Jõgevamaa põldudel on esimesed viljasaagid koristatud

Torma Põllumajandusosaühingus koristati 16.-18. juulini taliotra “Tilia”. “Keskmiseks saagiks saime 3,5 tonni hektarilt kuivkaalus, mida võib üsna rahuldavaks kohuseks pidada. Ka tera kvaliteedil polnud eriti viga,” rääkis peaagronoom Koidula Liis. “Oleme jõdnud taliodra juba ka läbi muljuri kilesse panna, ” märkis ta. “Taliotra kasvatakse Eestis üldiselt vähe, kuid kõige sagedamini ikka “Tiliat”,”, lausus Liis. Lähipäevadel algab Torma POÜ põldudel talirapsi koristamine.

Alustati taliodrast

 Ka Laiuse Põllumajandusosaühingus sõitsid eelmisel nädal põllule kolm komabini. Selleski põllumajandusettevõttes sai esimesena korisatud talioder “Tilia”, mis  praeguseks  aidas kuivamas. “60 hekarilt saime saagiks 2,9 tonni, millega võime enam-vähem rahule jääda, ” ütles peaagronoom Ares Moor, kelle sõnul kasvatakse taliotra loomasöödaks.

“Talioder võib olla tavalisest odrast ka proteiinirikkam. Veistele söödame tavaliselt 50 protsenti taliotra ja samapalju teisi teravilju. Sigade söötmiseks pole talioder eriti sobilik, sest on liiga sõklane ja peenikese teraga vili, ” lasus Laiuse POÜ peazootehnik Ants Teder.

Peaagronoom Moor märkis, et järgmisena hakatakse Laiuse põldudel koristama varast otra “Kaute?. “Loodame, et tuleval nädalal on see teravili koristamiseks küps, ” arvas ta.

Saagid on keskmised

     Aktsiasletsis Adavere Agro hakati varast otra “Arve” koristama aga eelmisel nädalal. Kolmandat aastat töötava kombaini Claas Lexion roolis alustas oma järjekordset viljalõikust elupõline komaiber Toomas Tiiman. “Kasvatame varast otra 200 hektaril ning hektarisaagiks on tulemas 3 tonni, ” lausus peaagronoom Jüri Smitt. “Kvaliteediga ei saa aga päris rahul olla, sest tera on peenike ja pea lühike, ” avaldas staazikas põllumajandusspetsialist arvamust.  “Plaanitsesime varase oda koristamise selle nädala kolmapäeval lõpetada, kuid takistuseks osutus vihm”, märkis ta.

Jüri Smitti sõnul kavatetakse augusti algul Adavere Agro põldudel alustada rukkilõikusega.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kauaaegne direktor ja praegune vanemteadur, akadeemik Hans Küüts kommenteeris tänavust teraviljade saagikust nii.

“Kui rääkida ilmastikust, siis ütleksin, et vihmalapsed nutavad ja põualapsed naeravad. Saagid on aga üldiselt keskmised, kusjuures eriti heaks võib lugeda talinisu saaki. Üsnagi head saagikust võib prognoosida ka taliodrale, kuid üldiselt on selle teraviljakasvatamisel probleemiks ettenägematus talviste ilmade suhtes. Jõgeva Sordiaretuse instituudis on aga taliodra kasvatamisega katsetatud kolmel korral. ”  

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus