Jõgevamaa põldudel on kevadkülv alanud

Möödunud nädalast kestab Jõgevamaa põllumajandusfirmades kevadkülv, milleks praegusi soodsaid ilmu maksimaalselt ära kasutada püütakse. Muret põhjustab põllumeestele suur niiskusekadu. Mõnel pool on aga lumiseen taliviljaorast rikkunud.

Eile algas kevadkülv aktsiaseltsis Pajusi ABF, kus külvas traktoriga New Holland  varast otra kogenud mehhanisaator Meelis Kiis.

“Kokku on meil külvipinda 1000 hektarit. Sel nädalal plaanime külvata ka suvinisu, seejärel aga hilist otra, rapsi ja maisi.  Möödunud aastal oli maisi all 100 hektarit, arvestades karja söödavajadust, suurendame aga tänavu Loopres asuvat maisipõldu,” ütles ettevõtte tegevjuht Lembit Paal. “Ilma poolest võinuksime külviga alustada juba eelmisel nädalal, kuid tegemist vajasid teisedki põllutööd. Teoksil on läga laotamine ja kivide koristamine,” lisas ta. 

Lumiseen kahjustas talinisu

Põltsamaa kandis Mällikvere põllumajandusühistus külvati möödunud nädalal suvinisu endisele talinisupõllule. “Lumiseen oli talinisusordi ŽAda` orast tugevasti kahjustanud,” ütles ühistu juhataja Meelis Kaljuste. Esmaspäeval käis Mällikvere põllumajandusfirmas aga varase odra külv, mida tehti  hommikul keskuse ja hiljem Umbusi põldudel. “Mõned põllud on juba täitsa kuivad, kohati leiab aga veel suuri lompe,” märkis Kaljuste.  

Kultiveeritakse ja väetatakse

Sadukülas, osaühingus Härjanurme Mõis alustati kevadtöid kultiveerimise, läga laotamise ja väetisekülviga. Teisipäeval hakkame külvama teravilja ja arvatavasti alustame suvinisust. Kokku plaanime külvata ligi 800 hektarile,” rääkis juhataja Meelis Venno, kelle sõnul soosib praegune ilm põllutöid.

Torma vallas tehti osaühingu Vaiatu Agri põldudel eile kultiveerimistöid. “Kokku tuleb kultiveerida ligi 800 hektarit. Keltsa polnud all, seepärast kuivab muld tänavu üsna kiiresti,” ütles juhataja Andrus Paloots.

“Sel nädalal kavatseme alustada ka suvinisu ja varase odra külviga. 200 hektarile külvame ka rapsi. Arvestades soodsaid hindu, võib rapsist korralikku sissetulekut loota,” lisas ettevõtja. 

Minister tunnustas</strong>

Kevadtöödest rääkis ka eile koos Eesti Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvesega Jõgeva Sordiaretuse Instituuti külastanud põllumajandusminister Helir Valdor Seeder.

“Sõitsin Jõgeva poole läbi Kolga-Jaani valla ja Põltsamaa piirkonna, kus nägin mitmetel põldudel ettevalmistusi kevadkülviks või juba külvimasinaid. Märkasin, et Jõgevamaa põllumehed on tublid ja usinad ja kasutavad aega kevadtöödeks maksimaalselt. Kes varem külviga valmis jõuab, võib arvestada ka paremate saakidega,” lausus  minister.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus