Viie aasta eest alustasid noorte meeskoorid Eesti Meestelaulu Seltsi ärgitusel üle Eesti tegevust. Jõgevamaa Noorte Meeste Koor on koos käinud alates 2002. aastast. Alustati tartlase Lauri Brede juhatusel ja valvsa pilgu all, kelle kõrval oli Jõgeva meeskoori Mehis dirigent Merike Katt. Tänavusest sügisest alates viib koos Lauri Bredega Jõgevamaa noormeeste lauluproove läbi Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja.
Kollektiiv hakkab kujunema
Jõgeva kultuurikeskusse lauluharjutustele tullakse kokku erinevatest maakonna paikadest. Maret Oja tõi tänavu Jõgeva Gümnaasiumist laulma ka uusi noormehi. Nii on 25-liikmelises maakonnakooris sellest koolist praegu kokku kümme noort laulumeest. Enamik neist õpib VIII või IX klassis. “Valisin teadlikult nii noored sellepärast, et oleks aega neid edasi arendada,” ütleb Maret Oja. Kaasatulijaid olnuks õpetaja sõnul rohkemgi, aga paraku on nii, et enamasti on head laulupoisid aktiivsed ka sporti, näitemängu, rahvatantsu tegema jms ning neil ei jätku lihtsalt kõigeks aega.
Et selleaastased Betti Alveri luulepäevad on sattunud aastapäevakontserdiga ühele ajale, jääb kahjuks nii Maret Ojal kui ka osadel luulepäevadega seotud laulupoistel Pärnusse sõitmata. Nädal tagasi aga osales Jõgevamaa Noorte Meeste Koor Tartus Lõuna-Eesti meeskooride laulupäeval. “On ikka hoopis iseasi, kas olla paarikümnekesi proovis või lauda kaasa nii sajaliikmelises ühiskooris,” leiab Maret Oja nädalatagust laulupäeva silmas pidades.
Kuigi maakonna noorte meeskoori tegevus on alles algusjärgus, on dirigendid kindlad, et asjast saab asja. Tundub ka, et kollektiiv hakkab juba välja kujunema. “Eks mõndagi sõltub ju ka meist, dirigentidest, kuidas me lauluhuvi hoida suudame. Peaasi, et see raske rong liikuma saaks. Õnneks on repertuaar praegu ka selline, mis poistele meeltmööda tundub olevat,” arvab Maret Oja. Ei saa välistada sedagi, et üks kui teine laulumees vahepeal tüdimust ilmutab, sest ega puhkepäeval välja tulla ja viis tundi harjutada pole just kerge. Sedagi on märgata olnud, et kui ikka õpitav laul väga meeldib, kaob poistel isegi väsimus ära. Aga suhteliselt püsimatu noormeeste seltskonna aitab laulujoonel hoida ikka kõige paremini huumorimeel, sest nagu õpetaja Oja ütleb, on vingus nägusid ja murest murtud hingi niigi ilm täis ja see ei muuda midagi paremaks.
Laulmine kasvab sisse
Kahtlemata on tuleviku seisukohalt noorte meeskooride kokkukutsumine ja nende tegevuse koordineerimine Eesti Meestelaulu Seltsi poolt igati tänuväärt ettevõtmine. Kui ikka laulmine sellises õrnas eas sisse kasvab, siis leitakse edaspidigi võimalusi kusagil kaasa laulda. Tartu Akadeemilises Meeskooriski näiteks märkas Maret Oja möödunudlaupäevasel kontserdil päris mitut oma kunagist õpilast. Laulmine kasvab sisse noorest east. Kui poisid algkoolis enamasti hea meelega kooris laulavad, siis pärast häälemurret seda just väga teha ei taheta. Kui siiski sellises vanuses laulma on saadud, on kasu mitmeti. “Nendest poistest ei tule virisejaid ega igavlejaid. Küllap nad laulu juurde ükskord uuesti jõuavad, kui ka vahepeal eemale jääma peaksid. Laulmine on asi, mis annab ühtlasi ka enesekindlust ja esinemisjulgust. Pealegi ei saa inimene, kes laulab, minu arvates olla halb,” on Maret Oja kindel.
Heameel on täheldada sedagi, et Eestimaal on märgatavalt ansambleid juurde tekkinud ka Jõgeval korraldatud Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevade ja ansamblite konkursside tõttu. Eelseisvad muusikapäevad on järjekorras juba üheksandad. Peakorraldaja Maret Oja sõnul algasid ettevalmistused juba sügisel. Praeguseks on projekt paigas, nädala kontserdid ja üritused ning isegi ?ürii koosseis teada.
Maakonna noorte meeskoorile on aga maavanem lubanud tänavuse hooaja lõpus ühe meeldiva ühisreisi.
VAIKE KÄOSAAR