Jõgevamaa kodutütred lähevad lauluga Rootsi

Neli kaunist Jõgevamaa võitjaneidu arvavad kui ühest suust, et Ernakesel oli hirmus lahe, ainult et kõik oleks võinud olla veel natuke ekstreemsem. ?Jõge oleks tahtnud ületada täiesti ilma julgestuseta, oleks palju parem olnud ennast proovile panna,? arvab Laura.

Liisi räägib, et hakkas kodutütreks just sellepärast, et oli palju kuulnud vanemate tüdrukute muljeid ja tahtis ise ära proovida, kuidas metsas on. ?Nüüd tean, et Kodutütarde organisatsioonis on veel väga palju muud huvitavat, mitte ainult Ernake,? räägib Liisi.

Jõgeva tüdrukud võitsid kodus esikoha

Kaitseliidu peastaabi andmetel oli ürituse eesmärk pakkuda noortele huvitavat ja mitmekülgseid võimeid ning oskusi nõudvat võistlust ja selgitada välja võitjad, kes esindavad Kodutütreid Rootsi mitmevõistlusel, Soome Riigikaitse laagris ning Noorte Kotkaste Mini-Ernal.

Kodutütarde peavanem Angelika Naris rääkis Vooremaale, et tänavusest võistlusest võtsid osa 13 ringkonna esindajad, samuti külalisvõistkonnad Lätist ja Leedust. Tüdrukud läbisid 30 kilomeetri pikkuse raja, kus oli oht puutuda kokku ?vaenlasega?. Trassile jäi 17 tegevuspunkti, kus tuli näidata osavust, nutikust ning meeskonnatööoskust.

Lisaks traditsioonilistele ülesannetele nagu kaardipuzzle, sõlmede tegemine, sideülesanne, kimmimäng ja lõkke tegemine, oli seekord uuteks ülesanneteks vibulaskmine, luureülesanded, militaaresemete otsimine ja takistuste ületamine.

Võistkondade paremusjärjestus määrati rajal saadud väiksema karistuspunktide summa põhjal. Võrdse tulemuse korral oli määravaks see, kellel oli vähem karistusi hilinemise eest, vähem karistuspunkte ?vastase? tegevuse eest ja parem tulemus laskmises.

Angelika Narise sõnul osalevad võistluse võitjad ehk Jõgevamaa tütarlapsed nüüd Rootsi Kodukaitse sõjalisel mitmevõistlusel. Teise koha saanud Võru võistkonna tütarlapsed esindavad Kodutütarde organisatsiooni Soome Riigikaitse laagris ja napilt kolmandaks jäänud Järva võistkond Noorte Kotkaste luurevõistlusel Mini-Erna 2006.

Jõgeva maleva liikmed kehastasid ?vaenlast?

?Esimesel ööl ööbisid võistlejad Voore Külalistemaja konverentsisaali põrandal, magamiskoti ja alusega. Kes soovis, võis kaasa võtta ka väikese telgi ning ööbida seal. Teisel ööl magati ööbimispunktis suurtes telkides,? rääkis Jõgeva maleva noorteinstruktor Olga Jürma, kelle õlul suurem organiseerimistöö oligi.

Jõgeva kui võistluse korraldajamaleva liikmete ülesanne oli ka ?vaenlast? kehastada. Põhiline ?vaenlase? tegevus oli vaatluspunktide püstitamine, sildade valvamine, patrullimine ja varitsemine trassil.

Võistkondadel pidi kaasas olema üks töötav mobiil, mida võis kasutada hädaolukorras. Vastutegevuse ülesanne oli tabada võistlejaid, kes ei liigu varjatult ühest kontrollpunktist teise või püüavad kasutada kõrvalist abi. Kõik tabatud võistlejad pidid loovutama ühe elutalongi.

Jõgeva tüdrukud tunnistavad, et kuigi tuli kaasas kanda kogu varustust ja vaatamata sellele, et vahepeal eksisid nad ka rajal ära, polnud neil kunagi sellist tunnet, et jäädakse päriselt hätta. ?Keegi ikka tuleb päästma,? arvavad nad.

Raskus läheb pärast meelest

Kaitseliidu Jõgeva maleva noorteinstruktor Olga Jürma rääkis Vooremaale, et eelnevalt korraldati ka maakondlik retk, mille võitsid Jõgeva esimese rühma tüdrukud. Et üks neidudest haigestus, kutsuti Ernakesele teda asendama Heliisa Vaimastverest. Heliisa on neljast neiust kõige noorem ja tuli võõras rühmas suurepäraselt toime.

?Muidugi on võistluse ajal vahepeal füüsiliselt raske, aga see läheb pärast kõik meelest ära,? on ta rahul. Heliisa arvab, et kõik tüdrukud, kes tahavad huvitavalt elada, võiksid kodutütardeks hakata. Ta tunnistab, et on mõelnud hiljem ka Naiskodukaitsesse mineku peale. ?Mina olen lausa sõjaväest mõelnud,? trumpab Laura sõbrannad üle.

Jõgeva ringkonna 20 rühmas on kokku 334 kodutütart. Olga Jürma sõnul pole Jõgevamaal puudust ka vabatahtlikest noortejuhtidest. ?Paljud head inimesed lihtsalt astuvad uksest sisse ja pakuvad meile oma abi, nad ei ole ei Naiskodukaitse ega Kaitseliidu liikmed, vaid lihtsalt inimesed, kes tulevad ja tegutsevad koos meiega oma vabast tahtest,? jutustas Jürma.

Olga Jürma sõnul on seekordse võistluse võitnud Jõgevamaa tütarlapsed erilised ka veel selle poolest, et nad armastavad väga palju laulda. Neidude laul kõlas ka sellel küllaltki koormusrikkal võistlusel ?Nad laulavad lausa mitmehäälselt, sest neil on koolis väga hea lauluõpetaja,? rääkis Jürma.

?Mina ei osanud alguses kõiki laule, aga teised laulsid nii palju, et lõpuks olid mul kõik sõnad iseenesest peas,? räägib Anu, meenutades Ernale eelnenud maakondlikku võistlusretke.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus