjärjestuses oli märkimisväärne.

Suurte linnade üldarvestuses olid parimad Tartu 229 p., Jõhvi 214 p., Rakvere 214 p. ja väike linnade arvestuses olid paremad Põlva 214 p ja Kärdla 212 p ja Kiviõli 203 punktiga. Jõgeva linn (spordijuht Priit Toru) 200 punktiga saavutas 5. koha.

Suurte valdade üldarvestuses olid paremad Tartu 240 p., Rae 228 p. ja Tähtvere 217 p. ja väikeste valdade arvestuses paremad olid Ambla 202 punktiga, Viru-Nigula 190 p. ja Iisaku 182 p. Jõgevamaa paremad vallad olid Palamuse (spordijuht Anneli Plaado) 116 p. saavutades 13. koha, Põltsamaa (Indrek Eensalu) 103 p. 16. kohaga ja Jõgeva 81p.

Suuremate maakondade üldarvestuses olid paremad Tartumaa 494 p., Harjumaa 473 p., Pärnumaa 453 p.

Väiksemate maakonadade üldarvestuses olid paremad Järvamaa 349 p., Valgamaa 347 p., Jõgevamaa 345,5 p. Neile järgnesid Põlvamaa, Võrumaa, Saaremaa, Raplamaa, Hiiumaa ja Läänemaa. See on Jõgevamaa üks paremaid kohti Eestimaa Talimängudel viimase 30 aasta on jooksul (1987. aastal II koht ja 2013. aastal III koht).

Tänan kõiki eestvedajaid ja osalejaid, kes aitasid kaasa Jõgevamaa edukale esinemisele Eestimaa XIII Talimängudel. Õnnitlen medaliomanikke ja nende treenereid. Soovin jätkuvat sihipärast treeningut ja sportlikku tahtmist uute sihtide saavutamisel. Täname Jõgevamaa Omavalitsuste Liitu rahalise toetuse eest.