Jõgevamaa kirikud ?Teeliste kirikutes 2007 ?

Trükis on abiks ja juhiseks teelistele avatud kirikute juurde. Trükisest leitud kontaktandmeid kasutades on võimalik saada lisateavet iga kiriku ja selle lahtiolekuaegade kohta ning kokku leppida rühmakülastusi.

Saatesõnad on teatmikule kirjutanud Eesti Kirikute Nõukogu president piiskop Einar Soone. Ta märgib, et sajandid on meid liitnud Euroopa kultuuriruumiga. Maarjamaa on täis pikitud pühakodasid, igaviku uksi, mis on aastasadu olnud meie esivanemate jaoks selleks paigaks, kus otsitakse tasakaalu ja lepitust. Nad on otsekui väikesed avaused aja kangas, mille kaudu meie eelkäijad on vaadanud igavikku ja neis hoonetes võime tajuda, mida nad igavikus nägid.

Teatmikus on Jõgevamaal teeliste jaoks 14 kirikut.

EAÕK Kaarepere vaga Suzdali Eufimi ja vaga Egiptuse Maria kirik asub Palamuse vallas Kaarepere külas. Kirik on avatud kuni 30. septembrini laupäeviti 11-12.30. Jumalateenistus laupäeval kell 11.

EELK Kursi Maarja-Eliisabeti  kirik asub Puurmani vallas Kursi külas. Majutus- ja telkimisvõimalus. Barokkarhitektuur kooskõlas pseudogootikaga (ümber ehitanud Johann Gottfried Mühlhausen). 12 väikest nooljat ehistorni tähistavad sümboolselt Kristuse 12 apostlit. Kirikumõis kui ajalooline kihelkonnakeskus, pastoraadis asub muuseum.

Kirik on kuni 30. septembrini avatud esmaspäevast pühapäevani kella 8-22. Jumalateenistus pühapäeviti kell 12.

EVKL Kükita vanausuliste palvemaja asub Kasepää vallas Kükita külas. Pärimuse järgi ehitasid vanausuliste pomooride Kükita (Kikita) esimese palvemaja 1740. aastal põgenikud Venemaalt ? Novgorodi kaupmees Nikita ja bojaar Morozov.

Jumalateenistus on palvemajas pühapäeviti kell 10. Vanausuliste pühakotta sisenemiseks peavad meestel olema jalas pikad püksid ja naistel seljas seelik ning naised peavad kandma ka pearätti.

EELK Maarja-Magdaleena kirik asub Tabivere vallas Maarja külas. Ehitusmeister Gustav Beermanni juhatusel avaraks pseudogootiliste vormidega pühakojaks ümber ehitatud keskaegne kirik. Friedrich Wilhelm Müllverstedti orel (1890). Kirikuaias asuvad kaks rustikaalset maakiviristi.

Kirik on avatud kuni 30. augustini neljapäeviti, laupäeviti, pühapäeviti kella 11-16. Jumalateenistus pühapäeviti kell 11.30.

MPEÕK Mustvee Püha Nikolause kirik asub Mustvees, Tartu tänav 14. Historitsistlik õigeusu kirikuhoone, arhitekt A. Edelson. Interjööris ornamentaalsed seinamaalingud ning rohkesti ikoone.

Kirik on avatud kuni 30. septembrini laupäeviti kella 15-19, pühapäeviti kella 8-13, jumalateenistus laupäeviti kell 16 ja pühapäeviti kell 9.30.

EVKL Mustvee vanausuliste palvemaja asub Mustvees, Aia tänav 1. Vene stiilis kuplitega pühakoda on kohalike ehitusmeeste meistritöö insener Janseni projekti alusel. Vanemad ikoonid on maalitud XIX sajandil.

Jumalateenistus on palvemajas pühapäeviti kell 10. Vanausuliste pühakotta sisenemiseks peavad meestel olema jalas pikad püksid ja naistel seljas seelik ning naised peavad kandma ka pearätti.

EELK Palamuse Püha Bartholomeuse kirik asub Palamusel, Kloostri allee 3. Majutusvõimalus ? kohapeal koguduse külalistetoad, kokku kolm tuba 10 kohaga.

Kirik, kool ja pastoraat on elav mälestus Oskar Lutsu Paunverest. Palamuse kirik on üks vanemaid keskaegseid kirikuid Põhja-Tartumaal. Baroksed altarisein ja kantsel, hauaplaadid keskajast, aknavitraa?id.

Kirik on avatud kuni 30. septembrini esmaspäevast pühapäevani kella 9.30-18. Jumalateenistus pühapäeviti kell 11.

EKNK Põltsamaa Jordani Koguduse hoone asub Põltsamaal, Lossi tänav 2a. Ammustel aegadel oli selles hoones Põltsamaa lossi õlleköök, siis veinitööstuse hoone. Jumalakojaks ülendati 1997.

Avatud kuni 31. augustini reedeti kella 19 ? 20, pühapäeviti kella 10-14. Jumalateenistus pühapäeviti kell 11, palvus või muusikaline palvus reedeti kell 19.

EELLK Põltsamaa Niguliste kirik asub Põltsamaal, Lossi tänav 3. Majutusvõimalus. Altar, kantsel ja valgustid, tornikellad on pärit Tartu Ülikooli kinnipandud kirikust.

Kirik on avatud kuni 15. septembrini esmaspäevast laupäevani kella 10-15. Jumalateenistus pühapäeviti kell 11.

EAÕK Põltsamaa Pühavaimu kirik asub Põltsamaal, Lossi tänav 21. Ikoonid pärit XIX sajandi lõpust.

Kirik on avatud 31. augustini pühapäeviti. Jumalateenistus kell 10.

EVKL Raja vanausuliste palvemaja asub Kasepää vallas Raja külas, Kalda tänav 108.

Eesti vanausuliste suure ikoonimaalija Gavriil Frolovi elav mälestus. Pühakoda asub kloostrihoones.

Palvemaja avatud 30. septembrini, jumalateenistus pühapäeval kell 10. Vanausuliste pühakotta sisenemiseks peavad meestel olema jalas pikad püksid ja naistel seljas seelik ning naised peavad kandma ka pearätti.

EELK Torma Neitsi Maarja kirik asub Torma vallas Vanamõisa külas. Majutus- ja telkimisvõimalus, koguduse pastoraadis on kaks kööki ja kaks tuba 10 voodikohaga.

Jumalateenistus pühapäeviti kell 14.

AVO SUURVÄRAV

blog comments powered by Disqus