Jõgevamaa päästja Tõnu Vare sai UNICEFi aastapreemia

Preemia pidulik üleandmine toimus eelmisel reedel, 16. novembril Toompea lossi Valges saalis. Sinilinnu-aastapreemia laureaatidele andis preemia üle ÜRO lastefondi UNICEF Eesti Rahvuskomitee president Elle Kull, tseremoonial osales Riigikogu esimees Ene Ergma.

Tunnustus laste heaks tehtu eest

UNICEF annab oma Sinilinnu aastapreemiat välja juba seitsmendat aastat. See ei ole rahaline preemia, vaid tunnustus laste heaks tehtu eest. Sinisel sametpõhjal hõbe-valge-sinise tikandiga raamitud pilt, millele on tikitud laureaadi nimi, on laste heaoluga tegeleva rahvusvahelise organisatsiooni tänu neile, kes on Eesti laste heaks aasta jooksul andnud  oma parima; olnud oma tegevusega lastele eeskujuks, aidanud kaasa laste arengule, turvalisusele, tervisele või teinud laste ja noortega ennetustööd.

Aastapreemia kandidaate on õigus esitada kõigil ametkondadel, linna- ja maavalitsustel, ministeeriumidel, riigiametitel, vabaühendustel jt. Tänavu laekus kokku 53 ettepanekut, kellest Sinilinnu- aastapreemia laureaadiks valiti 17.

Päästeamet esitas aastapreemia saamiseks Lõuna-Eesti päästekeskuse Jõgevamaa päästeosakonna juhtivspetsialisti Tõnu Vare, kes on viimased kümme aastat olnud projekti “Kaitse end ja aita teist” päästeteenistusepoolne organisaator ja korraldaja. Ta on Päästeameti Hõberisti kavaler, tänavu pälvis ta Päästeameti rändauhinna “Parim päästeala vabatahtliku noorsootöö tegija”.

Ohutus- ja päästealast õpet 8000 lapsele

“Nii kohusetundlikke ja korrektseid inimesi on vähe. Tagasihoidliku mehena ei tee ta sõnadega suuri linnu, vaid tegusid. Tal on võimekust keskenduda lõpptulemusele ja kaasata sellele ka teisi. Tõnu on hea, mõistev kolleeg, kes ei tööta nagu ametnik, kellast kellani ja üksnes ametijuhendis ette nähtud ulatuses, vaid ta näeb ja leiab ka teisi võimalusi ohutuma keskkonna loomisel. Oleme pidanud arvet: Tõnu Vare on andnud ohutus- ja päästealast õpetust 8000  koolilapsele, neile lisaks ka paljudele täiskasvanutele. Oma kogemusi jagab ta ka kolleegidele. Tõnu kauaaegne hea töö ja tegevus väärib igati tunnustamist. Sinilinnu aastapreemia on läinud õigele inimesele,” kinnitas Jõgevamaa päästeosakonna juhataja Jüri Alandi.

?Kaitse end ja aita teist? projekti üks eestvedajaid 

 “Tõnu Vare on Jõgevamaal 14 aastat tagasi algatatud koolilastele mõeldud projekti “Kaitse end ja aita teist” üks põhilisi päästeteenistuse poolseid läbiviijaid ning meie suvelaagrites koolidevaheliste tuletõrjevõistluste korraldajaid. Päästeteenistus on hakanud tegema üha rohkem ennetavat tööd ka koolides. Tõnu ei vea meid kunagi alt: mida  lubab, selle teeb ka ära,” lisas projektijuht, Jõgeva maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist Eha Anslan.

“Minule tuli see preemia nagu välk selgest taevast. Riigikantseleist saadeti kutse tulla Toompea lossi vastuvõtule, kuna olen sellise tunnustuse saanud. Mille eest, seda sain enne Tallinna sõitu lugeda ajalehest. Reedel oleksin pidanud nagunii Tallinna sõitma ? Sisekaitseakadeemia Päästekolled?is on mul käsil viimane, neljas kursus. Pärast vastuvõttu läksingi kooli ja tegin ühe eksami ära,” rääkis Tõnu Vare. Ta on lõpetanud Olustvere Sovhoostehnikumi ja saanud EPAs (nüüdne maaülikool) insener-mehhaaniku diplomi.

Tulemusi näeb aastate pärast

Pärast Põdra sovhoosi, kus ta töötas direktori asetäitjana,  pakuti Tõnu Varele Jõgeva päästeteenistuses rühmapealiku kohta ja nii saigi temast päästetöötaja. Peagi edutati ta operatiivteenistuse osakonna juhatajaks, pärast päästeteenistuse reorganiseerimist võttis vastu päästeosakonna juhtivspetsialisti koha, kelle valdkonda kuulub ennetustöö koordineerimine ja tegemine. “Teen oma tööd nii palju kui  oskan ja suudan. Teha on veel aga väga palju. Ennetustöö tulemused ei paista ju kohe välja, seda näeb alles pikema aja jooksul,” lausub Sinilinnu laureaat. Tõnu Vare aktiivsest selgitustööst noortele, kuidas vältida õnnetusi ja kuidas ohuolukordades toimida, räägib ehk seegi, et Jõgevamaal pole viimastel aastatel koolilastega traagilisi õnnetusi juhtunud.

Seitsmendat korda välja antud Sinilinnu aastapreemia on jõgevamaalastest saanud Eva Klaas, Silvi Moont ning Elistvere Loomapark ja AS Põltsamaa Felix.  

ARDI KIVIMETS       

blog comments powered by Disqus