Jõgevamaa õpilased osalevad Chopini-teemalisel konkursil

Möödunud reedel külastasid Jõgevamaad Poola Vabariigi Suursaatkonna konsul Piotr Starzynski ja kultuurireferent Slawomira Borowska-Peterson. Tuleku põhjus oli meeldiv: saatkonna esindajatel oli vaja üle vaadata Kiigemetsa Kooli ja Laiuse Põhikooli õpilaste Chopini-teemalised loometööd.

 

Fryderyk Chopini teemaliste näituste konkursi kuulutas Poola Suursaatkond välja seoses maailmakuulsa helilooja ja pianisti 200. sünniaastapäevaga. Kogu Eestist otsustas osaleda 72 kooli, kusjuures umbes pooled neist on Ida-Virumaalt. Jõgevamaalt lõid kaasa Kiigemetsa Kool ja Laiuse Põhikool.

Kiigemetsa Koolis juhendasid õpilasi näitusetööde tegemisel kunstiõpetaja Meedi Ümar ja õppealajuhataja Tuijo Küüts. Viimane otsis välja Chopini tutvustavaid tekste ning tema muusikaga audio- ja videomaterjali. Taieseid luues kuulasidki õpilased Chopini muusikat.

Kunstiõpetuses oli meil parasjagu teemaks piiratud ja piiramata pinnad ning sama teema alla mahutasime ka Chopinist inspireeritud taieste loomise,” ütles Meedi Ümar. Algul täitsid õpilased graafilisi lekaaliülesandeid, hiljem eksperimenteerisid mitmesuguste värvipindadega, kasutades selleks ebatraditsioonilisi maalimisvahendeid, nagu värvirullid, kaabitsad, voolimispulgad jne.”

Väiksemate piltide kõrval on näitusel väljas üks suur kollektiivne töö, mille loomise protsessi Tuijo Küüts videokaameraga jäädvustas. YouTube’is üleval rippuva video juurde viiva lingi leiab huviline Kiigemetsa Kooli kodulehelt.

Süda ja ilunoodid

Ka Laiuse koolis kuulasid lapsed oma taieseid luues muusikaõpetaja Silvi Tanilovi välja otsitud Chopini helindeid. Enne tööle asumist rääkis kunstiõpetaja Anne Maarand neile aga Chopini elust. Et eriti läks noortele hinge lugu sellest, kuidas õde täitis Pariisis surnud Chopini viimse soovi ja tõi helilooja balsameeritud südame tema sünnimaale Poolasse, on näha ka piltidelt: õige mitmel neist kordub südame motiiv. Ka helilooja portreed on riskinud joonistada mitu õpilast ja need on päris hästi õnnestunud. Veel korduvad mitmel pildil lillad toonid ja noodikirja näidised.

Kui ilukirja tehakse, siis miks mitte ilu-noodikirja,” ütles Anne Maarand ja tunnistas, et õpilased said kunstipärase noodikirjaga väga hästi hakkama, kuigi muusikakoolis ei käi neist keegi.

Laiuse Põhikooli õpilastest osalesid näitusetööde loomises Piia-Prigita Pärtin, Hanna-Kristiina Meibaum, Terje Toots, Marleen Mägi, Reilika Saar, Maren Lindepuu, Silva Uusna, Kerttu Saar, Meelis Hallisk, Karl Perk, Rauno Saar, Jaanus Liivamäe, Gert Vaikmäe ja Kristo Kreek.

Loodan, et see pole viimane kord, mil te puutute kokku Chopini muusikaga,” ütles neile Piotr Starzynski. „Chopin kuulub kindlalt maailma muusikaajaloo kümne kõige tuntuma helilooja hulka. Ta oli päritolult varssavlane, talendilt aga maailmakodanik.”

Chopini aasta

Poolas on konsuli sõnul tänavune aasta kuulutatud Chopini aastaks ning selle raames toimub palju sündmusi. Chopini aasta jõuab tänu Poola saatkonnale Eestissegi. Selle avaürituseks Eestis oli jaanuari lõpus ja veebruari alguses Narvas toimunud IX rahvusvaheline Chopini-nimeline noorte pianistide konkurss, mille laureaadid andsid galakontserdi Estonia kontserdisaalis. Chopini aasta programmi kuulub ka koolides läbi viidud näitustekonkurss.

Näituste ülevaatamiseks kulus saatkonna töötajatel ühtekokku kaks nädalat. Slawomira Borowska-Peterson käis läbi kõik 72 kooli, temaga kaasas käinud diplomaadid vahetusid.

Konkursi tulemused on ületanud meie ootusi,” ütles Slawomira Borowska-Peterson. Tavaliselt tuleb saatkonna töötajatel tegelda üsna bürokraatlike asjadega, nüüd saime aga kaks nädalat käia mööda koole ja kohtuda lastega. Neilt käikudelt oleme saanud väga positiivseid ja liigutavaid muljeid ning õppinud paremini tundma ka Eesti geograafiat. Sellised käigud laiendavad ka meie suhtlusvõrgustikku: loodame, et Eesti koole, kes huvitatud sõpruskooli leidmisest Poolas, tuleb nüüd juurde.”

Kõik näitused jäädvustatakse fotodele, mis varustatakse vajalike märkustega. Hindajate hulgas on Poola saatkonna töötajaid, samuti Eesti heliloojaid, kunsti- ja klaveriõpetajaid ning muusikaajakirjanikke.

Hindamine saab olema raske, sest näitused on väga erinevad,“ ütles Slawomira Borowska-Peterson. „On maale, graafilisi ja plastilisi töid, videofilme, powerpoint-esitlusi, lauamänge, muusikateoseid ja muud. Eelkõige hindame fantaasiat ja seda, kuipalju on panustatud Chopini loomingusse süüvimiseks  ja selle lahti mõtestamiseks.”

Konkursi võitjad kuulutatakse välja 1. märtsil pärast Tallinnas Estonia kontserdisaalis toimuvat Chopini sünniaastapäevale pühendatud kontserti, millel tema loomingut esitab pianist Ivari Ilja. Kutse sellele kontserdile said kõik näitustekonkursil osalenud koolid ja Kiigemetsa Kooli direktori Urmas Paju sõnul on nende esindusel plaanis kindlasti ka kohale minna. Lõpeb siis konkurss milliste tulemustega tahes, on noored igatahes saanud kasulikke teadmisi ja muusikaelamusi. Ning saatkond lubas täiendada kahe kooli raamatukogu ka Chopini teemalise kirjandusega.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus