Jõgevamaa gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud neiu tahab näha ekraani taha

Jõgevamaa gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Johanna-Maria Vilgats on laia silmaringiga filmindushuviline, kes kooliajal kasutas iga võimalust enda arendamiseks ning õige eriala leidmiseks.


 Enda ületamine, järjekindlus ning ajaplaneerimine olid Johanna-Maria jaoks loomulikud sammud, mis tipnesid gümnaasiumi lõpus medaliga. Gümnaasiumis olid talle kõige suuremateks väljakutseteks igal trimestril toimuvad arvestused, eriti algusaastatel, mil õppesüsteemiga tuli alles harjuda. “Arvestused olid justkui minieksamid, mistõttu õpitava materjali maht oli suur ja hirm veel suurem. Aga üsna kiirelt sai selgeks, et tunnis kuulates ja järjepidevalt koduseid töid tehes on õppimine üsna lihtne ja ajapikku hirm kadus,” kirjeldas neiu teed medalini. Kui veel sinna juurde targalt aega planeerida ning kõik ülesanded aegsasti ära teha, on medal kerge tulema.

Johanna-Maria rääkis, et ei teadnud 12. klassi keskpaigani päris täpselt, mida ta tahaks edasi õppida, kuna valik oli suur. Selleks, et oma plaanidesse selgust luua, tegeles neiu kooliajal võimalikult erinevate valdkondadega – et silmaring ja võimalused võimalikult laiana hoida. Näiteks meeldis talle võtta ka selliseid valikaineid, mis ei olnud valitud õppesuunaga kuidagi seotud, kuid millest Johanna sai siiski huvitavaid teadmisi. “Vabal ajal tantsisin, monteerisin, käisin mälumängus, tegelesin kooliajalehega ja laulsin segakooris,” kirjeldas tüdruk oma tegemisi. Ta leidis, et otsus filmindust õppida oligi eelnimetatu sümbioos, sest nii sai selgeks, mis pakub huvi ja millega kindlasti tegeleda ei taha.

Ekraani taga

Filmindus on Johannat kogu elu paelunud. “Armastan filme vaadata ning mind on alati huvitanud, mis toimub ekraani taga. Sellega päriselt tegelemine tundus aga kauge unistus, kuni kümnendas klassis oma parimalt sõbrannalt Eestis asuva filmikooli kohta kuulsin,” seletas Johanna-Maria. Samal ajal õppis neiu tänu Jõgevamaa gümnaasiumis toimuvatele salongiõhtutele monteerima. “Sealt kasvas huvi oma edasine elu filmiga siduda. Filmindus on väga loominguline ja mitmekülgne ala, iga projekt ja sellesse kuuluvad inimesed on erinevad ning see pakub ka väga palju võimalusi. Seega saan teha seda, mida armastan, seejuures ise pidevalt arenedes,” sõnas Johanna-Maria.

Tema eesmärk on Balti Filmi- ja Meediakooli sisse saada ning seejärel oma edasine elu filmikunstile pühendada. Vabal ajal üritab ta kindlasti ka tantsusaali jõuda.

Tants on armastus

Tantsupisik oli tüdrukul juba väiksena küljes “Minu hingeks ja armastuseks on alati olnud tants,” sõnas Johanna-Maria. Neiu kinnitusel on sellest ka nüüd raske lahti saada. Võistlustantsuga alustas ta esimeses klassis. “Säravates kleitides sai mind näha tervelt seitse aastat, siis aga vahetasin stiili ja läksin üle tänavatantsule, kus umbes neli aastat oma tantsukarjääri jätkasin,” rääkis tüdruk.  Häid saavutusi on Johanna-Marial ette näidata mõlemas stiilis. Jõgeva JJ-Streetiga on ta koolitantsul laureaaditiitli võitnud.

Teistele eeskujuks

Johanna-Maria sõnul on Jõgeval vaba aja sisustamiseks väga palju erinevaid huviringe, mille seast peaks endale sobiva leidma igaüks. “Mina käisin tantsukoolis JJ-Street ja osalesin kooli pakutavates ringides, näiteks mälumäng ja segakoor, millest soovitan kindlasti osa võtta ka teistel. Hea seltskond ja vahvad juhendajad on garanteeritud,” kiitis ta. Kodukohas Johanna ennast filmitegijana teostamas ei näe, kui, siis mõningate väiksemate projektide näol, näiteks videote tegemine. “Oma jälje sooviksin jätta Eesti filmimaastikule eduka filmitegijana ning anda filminduse arengusse võimalikult suur panus, olles ehk kunagi ka mõne minuvanuse filmihuvilise eeskujuks,” unistab Johanna.

Eredad mälestused on tüdrukul seotud lühifilmide tegemisega salongiõhtuteks. “Meie klass lõi kiirete aegade tõttu salongiõhtul osalemisele käega. Ent ajasin siiski neli tundi enne salongiõhtut pundi kokku, filmisime ära ja lõpuks vaatamata niivõrd minimaalsete vahenditega valminud videole saime ikkagi preemia,” muigas Johanna-Maria. Ta märkis, et küllap oli õnnestumise taga seegi,et filminduse teema on talle nii südamelähedane, teisalt sai aga võtetel alati väga palju nalja.

Klassikaaslased pidasid Johanna-Mariat on särasilmseks ja särtsakaks neiuks, kes julgelt seisab oma õiguste eest. Tänu Johanna-Maria aktiivsusele valmisid kõik A-klassi videod. Vaatamata videote kiirele valmimisele on kõik Oscarid siiski koju toodud. Kuigi Johanna-Maria panustas kooli- ja klassi ellu täie rauaga, oli tal ka väljaspool kooli mitmeid hobisid. Ta laulis kooris, mängis mälumängu ning kogu ta elu kulges tantsurütmis. Üldse oli ta alati hõivatud mõne tegevusega,ent suutis sellegipoolest koolitükid õigeks ajaks ära lahendada ning viieline õpilane olla. Johanna on taibukas ja loominguline, tema uued ja huvitavad ideed äratavad huvi ka võhikutes.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus