Jõgevamaa aasta möödus koroonaviiruse taktikepi järgi

Läinud aasta oli maakonnas teguderohke. Olgugi et suuresti tuli elada piirangute ja reeglite järgi, oli näha, et inimesed hoolivad üksteisest rohkem kui varem.
Vooremaa pani kokku aasta suurimad juhtumised, mis kindlasti ajalukku lähevad ja läinud aastale tooni annavad.


AASTA TULIJAD

ŠAAKAL TULI MAAKONDA

Jõgevamaal Kääpa külas jäi auto alla šaakal. Tegemist oli üksikjuhtumiga ja pole tõendeid, et šaakalid selles piirkonnas paikselt elama oleksid asunud ja seda just tänu kohalikele huntidele.
Läbikäigulolev šaakal võis maiustada õuntega ja auto tulles lootis üle tee tagasi metsa putkata. On suur haruldus Jõgevamaal seda looma kohata ja seda enam on haruldane, et ta auto rataste alla sattus.
Jõgeva maakonnas šaakali esinemise kohta keskkonnaametil andmed puuduvad.

JÕGEVAMAAL VALITI AASTA ISA

Novembris kuulutati Kuremaa lossis välja Jõgevamaa aasta isa. See tiitel anti välja esimest korda ja sellele oli 13 nominenti. Tiitli pälvis Jõgeva valla ettevõtja Aivar Rudissaar. Pidulikule tunnustamisüritusele olid kutsutud kõik nominatsiooni saanud isad ja ka kevadel eriolukorra tõttu edasi lükatud ürituse, aasta ema tunnustuse võitja ja nominendid.

KOROONAVIIRUS

13. märtsil kehtestati Eestis eriolukord ning elu läks täiesti teise rütmi. See tähendas, et päevapealt suleti kultuuriasutused, spordihooned ning toidukohad, ära jäeti üritused kevadel, üksjagu sündmusi ka sügisel. Nii ei toimunud enam Paunvere laata, ära jäeti küüslaugufestival. Elu jäi maikuuni põhimõtteliselt seisma. Koroonaviiruse levik tähendas testimispunkti Jõgeval ning üksjagu segadust. Õpilased jäid distantsõppele, treeningud kolisid piirangute lõdvenedes õue. Tänavad muutusid tühjemaks ning ettevõtjatel tuli kohaneda täiesti uue olukorraga. Näiteks otsustas Kesk-Eesti ärikeskuses tegutsev Edelweissi lillepood avada iseteenindusliku kaupluse, kus kõik toimis usalduse pealt.

MUSTVEE SAI UUE VALLAVANEMA

3. juunil valiti Mustvee vallavolikogu erakorralisel istungil 12 poolthäälega uueks vallavanemaks varem Vinni vallavalitsuses teede- ja ühistranspordinõunikuna töötanud Aivar Lainjärv. Kandideerimine ei olnud Lainjärve jaoks midagi uut, sest aasta varem kandideeris ta Märt Krafti vastu. Toonasest kaotusest uuel vallavanemal kahju polnud.
Mustvee on pärast vallavanema vahetumist töötanud selgelt rahulikumas ja konkreetsemas rütmis. Lainjärve peetakse konkreetseks, kindlameelseks ja tähelepanelikuks vallavanemaks ning umbusaldustepilv tundub Peipsi järve kaldalt viimaks ometi kadunud olevat.

TOIDUKAUPLUSED AVASID E-POED KA JÕGEVAMAAL

Kevadine koroonakriis sundis ka kauplusi oma võimalusi üle vaatama. Ajal, mil inimesed pigem kodus ja aias toimetasid, ei soovitatud poodides ostlemas käia. Nii võisid ka Jõgevamaa inimesed viimaks nautida linnamõnusid ning toidukaupa koju tellida. Nii otsustas näiteks Coop Jõgeva käivitada Jõgeva linna ja aleviku piirkonnas e-poe, seda teed läks ka Maxima, kes pakkus teenust Põltsamaal. Viimane tulija on Selver, kes detsembrist alates pakub Jõgevamaal samuti e-teenust, et kogu vajalik toidukraam kiirelt ja mugavalt koduukseni tellida.

 

AASTA TEGU

SOFTCOM ASUS MASKE TOOTMA

Jõgeva mööblitehas Softcom otsustas kevadel, ajal, mil terve riik vaevles kaitsevahendite puuduse all, oma tavapärase töö asemel hakata kaitsemaske tootma. Selleks telliti Hiinast masin, mis on suuteline tootma neli miljonit kaitsemaski kuus. Põhjus, miks Softcom otsustas kaitsevahendeid tootma hakata, on üsna lihtne. Nimelt käis Softcomi juht Priit Pettai Würthi poes ning sai teada, et kaitsekombinesoonid on otsas. Just nendega Softcom esimesena katsetama hakkaski. Kõik edasi on aga juba teada: maskist on tänaseks kujunenud täiesti arvestatav aksessuaar ja enesekaitsevahend. Ent Softcomi kiire otsus annab omajagu kindlust: kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Jõgeva inimestel püsib kindlus, et hätta ei jääda.

CESTANTS JÕGEVA DANCESTAR TÕI LINNA GLAMUURI

11. ja 12. jaanuaril sai muidu hallist Virtusest midagi täiesti teistsugust. Uhke tantsuplats, glamuursed diivanid, sädelust, värvilisi ja särtsakaid kleite täis kaks päeva andis spordihoonele täiesti teise värvi ja olemuse.
Virtusesse kogunes kahel päeval ligi tuhat tantsijat, midagi sarnast ei ole Jõgeval veel varem nähtud. See, millega tantsukool Cestants jaanuaris hakkama sai, oli midagi suurt. Ning kui koroonaviirus vähegi lubab, on lootust, et suured tantsuvõistlused kinnitavad edaspidi Jõgeval kindlalt oma kanda.

TORMA ÖÖBAZAAR NÄITAS ÖÖMELU

Mõtte autoriks ja korraldajaks oli Enni Vaarmann. Eesmärgiks ei olnud ainult kauplemine, vaid ka meelelahutus. Vaatamata sügisesele vihmale olid kohale tulnud nii kauplejad kui ka hulgaliselt külastajaid.
Oma toodangut pakkusid firmad, kes on tegutsenud juba pikki aastaid, aga ka kohalikud hakkajad ettevõtlikud inimesed, kes just selle ürituse jaoks välja tulid. Kaubeldi väga erinevate toodetega ja iga bazaarikülastaja leidis endale midagi meelepärast. Erinevate maitseelamuste pakkumisega oli mõeldud nii söögi- kui ka joogigurmaanidele.

 

AASTA EHITISED

GROSSI POOD AVAS JÕGEVAL UKSED

20. märtsil avas uksed uhiuus Jõgeva Grossi pood. Olgugi et Eesti ägas sel hetkel veel koroonaviiruse käes ning oli sügav eriolukorra aeg, sai kauplus sellest hoolimata uksed lahti. Uut poodi oli Jõgevale oodatud kaua ning Oleg Grossi hinnangul võis Jõgeva vallavalitsusega asju ajada kiiresti ja konkreetselt, mis omakorda kiirendas kaupluse valmimist.

PÕLTSAMAAL SAI VALMIS WAKEPARK

Põltsamaa vallas Kamari paisjärve ääres valmis 2020. aasta suve hakul kauaoodatud Põltsamaa WakePark. Kui varem oli elu seal vaikne ja järve ääres püüdis kala vaid mõni üksik kalamees ning suvel käis piirkonna rahvas järves ujumas, siis nüüd on Kamari järve ääres elu korraga kihama löönud. Järve kaldale on ehitatud kaugele paistev administratiivhoone, kus on saun ja töötab ka kohvik. Paisjärvele on rajatud Eesti esimene täismõõdus ringkaablipark. Ringkaabel liigub päripäeva, pakkudes sõidu- ja arenguvõimalust algajatest edasijõudnuteni. Oodatakse turiste, keda talvel paraku Eesti maakohtadesse eriti palju ei satu.

JÕGEVA COOP AVAS MUSTVEE EHITUSKESKUSE JA SADALA KAUPLUSE

Jõgeva Coopi Mustvee ehituskeskusel on väga sobiv nimi, sest müügil on tõesti kõikvõimalikke ehituskaupu, olles seega sisuliselt üks keskus, kust leida kõik remonditöödeks vajalik ja sellise valikuga on kohalikud ostjad väga rahul.
Detsembris avati Sadala ostjatele uus kauplusehoone. Viie kuu jooksul lammutati vana, ebaökonoomne ja liiga suur hoone ning ehitati uus. Uuel hoonel on uudne küttesüsteem, mis kasutab esmajärjekorras ära külmikutest vabaneva soojuse. Oluliselt on paranenud nii parkimis- ja kauba vastuvõtutingimused. Ehituse ajal tegutses Sadala pood väiksel asenduspinnal ja nii ei jäänud kliendid ilma kaubata.

PÕLTSAMAA KINGU KODU ALUSTAS TEGEVUST

Seda, et Põltsamaa linnas saab valmis mõni uus suurem avalik ehitis või kortermaja, pole viimasel ajal just eriti tihti ette tulnud. Väiksemaid eramaju linnaserva on aastate jooksul aga juurde ehitatud küll. Tartu maantee äärde rajatud Põltsamaa Kingu Kodu on üheks vähestest uutest suurematest ehitistest Põltsamaa linnas, natuke maad eemal sai 2019. aastal valmis teinegi uusehitis Põltsamaal – Grossi pood.
Põltsamaa Kingu Kodu on koduks 24 psüühilise erivajadusega inimesele. Kahekorruselises kortermajas on kokku neli korterit, maja taga on ka aed. Tänu uue asutuse valmimisele tuli Põltsamaale juurde ka uusi töökohti.

ÕUNAL AVATI KUIVATI

Agroekspert OÜ ehitas tulundusühistu Vooremaa Viljakasvatajad tellimisel Õunale kuivati, mille valmissaamiseks oli vaja kaks tuhat tonni betooni, üle 500 tonni terast ning 30 km kaablit – õiges järjekorras kokku panduna.
Õunale rajatud kuivatis on üle 400 automaatikaliini. Kogu juhtimine on täisautomaatne, internetiühenduse olemasolul on see kompleks juhitav kust tahes maailma otsast. See suudab kuivatada kuni 1000 tonni teravilja ööpäevas ja kuivati punkrite säilitusmaht on vähemalt 10 000 tonni.

 

AASTA ÕNNESTUMISED

RAAMATUHARAKAS ULVI KÜLAS

Oktoobris avati Mustvee vallas Ulvi külas raamatukapp, millel lustakas nimi Raamatuharakas. Kapi eesmärgiks on vahendada Avinurme ja Mustvee raamatukogude raamatuid ja kasutada saavad kõik, kes tellivad endale raamatuid.
Idee algatajaks ja elluviijaks oli Ulvi Naisteühenduse liige Kristi Pukk, kes töötab ise Mustvee raamatukogus. Kapil on kiri „Võta raamat, jäta raamat”, see on Avinurme Puiduaida kunstniku kätetöö ning kapp on ilmastikukindel.

KUNINGAMÄE TERVISERADA KOGUB POPULAARSUST

Põltsamaal asuva Kuningamäe terviseraja arendamisel on edasiliikumine olnud märgatav. Tänu sellele, et lumevaestel talvedel toodetakse Kuningamäe terviserajal ka kunstlund, saavad õpilased seal ilmaoludest hoolimata suusatamist õppida ning treenimas käia. Hiljuti valmis Kuningamäe terviseraja juures uus suusamaja. Sportimisvõimaluste arendamisel on Kuningamäel ära tehtud suur töö. Kuningamäe terviserajal saab käia nii jooksmas, kõndimas, suusatamas kui ka discgolfi mängimas.

RALLIKROSS TULI PIIROJALE TAGASI

Mõnikord teeb saatus vigureid, millest kasvab välja midagi väga ägedat. Nii juhtus südasuvel, kui Vasalemmas toimuma pidanud rallikrossivõistlus liigsuurte vihmade tõttu ümber kolima pidi. Jõgevamaa rallikrossihuvilised said rõõmustada, sest nüüd tuli sõit teha Põltsamaa vallas Alastvere külas asuval Piiroja rallikrossirajal.
Piirojal on kõrgetasemelisi võistlusi toimunud varemgi, kuid viimased viis aastat pole seal tipprallikrossi näinud. Kuues masinaklassis läks Piirojal rajale 60 võistlejat, mis oli rallikrossisarja absoluutne rekord.
Põhjust rõõmustada oli veel: viimasel ringil murdus Põltsamaa mehel Arvo Kase sõidukil summuti. Kui oleks võinud arvata, et sõit katki jääb, siis kindlasti mitte. Lohisev, paukuv ja tuld lennutav sõiduriist triumfeeris koos Kasega finišis. Saatus, mis muud.

JÕGEVA HAIGLA SAI TIPPTEHNOLOOGIA

Maikuust alates on Jõgeva haiglas üks isesorti masin – kompuutertomograaf, mis tähendab ühe maakonnahaigla jaoks palju. Patsiendid ei pea enam Tartusse uuringutele sõitma ja vajalik saab kohapeal tehtud. Jõgeva ja Rakvere haiglad olid ühed, kes riigihankekorras kompuutertomograafi said. Sellist tipptehnoloogiat on Jõgevale kaua oodatud ning juba ainuüksi maikuus kasutati seda 191 uuringu jaoks.

JÕGEVA SK TÄHE/OLIVIA TULI EESTI MEISTRIKS

Eesti saalihoki liit kuulutas välja möödunud hooaja liigade tulemused, mille järgi teenis koguni neli meistritiitlit Jõgeva SK Tähe/Olivia. Esindusmeeskond tuli Eesti meistriks pärast kuueaastast vaheaega. Tähe klubi eestvedaja ja peatreener Marko Saksingu hinnangul on tegemist ühe edukaima hooajaga ning seekordne võit on eriti väärtuslik, kuna medaleid pidi ootama kuus pikka aastat. „See võit on meie mängijatele, nende peredele, toetajatele, fännidele ja tervele kogukonnale väga tähtis,“ ütles Saksing Vooremaale.

 

AASTA LAHKUJAD

RAIVO MEITUS LAHKUS JÕGEVA VOLIKOGUST JA MAAKONNAST

Veebruari lõpus, veidi enne koroonaviiruse kriisi, teatas Jõgeva vallavolikogu toonane esimees Raivo Meitus, et loobub esimehe kohast ja lahkub volikogust. Peamise põhjusena tõi Meitus välja, et soovis rohkem valla arengusse panustada, kuid volikogu esimehena oli see mingil määral piiratud. Meituse sõnu 29. veebruari Vooremaas võib pidada lausa prohvetlikuks: „Loodan, et saavutatakse kokkulepe nii erakonna sees kui ka koalitsioonis. Kahju, kui võimuvõitlus jõuab umbusaldamisega ka Jõgeva valda.“ Kõik, mis pärast Meituse lahkumist alles jäi, oli lagunenud võimukoalitsioon ning umbusaldused mais, augustis ja detsembris.

VOOREMAA NÄDALA KOLMAS LEHENUMBER KADUS IGAVIKKU

Märtsi lõpus, mil eriolukord oli kestnud kolm nädalat, tuli maakonnalehe Vooremaa toimetuses vastu võtta raske otsus. Nimelt läks muidu kolm korda nädalas ilmuv maakonnaleht üle vaid kahele korrale. Vooremaa hakkas ilmuma teisipäeval ja reedel.
Põhjus oli selge: oma võimalused ellujäämiseks tuli üle vaadata ja lähtuvalt sellest otsustada. Aina kallinev kojukanne sundis lõpetama laupäevase lehe ilmumise. Otsus oli küll raske, kuid raskemate valikute seas kõige mõistlikum.

RUTT TÄNAVA LAHKUMINE PÕLTSAMAA MUUSEUMIST

Aprillis sai koondamisteate Põltsamaa muuseumi kauaaegne juhataja Rutt Tänav, kes töötas sellel ametikohal alates 1999. aastast. Ta oli oma tööga andnud muuseumi arendamisse suure panuse. Samas ei soovinud ta allkirjastada uut lepingut, mis oleks tema tööülesandeid kordades suurendanud. Põltsamaa Vallavara juhatuse seisukoht oli, et Rutt ei soovinud muudatustega kaasa tulla.

PÕLTSAMAA TEATAJA LÕPETAS ILMUMISE

2020. aastal lõpetas Põltsamaal ilmumise kaks korda nädalas – kolmapäeval ja reedel – ilmunud kohalik ajaleht, mis varem kandis nime Vali Uudised. Ajaleht Vali Uudised alustas Põltsamaal ilmumist Eesti taasiseseisvumise järgselt 1994. aastal. Kohalik leht muutus Põltsamaa elanike jaoks aastatega oluliseks infokanaliks. Seoses haldusreformi ja valdade liitumise ning tasuta vallalehtede ilmuma hakkamisega hakkas aga piirkonnaleht tasapisi oma senist tähtsust minetama, vähemaks jäi ka ajalehe tellijaid. Uus väljaandja, OÜ Põltsamaa Turundus, otsustas ajalehe väljaandmise lõpetada.

JÕGEVA KAOTAS JÕULUKUUSE

Sel suvel sai elu otsa Jõgeva ligi 70-aastasel torkaval kuusel kultuurimaja ees. Jõulupuuna oli ta teeninud viimased kümmekond aastat. Saatuslikuks sai puule ürask, kelle levikule aitas kaasa juurekava vigastamine trasside ehitusega ja pinnase tõstmine puu ümber.
Kas Jõgeval oleks võimalik saada uus püsijõulupuu? Ikka, Eestis on võimalik puukoolist osta kuue- kuni kaheksameetriseid koolitatud juurekavaga istikuid. Puu juurdekasv olla veerand kuni pool meetrit aastas, kui see istutada kuhugi, kus trasse ees ei ole ning lasta teda seal rahus kasvada.

ANDRA KIRNA
TAAVI KELDER
ULVI TAMM
KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus