Jõgevamaa koolid loodavad laste ja vanemate tervele mõistusele

Seoses koolivaheaja lõpuga tuletas haridus- ja teadusministeerium (HTM) koolidele, õpilastele ja nende vanematele meelde terviseameti soovitust, et hiljuti koroonaviiruse levikuga riikides käinud õpilased võiksid vahetult pärast reisi kaheks nädalaks koju jääda.


„Vaheaeg on läbi ja homme alustavad koolid uue hooga oma tavalist tööd. Möödunud nädalal diagnoositi Eestis esimene COVID-19 juhtum ja viiruse leviku takistamiseks peame kõik käituma teadlikult. Mõistlik on suhtuda viiruse ohtu tõsiselt,“ ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps.
„Koolid oskavad suurepäraselt kasutada kaasaegsed õpivõimalusi, et lühiajaliselt kodus viibivad lapsed saaksid saavutada ettenähtud õpitulemused. Samuti on see hea võimalus iseseisva õppimise oskuste rakendamiseks,“ lisas Reps.
Terviseamet soovitas teavitada ja paluda lastevanemaid, kes käisid puhkamas Hiinas, Põhja-Itaalias (Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte piirkond), Jaapanis, Singapuris, Lõuna-Koreas, Iraanis, viibida võimalusel koos oma lastega 14 päeva kodus ja jälgida nende tervislikku seisundit. Kui antud ajavahemikus esineb lapsevanemal või lapsel palavikku, köha või hingamisraskusi, võtta kohe ühendust oma perearstiga ning teavitada oma reisist riskipiirkonda.
Olukord ei nõua erakorralisi meetmeid koolides ja koolieelsetes lasteasutustes, kuid arvestades ka grippi haigestumise hooajalist suurenemist, palus terviseamet pöörata tähelepanu piisknakkuste ennetusmeetmetele.
Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula nentis, et ikka on neid lapsi, kes vaheajal riskipiirkondades käisid. „Oleks muidugi hea, kui vanemad jätaks nad paariks nädalaks koju, aga see on vanemate valik, otsus ja vastutus.
Õpetajad vestlevad oma klassi lastega ja uurivad, kes kus käis. Aga kohustust vastata ju ei ole, ei lastel ega vanematel. Ei kujuta üldse ette kooli sellist kohustuslikku küsitlust korraldamas.
On helistanud lapsevanemad ja uurinud, kuidas on. Kui me teame, et mõne lapse immuunsus on nõrgem, oleme nõus olnud, et ta õpib kokkuleppel mõne aja kodus,“ selgitas Põltsamaa koolidirektor.
Mustvee kooli ja Peipsi gümnaasiumi juht Marianne Kivimurd-Tarelkina ütles, et Mustveesse jõuavad reisijad tagasi täna-homme. „Pered on tulemas Taist ja Egiptusest, mis kumbki ei ole iseenesest riskipiirkonnad. Sõltub muidugi, milliseid lennujaamu nad kasutasid. Pakume võimalust koju jääda ja aitame e-õpet korraldada. Tegemist on tublide lastega, nii et muret sellega pole.
Ühendust on võtnud mures lapsevanem, kellel lubasime ka lapse koju jätta, sest kedagi me kohustuslikult isoleerida ei saa ega taha,“ ütles Kivimurd-Tarelkina.
„Eelmisel nädalal saatsime HTMi ja terviseameti info põhjal koostatud teavituskirja lapsevanematele ja õpilastele, kus soovisime tagasisidet vaheaja reiside kohta,“ rääkis Jõgevamaa gümnaasiumi direktor Priit Põdra. „Mulle teadaolevalt on praeguseks hetkeks kaks õpilast vastanud, et viibisid reisil, kuid nad ei olnud piirkonnas, mis endast ohtu võiks kujutada ning mõlemad on seega täna kenasti koolis tarkust taga nõudmas,“ lisas ta.
Laiuse Jaan Poska põhikoolis esialgu selliseid muresid pole. „Meie lapsed pole vaheajal riskipiirkonnas käinud.
Aga terviseamet soovitusi pindade desinfitseerimiseks täidame ikka. Me oleme alati gripihooajal nii käitunud. Lastele tuleb ikka kätepesu meelde tuletada ja teeme seda nagunii,“ ütles direktor Siiri Rahn.

ANDRA KIRNA

Terviseameti soovitused koolidele ja lasteaedadele:

• Kvaliteetse siseõhu tagab tõhus ja töötav ventilatsioon. Ventilatsioon peab olema töökorras ja hooldatud.

• Ruume tuleb tuulutada regulaarselt, soovitav iga tunni lõppemisel vähemalt 10 minuti jooksul.

• Korraldada iga päev märgkoristus, pesta pingid, lauad, ukselingid, söögilauad jmt nõuetekohaste pesemis- ja desinfitseerimisvahenditega.

• Mööblit, riiuleid ja radiaatoreid puhastada kaks korda nädalas.

• Iga päev puhastada ja desinfitseerida tualettruumi sisustus ja pinnad.

• Tualettruumid varustada piisavas koguses kätepesuvahendiga ning paigaldada jalaga avatavad jäätmekonteinerid. Käsi tuleb kuivatada ühekordsete paberrätikutega.

blog comments powered by Disqus