Jõgevamaa on sotsiaalse katastroofi lävel

 

Kas 75 töötaja koondamine tähendab umbes 30 000 elanikuga maakonna jaoks sotsiaalset katastroofi? Kindlasti mitte, öeldakse selle peale. Tilk vett meres ju…

Tegelikult tuleb aga 75 korrutada kolme või neljaga, sageli isegi veel suurema arvuga. Sest kaudne tööhõive on alati suurem ja puudutab ka koondatu pereliikmeid.

Nii suuri koondamisi meie maakonnas ei mäletata. Jõgeva koolide reformi käigus koondati küll mõlema kooli kogu personal, kuid enamik sai endale uue töökoha ühes või teises uues õppeasutuses ja töötuna võtsid end arvele vaid mõned üksikud. Nii, nagu koolide, on ka Perevara juhtumi puhul hea,  et tööandja teeb töötukassaga koostööd, et saaks juba võimalikult varakult hakata tööta jäänutele abi ja tuge pakkuma. Lisaks koondatavatele nõustatakse ja toetatakse ka koondavat tööandjat, jälgitakse töölepingute kollektiivse ülesütlemise puhul koondamisprotsessi seaduspärasust ning lahendatakse koondamisega seonduvaid tööhõiveprobleeme. Inimesed pole üksi jäetud.

Kuid Perevara oli ehk vaid esimene. Me ei tea, kes on järgmine. Esmaspäevane Äripäev kirjutas, et iga kümnes piimatootja võib lähiajal tootmise lõpetada. Swedbank prognoosis, et Eestis väheneb lähema poole aasta jooksul põllumajandustootmine kuni kümnendiku võrra, kuid suuri pankrotte ei oodata. Piimatootmise lõpetavad meil need ettevõtted, kes omavad põllumaad ja keskenduvad tulevikus ainult teraviljakasvatusele. Sama võivad teha ka väiksemad karjaomanikud, kes pole lauta laenuraha investeerinud ja kellele on piimatootmise lõpetamine ainult otsustamise küsimus. Selle tulemusena võib omakorda kasvada töötute arv ja veel rohkem rahvast kolib maalt ära. Aga kuhu minna, kas koos  oma maakoduga Tallinna?

Fakt on, et maakohtades on juba väga palju kodusid tühjaks jäänud ja jääb veelgi. Kaarel Tarand ei fantaseerinudki ehk väga pööraselt, kui kirjutas, et teeme Kesk-Eesti reservaadiks, kus huntidel ja karudel prii voli elada. Inimesed, kes siia veel jäävad, teevad seda omal vastutusel…

Kes on vabad ja kel võimalik, lahkuvad Eestist, aga kõik ei saa minna. Kel lastel kool pooleli, kel hooldada eakad vanemad või teised pereliikmed.

Meid ootavad ees väga rasked ajad.

blog comments powered by Disqus