Jõgevamaa sai kaetud tasuta digitelevisiooniga

Levira rajas Järvamaale Koerusse uue digitaaltelevisiooni saatja, mis katab õhu kaudu leviva digitelevisiooniga kogu Kesk-Eesti. Pärast senisest neli korda võimsama Koeru saatja töölerakendamist on nüüd võimalik kogu Jõgevamaal vaadata tasuta kuut kodumaist telekanalit digitaalselt tavaantenni kaudu. 

Juuli algul lülitati maapealse leviga digitaaltelevisiooni võrku TV 3. ETV, Kanal 2, Kanal 11, TV 6 ja Kalev Sport hakkasid digitaalkujul levima juba varem. Augustis käivitub täies mahus Pekingi olümpiamänge edastav ETV Olümpiaprogramm, mis on samuti nähtav ainult digi-tv vahendusel. 

Kodumaiste telekanalite arv kahekordistunud

Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni juhi Jüri Piheli sõnul on kodumaiste telekanalite arv kahekordistunud just tänu digitaaltelevisioonile, kuna vana analoogvõrk suutis Eestis edastada vaid kolme üleriigilist telejaama.

Lisaks uutele telekanalitele pakub digi-tv oluliselt paremat pildi ja heli kvaliteeti, telekava ühe nupulevajutusega otse teleriekraanile ja mitmeid muid uusi lisavõimalusi. Kui seni oli sageli kolme Eesti telekanali vaatamiseks vaja kolme erinevat antenni, siis nüüd on kõik kodumaised kanalid nähtavad ühe antenni ja vastuvõtuseadmega.

Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni kuuluva ASi Levira juhatuse liikme Indrek Lepa sõnul tuleks Jõgevamaa põhjaosas kvaliteetse digitaalse telepildi vaatamiseks suunata katuseantenn Koeru saatjale. Kui pilt pole korralik, tuleks proovida antenni eri suundades, sest paljudesse kohtadesse Jõgevamaa lõunaosas ulatub signaal ka Valgjärve digi-tv saatjalt või on parim signaal kättesaadav hoopis peegeldusena mõnelt looduslikult vormilt või ehitiselt. Kui ka see ei aita, tuleks tõsta antenn vähemalt 10 meetri kõrgusele maapinnast või kasutada antennivõimendit. Kvaliteetse telepildi eelduseks on kindlasti kvaliteetne kaabeldus antenni ja digiboksi vahel, nii et probleemide korral soovitan ka selle üle vaadata. 

Tavalise antenni puhul vajalik digiboks

Tavalise katuse- või toaantenniga telepilti vaataval inimesel tuleb digitaaltelevisiooni nägemiseks osta või rentida digiboks, telerit välja vahetada ei ole vaja. Eesti telekanalite digitaalseks vastuvõtuks sobivad seadmed varustatakse Digilevi märkidega, et seadmeid oleks elektroonikapoodide kaubavalikust lihtne üles leida. Tasuta kanalite vastuvõtuks ei ole vaja liituda ühegi teenusepakkujaga, seda tuleb teha vaid juhul, kui soovitakse lisaks vaadata ka rahvusvahelisi ja kodumaiseid tasulisi kanaleid (reklaamivaba telekanal Neljas, MTV Eesti).

Kui esineb probleeme digi-tv pildi kvaliteediga, on mõistlik uurida digiboksi müünud firmast, kas neilt saab abi ka antenni paigalduse osas. Näiteks digitaaltelevisiooni paketiga ZUUMtv liitunud saavad tasuta kutsuda kohale digi-tv abimeeskonna, kes kaabelduse üle vaatavad, antennile parema koha leiavad või vajadusel uue antenni paigaldavad ning digiboksi häälestavad.

Selle aasta suve lõpuks laieneb maapealse leviga digitaaltelevisiooni leviala kõikjale üle Eesti territooriumi. Lisaks eestikeelsetele teleprogrammidele toob kaasaegne digi-tv levivõrk tavalise katuseantenni kaudu vaatajateni ka välismaiseid telekanaleid, mida seni ainult kaabeltelevisiooni või satelliit-tv vahendusel vaadata sai. Kaabeltelevisiooni ja satelliit-televisiooni vaatajaid Eesti üleminek digitaaltelevisioonile ei puuduta.

AIN PARMAS

blog comments powered by Disqus