Jõgevamaa noortekogu tähistas kümnendat sünnipäeva

Möödunud laupäeval kogunesid Jõgevamaa noortekogu liikmed, vilistlased, toetajad ja sõbrad Jõgevamaa gümnaasiumisse, et tähistada koos sünnipäeva.


Jõgevamaa noortekogu esimehe Kaisa Saluste kinnitusel on noortekogu edu saladuseks noored, kes tulevad ja tahavad koos olla, ise midagi luua ja korda saata.

“Noortekogu pärl on siin osalevad inimesed, kui meeskonda poleks, siis ei toimiks ka noortekogu,” rääkis Kaisa ning märkis, et eduka toimimise taga on usaldus ning tugev sõprussuhe.

Neiu sõnul võib Jõgevamaa noortekogu olla uhke oma iga-aastaste osaluskohvikute üle. Noored saavad ühiskondlikel teemadel arutleda ja oma sõna sekka öelda. Lisaks aitavad osaluskohvikud noortekogu tegemisi tutvustada. Iga kohvik on toonud juurde värskeid liikmeid. “Tänavu saime tänu osaluskohvikule uusi liikmeid Lustiverest,” rõõmustas noortekogu esimees.

Lisaks on ühised arutelud osaluskohvikutes toonud noortekogule juurde hulgaliselt sõpru ning toetajaid. Nende hulgas on nii koole, noortekeskusi, omavalitsusi kui ka silmapaistvaid ühiskonnategelasi ning vilistlasi.

Kogemus kogu eluks

Praegu on noortekogus 19 tegevliiget. Koos vilistlaste ja toetajatega küünib liikmete arv 40. Kümne aastaga on noortekogusse panustanud sadakond noort ning abistajat. “Ma hindan seda panust väga kõrgelt, muidu ei oleks ma täna noortekogu esimees,” märkis neiu.

Kaisa missiooniks on tuua noored kokku. Tema eestvedamisel käsid noored suvel Maarja külas vabatahtlikuks. Kaisa kinnitusel soovib ta ka tuleval aastal seda ettevõtmist korrata. Lisaks on noorekogu noored oodatud külalised Siimusti lastekodus, kus juba mitu aastat on lastega piparkooke küpsetatud. Noortekogu aktiviste võib kohata vabatahtlikena nii naiste tantsupeol kui maakondlikel laulu-ja tantsupidudel, adventide tähistamisel kui festivalidel. “Võib-olla peaaltvaataja ei mõtlegi, mida noor kogeb, kui ta tribüünil publikut istuma aitab. Ta saab nii palju suhelda ja avastab ennast. Noorena tuleb tegutseda ja ringi vaadata – noortekogu annab võimaluse nende kogemuste saamiseks,” rääkis Kaisa.

Maavanem Viktor Svjatõševi sõnul on noortekogu noored justkui helkurid, kes on teistele nähtavad kaasatõmbajad ja eestvedajad. “Nende noorte järel jooksevad nii kultuuritöötajad, sporditreenerid kui õpetajad,” selgitas maavanem, kuidas aktiivsetele noortele on nõudlust.

Ta märkis, et ka passiivsete noorte kaasamine tegevustesse on oluline. Tagasihoidlikumad noored tuleb tõmmata sündmustesse, nii on esimene samm tehtud. Maavanem tõi näite, et temagi kooliajal igale poole ei kippunud, ent kui ta hakkas spordiga tegelema, sai ta vajaliku tõuke.

Uued võimalused

Jõgeva maavalitsuse kultuuri-ja noorsootöö peaspetsialist Tiina Tegelmann sõnas, et ajast, mil ta asus noorte teekonda kõndima, on ta nagu Saint-Exupéry väikese printsi radadel. “Otsisin alguses rebast, siis printsi, olid tähed, segasumma suvila, kõik hästi ja jälle pöördes – nii see ongi,” nentis ta. Kümneaastane noortekogu on näinud erinevaid ja värvikaid aegu. Tegelmanni sõnul seiklus jätkub, sest ühiskond ja riik annavad põnevaks teekonnaks ainest. Enam kui poole noortekogu tegutsemisest on Tiina koos nendega olnud. “Olen hakanud Eesti Noorteühenduste Liiduga ühist keelt kõnelema – see on suur saavutus,” rääkis ta ning nentis, kui pole ebakõlasid, pole edasiminekut.

Eesti Noorteühenduste Liidu osaluskogude koordinaator Kuldar Adel tõdes, et nii Jõgevamaa kui Eesti noortekogudel tuleb seista silmitsi uute võimalustega. “Mis haldusreform edasi toob, mis saab maavalitsustest ja nende juures tegutsevatest osaluskohvikutest,” juurdles Adel. Ta rõõmustas ja julgustas noori, et nagu seni on edaspidigi noortel soov otsustusprotsessides osaleda. “Muresid on ja võtame selle võimaluse vastu,” kinnitas Adel.

Sünnipäevapeol pakkusid muusikalisi elamusi kohalikud noored muusikud Karli Rihma, Mariann Aunpuu ja Martin Kalm. Noorte esituses kõlas Tanel Padari, Karl-Erik Taukari ja Ott Leplandi ühine lugu “Rännata võib”. Loos helisenud mõtted võtsid noortekogu olemuse lihtsalt kokku: “Rännata võib aeglaselt, kui ruttu. On ükskõik, mis matkatee peal juhtus. Tähtis vaid, et hingedes on puhtus. Sõpradel on kindlam hoida kokku – oma teel.”

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus