Jõgevamaa omavalitsusjuhte teeb ärevaks kohaliku arestimaja sulgemine

Sadala rahvamajas peetud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse koosolekul selgitas lõuna prefektuuri Jõgeva politseijaoskonna juht Ivar Dubolazov olukorda ja võimalikke lahendusi, mis tekivad seoses Jõgeva arestimaja sulgemisega. Omavalitsusjuhte teeb kujunenud olukord ärevaks.

Alates 1. jaanuarist ei hoita Jõgeva arestimajas enam kinnipeetavaid ja 1. märtsist lõpeb kainenejate majutamine. Nii ühed kui teised arestimajas viibijad toimetakse Tartusse või Viljandisse. Jõgeva politseijaoskonna juht Ivar Dubolazov märkis, et sulgemise põhjuseks on pingeline eelarve. “Paljud valdkonnad vajavad rahalist süsti,” ütles Dubolazov.

Lõuna prefektuuri politseikapten Helmer Hallik ütles, et Jõgeva arestimajas kaotavad 1. märtsist töö kolm arestimaja valvurit. Koondamisteated on mehed juba kätte saanud. Tegemist on politseipensionäridega, kes ei olnud nõus tööle asuma Tartus või veel kaugemal.

Dubolazov märkis, et kui kainenejal puudub sõiduraha, mis tavaliselt ka nii on, tuleb ta Jõgevamaale tagasi tuua Jõgeva või Tartu politseiautoga, kui vastav masin peaks sõitma Jõgevale. Politsei püüab vastavaid sõite korraldada ökonoomselt. Näiteks võimaluse korral sõidutakse Tartusse või Viljandisse korraga mitu kainenejat või kinnipeetut.

Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson avaldas arvamust, et sõitude tõttu Tartu või Viljandi arestimajadesse võivad politseinikud hiljaks jääda mõnelegi sündmuskohale, näiteks perevägivallajuhtumit lahendama. “Sellisel juhul tuleb teine patrull ja teenindab väljakutset. Korra- ja õigusrikkujad ei jää karistamata. Väljakutsele, kus ohus kellegi elu ja tervis, reageeritakse esmajärjekorras ja sel juhul jäetakse pooleli ka nende ülesannete täitmised, mida saab hiljem jätkata. Näiteks, kui selgub vajadus operatiivselt tegutseda, sõidetakse autoga, milles arestimajja toimetav isik, sündmuskohale, kus oht suurem. Hiljem jätkatakse aga kinnipeetu transportimist.”

Ivar Dubolazov ütles et Jõgeva politseimaja senised arestikambrid ei jää kasutamata. Nendes saavad lühiajaliselt (toitlustamiseks jne) olla kinnipeetud, kes toodud Jõgevale kohtuistungitele.

Ühe võimalusena avalikku korda veelgi tugevamaks muuta tuli omavalitsusliidu juhatuse koosolekul kõneaineks munitsipaalpolitsei loomine haldusreformi tulemusena loodavatesse omavalitsustesse. “See on teema, mille üle tasuks tulevikus arutada,”tõdes Saare vallavanem Hannes Soosaar.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus