Jõgevamaa parim oli “Peaproov”

Puhja seltsimajas vaadati möödunud laupäeval ja pühapäeval üle Jõgeva- ja Tartumaa harrastustruppide viimase aasta lavastused. Festivali peapreemia läks seekord Tartu Vilde teatrile, Jõgevamaa parimaks lavastuseks tunnistati Palamuse amatöörteatri “Peaproov”.


Kahe naabermaakonna ühine teatrifestival kandis nime “Pygen 2016” ning selle programmi mahtus kuusteist lavastust. Neist üheksa oli Jõgevamaa truppidelt ning üks Jõgeva- ja Tartumaa ühendtrupilt (Pajusi teater ja teater Nora). Päeva juht oli Kaarel Tuvike, lavastusi hindasid Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna juhataja, lavakõne õppejõud ja näitleja Garmen Tabor, Eesti Harrastusteatrite Liidu kooliteatrite koordinaator Maret Oomer, saatejuht ja näitleja Siim Sups ning Puhja näiteringi juhendaja Linda Gottlob.

Kogu festivali parimaks, st peapreemiat väärivaks lavastuseks tunnistasid nad Vilde teatri “Minejad”, mille on kirjutanud ja lavastanud Janno Puusepp ning mille põhitegelasteks on kolm onkoloogiahaiglas viibivat vähihaiget meest. Lugu pole siiski ülemäära kurb, vaid publik saab muiata ja naerdagi. Ehkki Vilde teater tegutseb Tartus, on lavastusel “Minejad” seosed ka Jõgevamaaga: kaks tükis osalevat näitlejat, Rein Annuk ja Matti Linno, on endised jõgevamaalased.

Jõgevamaa truppide parimaks lavastuseks hindas žürii Palamuse amatöörteatri “Peaproovi”, mille aluseks on Mati Undi nelikümmend aastat tagasi kirjutatud näidend. Selle tegevus toimub filmivõtetel.

“See, et osa stseene olid lahendatud varjuteatri võtmes, oli filmivõtetest kõneleva tüki puhul hea leid: valge kangas, mille taga varjuteatrit tehti, meenutas ju kinolina,” ütles Garmen Tabor. “See võimaldas ka reaalsete inimsuhete ja kinoillusiooni paralleelse kulgemise hästi välja tuua. Ka Jõgevamaa parima meesnäitleja leidsime “Peaproovi” trupist: Janek Varblase rollilahendus oli veenev ja põnev ning tema kohalolek laval absoluutne.”

Alles teine

Lavastaja Karmo Toomele oli “Peaproov” alles teine teatritöö. Rohkem teatakse teda ju muusikaõpetaja ja Palamuse laulustuudio juhendajana. Esimese lavastuse “Kahekõned kohvikutes” tegigi ta põhiliselt laulustuudio neidudega, “Peaproovi” trupis oli aga juba enam-vähem võrdselt stuudiolasi ja kogenud amatöörnäitlejaid.

“Püüdsin oma tööd hästi teha ja hoolitseda selle eest, et noored stuudiolased vanadele “teatrihuntidele” laval alla ei jääks. Ning kui žürii “Peaproovi” maakonna parimaks tunnistas, ju see tuli siis päris hästi välja,” ütles Karmo Toome. Tema sõnul tuli tükki enne festivali kõvasti kärpida, sest korraldajad soovisid, et etendus tunni aja sisse ära mahuks (esialgne pikkus oli poolteist tundi).

“Läheme “Peaprooviga” augustis külateatrite festivalile, sügisel plaanime sellega aga väikese ringreisi teha,” ütles Karmo Toome.

“Karmo tegi vaatamata nappidele kogemustele tõesti hea lavastajatöö,” kinnitas kogenud harrastusnäitleja ja -lavastaja Janek Varblas. “Olen talle tänulik, et ta mu “Peaproovi” mängima kutsus. Sain üle hulga n-ö lihtsurelikuna teatrifestivalil olla. Et tunnustus ka veel tuli, oli justkui lisaboonus.”

Žüriiliikme Garmen Tabori sõnul jäi Jõgevamaa truppide lavastustest silma veel mõndagi positiivset. Palamuse amatöörteatri lavastuse “Meie küla plikad” noored osalised said ülesannetega, mille tubateatri vormi kasutamine neile seadis (Puhjas mängiti lavastust seltsimaja keldrisaalis) väga hästi hakkama. Publiku lähedus ei heidutanud neid, vaid nad žongleerisid kenasti oma repliikidega, vahetasid loogilistes kohtades oma positsioone ning võtsid hiljem ka publiku mängu. Ka video kasutamine oli selles lavastuses täiesti oma kohal.

Eheda entusiasmiga

Assikvere külateatri tükk “Sõber meriröövel” oli Garmen Tabori sõinul vana hea harrastusteatri võtmes tehtud ning esitatud eheda entusiasmiga. Merle Müür, kes Jõgevamaa parimaks naisnäitlejaks tunnistati, vedas aga oma rolli kenasti ja püsis järjekindlalt valitud stiili piires.

Tabivere harrastusteatri “Kolmas silm” oli ilusasti tehtud groteskne lugu, milles tuli hästi välja nn vertikaalne mõtlemine: peategelane pendeldas seal madalate olmeprobleemide ja hinge lunastuse, aga ka tõsiduse ja musta huumori vahel. “Kolmanda silma” peategelast, aga ka Palamuse “Peaproovi” üht olulisimat tegelast kehastanud ning lisaks sellele veel lavatehnilisi ameteid pidanud Rein Karu sai eripreemia jõulise kunstilise panuse eest.

“Olen uhke, et meil selliseid teatrientusiaste leidub,” ütles Garmen Tabor.

Kõigist Jõgevamaa tükkidest ei luba napp leheruum siinkohal rääkida. Kõige olulisem on Garmen Tabori meelest aga see, et Jõgeva- ja Tartumaa teatrifestival tõi entusiasmist teatri tegijad kokku ning võimaldas näha, kuhu nende oma ja naabermaakonna huvikaaslased mõttetööga jõudnud

“Teatri tegemine on Eestis praegu kõrgseisus: truppe on palju ja nad teevad huvitavaid asju,” ütles Garmen Tabor. “See on väga hea, sest teatrivaimu hoidmise kaudu aitame me kogu ühiskonna vaimu üleval hoida. Ning seda on praegu väga vaja.”

“Mulle meeldis väga Puhja festivali rahulik ja korrektne korraldus,” ütles Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann. “Tuleval aastal kohtuvad Jõgeva- ja Tartumaa harrastustrupid jälle Jõgevamaal, täpsemalt Tabiveres.”

Harrastusteatrite festivali “Pygen 2016” paremad

* Peapreemia — Vilde teatri (Tartu) lavastus “Minejad”

* Jõgeva- ja Tartumaa parim lavastaja — Janno Puusepp (Vilde teater)

* Jõgevamaa parim lavastus — Palamuse amatöörteatri “Peaproov” (lavastaja Karmo Toome)

* Jõgevamaa parim naisnäitleja — Merle Müür (Assikvere külateater)

* Jõgevamaa parim meesnäitleja — Janek Varblas (Palamuse amatöörteater)

* Stiilipuhta Wiera-teatri eripreemia — Assikvere külateatri lavastus “Sõber meriröövel” (lavastaja Ülle Meos)

* Kompositsiooni eripreemia kummardusega eesti poetessidele — Wiera teatri lavastus “Kahe sajandi kirjad” (lavastaja Ene Luik-Mudist)

* eripreemia veenvate karakterite eest monoloogides — Maris Rohtla (Kasepää teatritrupp)
* Eripreemia jõulise kunstilise panuse eest — Rein Karu (Tabivere harrastusteater ja Palamuse amatöörteater)

* Eripreemia haarava ansamblimängu eest — Palamuse amatöörteatri lavastus “Meie küla plikad” (lavastaja Raivo Adlas)

(Tunnustatute täisnimekirja leiab Puhja seltsimaja Facebook’i lehelt)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus