Jõgevamaa aasta ema 2019 on Annika Oras

Alates Eesti taasiseseisvumisest tähistatakse riiklikult maikuu teisel pühapäeval emadepäeva. Lisaks Eesti aasta ema tiitlile, antakse sellist tiitlit välja ka maakondades. Möödunud reede õhtul tunnustati Puurmani mõisa saalis toimunud pidulikul üritusel 2019. aasta Jõgevamaa aasta ema tiitliga Mustvee valla aktiivset ja tegusat külaelu eestvedajat ning viie tütre ema Annika Orast.


Tänavusele Jõgevamaa aasta ema konkursile esitati üheksa nominenti. Maakonna aasta ema tiitli nominentide ja külaliste poole pöördunud Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse nõukogu esimees Raivo Meitus märkis, et „midagi tähtsamat kui meile antud elu, ei ole olemas. Elu andja on ema. Ema annab edasi armastust. Lapse tänu emale on austus ema vastu.”

Kõneleja sõnul oleme kõik kogenud, kuidas emad suudavad olla vankumatult haige lapse kõrval või kuidas nad pühivad rõõmupisaraid kui laps kooli läheb või muul moel õnnelikke hetki jagab.

„Emad õpetavad meile järjekindlalt, mis on õige ja mis vale. Armastav side ema ja lapse vahel on midagi unikaalset ja kordumatut. Kui emal on palju lapsi, on side neist igaühega ikkagi eriline. Ema hoolib oma lastest tingimusteta ja see hool ei sõltu muutuvast ajast ega laste kasvamisest. Ema süda ei väsi hoidmast, hoolimast, toetamast,“ arutles Raivo Meitus.

Viie tütre ema

„Muidugi oli Jõgevamaa aasta ema tiitel mulle üllatuseks. Viimasel aastal olen ennast pigem pühendanud vähem oma viiele tütrele, vaid hoopis kahele „pojale“ ‒ Kalevipojale ja OTT-ile,” lausus ootamatust üllatusest rõõmustanud maakonna aasta emaks valitud Annika Oras.

„Selle eest avaldan suure tänu perele, kes sellises olukorras on vastu pidanud ja mind toetanud. Võin kinnitada, et tegelikult ma ainult pere toel jõuangi kõikide kodu- ja pereväliste ettevõtmistega tegeleda. Mul on hooliv ja armastav abikaasa ning väga tore ämm, kes elab meie lähedal. Tema aitab mu tütreid hoida ja paljusid majapidamises tarvilikke töid teha.”

Oras avaldas lootust, et varsti hakkab kätte jõudma aeg, kus suuremad lapsed väiksemate järele vaadata saavad. „Mul on kaks paari kaksikuid ja üks üksik tütar vahepeal,“ rääkis Oras.

Eelmisel aastal Jõgevamaa aasta emaks valitud Meeli Nõmme lausus, et emaks saamine ja emaks olemine muudab igat naist. Emaks saamise hetkest tuleb jätta isekus ja seada esiplaanile laps.

„Emaks olemine ei lõpe kunagi. Ka siis, kui lapsed on kodust läinud, on ema oma südames nendega ja ootab neid alati koju,“ rääkis Nõmme. Emad kasvatavad oma lapsi ikka nii, nagu nad on näinud oma ema seda tegemas. Meeli Nõmme sõnul on väga rikkad need naised, kellel on palju lapsi. Sellised emad oskavad olla empaatilisemad, oskavad vajadusel teha järeleandmisi ja elus suurepäraselt hakkama saada.

Tema arvates on veelgi tähtsam kui aasta ema tiitel tõsiasi, et selle tiitli nominentideks esitatud emade lapsed on neid selleks esitanud. See tõestab, et emadel on oma lastega hea side.

Vaja suuremat elamist

Vastse maakonna aasta ema kaasa Kaarel Oras tõdes, et tegelikult on päris hea olla ainuke mees suure naispere seas.

„Minu eest hoolitsevad abikaasa ja lapsed väga hästi. See on tõesti omapärane kogemus, sest naine ja tütred on minu suhtes tõesti väga hoolivad. Vahepeal oli mul soov, et üks lastest võiks poeg olla, aga kui teine paar kaksikuid tüdrukuid sündis, siis kadus see mõte ära. Viis last on juba parasjagu. Ei julge enam rohkem proovida. Mine tea – ehk tuleb veel tüdrukuid juurde. Meie peres on neil kombeks mitmekaupa tulla. Noormehena oli mul niisugune mõte küll, et kolm last võiks minu tulevases peres olla, aga et neid lausa viis saab olema, seda küll arvata ei osanud. Tegelikult ei olegi viie lapsega niipalju tegemist nagu see kõrvaltvaatajatele võib tunduda, sest nad hoolitsevad juba päris palju iseenda eest,“ jutustas perepea.

Mehe sõnul on nad juba pikemat aega plaaninud oma elamist suurendada. „Võib-olla ehitame olemasoleva maja suuremaks, aga eks elu näitab, kas see plaan realiseerub. Aga väikseks on praegune maja meile jäänud, sest igaühel ei ole seal oma tuba,“ rääkis Kaarel Oras.

„Mina küll teiste kandidaatide tausta eriti ei tea, aga arvestades Annika tegemisi, siis oleks ta pidanud selle tiitli juba ammu saama,“ on Jõgevamaa tänavuse aasta ema tiitli  abikaasa kindel seisukoht.

Aasta ema 2019 nominendid:

Põltsamaa vald:

Janne Karu, Anne Kaus, Maire Noormägi

Jõgeva vald:

Heli Miku-Kuusk, Reet Neiman, Aita Saksing, Maive Tõkke

Mustvee vald:

Liina Siirak, Annika Oras

Jõgevamaa aasta ema

2013 Hiie Taks

2014 Karina Kaarepere

2015 Heveli Ivask

2016 Merle Müür

2017 Rita Kaasik

2018 Meeli Nõmme

 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus