Jõgevamaa parimateks etlejateks tunnistati Maarja-Liisa Roos, Virgo Ernits ja Triin Troon

Jõgeva Gümnaasiumis toimunud etluskonkursil peeti eraldi arvestust gümnaasiumiealiste ja põhikooliõpilaste vahel. Konkursil pidi iga osaleja esitama ühe luuletuse ja ühe proosapala. Konkurssi jälginud õpetajad ja ka ?ürii tunnistasid, et tase oli tunduvalt tugevam nooremas vanuseklassis, kus toodi esile veel ka kolmandat esinejat ? Joonas Paasi Jõgeva Gümnaasiumist.

Jõgeva Ühisgümnaasiumi 9. klassi õpilane Maarja-Liisa Roos oli valinud esitamiseks Jaan Krossi luuletuse “Roos” ja katkendi Andrus Kivirähki ?Monoloogist raha asjus?. Maarja-Liisa suutis rahamonoloogi sedavõrd usutavalt ette kanda, et vähemalt allakirjutanu suutis kujutleda saepurust leiva küpsetamist ja pihlakamarjadest toitumist, samuti seda, kuidas lapsed vanu potte jalanõudena tarvitavad.

Kivirähki tekst jäi hästi pähe

Maarja-Liisa ise ütles, et sobivat teksti aitas valida õpetaja ja õppimiseks oli aega vähe, kuid Kivirähki tekst jäi üllatavalt kiiresti pähe. “Õpetaja ka imestas, tavaliselt läheb mul teksti õppimiseks tunduvalt rohkem aega. Kivirähki laused on sellised teistmoodi, tema teksti on kerge sisse elada,” ütles etleja. Neiu võttis etlejate konkursist osa ka eelmisel aastal, siis küll auhinnalist kohta ei tulnud.

Jõgeva Gümnaasiumi kaheksandas klassis õppiv Virgo Ernits oli nooremas vanuseklassis parim ka eelmisel aastal. Tänavu esitas noormees Artur Alliksaare luuletuse “Sidruniballaad” ning katkendi Rein Põdra jutustusest “Mure”.

“Proosalugu mul päris peas ei olnudki, aga enam-vähem,” tunnistas noormees, kellel laval rolli sisse elamine hästi välja tuli. Tema sõnul on esinemine üle-eestilisel konkursil päris raske ülesanne, sest tase on väga kõrge.

Osalejaid kokku viisteist

Kokku tutvustas oma esinemisoskust üheksa põhikooliealist ja kuus gümnaasiumiklassides õppivat noort. Neid hindas ?ürii koosseisus lavastaja Toomas Lõhmuste, kultuurihuviline Jõgeva linnavolikogu liige Ants Paju, mitmekordne etluskonkurssi võitja Priit Põdra ning Palamuse rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann.

?ürii esimehe Toomas Lõhmuste sõnul olid küll kõik väga tublid, kuid paraku olid mõned ikka paremad. Lõhmuste sõnul oli parimatest parimate väljavalimine ?üriil üsna lihtne ja otsus tuli üksmeelselt.

?ürii liikmete sõnul tuli ette ka sõnadesse takerdumist ja ilmetut teksti üles ütlemist, samuti ebaotstarbekat lavaaja kasutamist. “Mis saab aga olla toredamat kui see, et kooliõpilased esitavad eesti kirjanike loomingut,” oli ?ürii liige Ants Paju rõõmus.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus