Jõgevalt pärit tudengitel pole side kodulinnaga kadunud

Millega tegeled?

Kristjan

Õpin Tartu Ülikoolis teisel kursusel ajalugu, spetsialiseerun kunstiajaloole. Vabal ajal käin ebaregulaarselt teatris või kinos, loen erialast kirjandust. Veedan palju aega EÜSi ajaloolises majas ning sõprade seltskonnas. Kitarri meeldib samuti mängida.

Tõnis

Olen Tartu Ülikooli infotehnoloogia eriala teise aasta tudeng. Hobiks on IT. Samuti ei saa läbi ilma mootorratasteta, olgu nad siis uued või vanad. Täiesti uue hobina on lisandunud ka vanad autod.

Marko

Õpin Tartu Ülikoolis semiootikat ja kulturoloogiat.

Millist linna pead oma koduks?

Kristjan

Sündisin ning veetsin lapse-ja koolipõlve Jõgeval, aga hetkel tegutsen peamiselt Tartus. Ei teagi, kumba linna oma koduks võiksin pidada.

Tõnis

Kindlasti Jõgevat. Siin ei ole rohkem midagi mõeldagi.

Marko

Kodu on mul Tartus, sest ma elan põhilise aja seal.

Kust on pärit sõbrad-tuttavad?

Kristjan

Tartus on ülikool, samuti sõbrad ja võimalus meeleolukalt ja mitmekülgselt aega veeta.

Tõnis

Nendega on täpselt selline lugu, et seal, kus olen mina, on ka mul sõpru. Kui tulen nädalavahetuseks Jõgevale, siis on siin alati sõbrad olemas. Kui nädala sees olen Tartus, siis on ka seal inimesed mind ootamas. See on hea tunne. Ma olen mõelnud, et Eestis polegi vist mitte ühtegi linna, kus ma mitte kedagi ei teaks. Meie riik on piisavalt väike. Kui oled ise natuke aktiivsem, koguneb uutes kohtades inimesi sinu ümber õige ruttu.

Marko

Sõbrad on põhiliselt pärit Tartust, aga päris paljud ka Jõgevalt.

Kui tugev on side Jõgevaga, kelle kaudu jne?

Kristjan

Jõgeval elavad vanemad ning mõned sõbrad-tuttavad koolipõlvest.

Tõnis

Minu kodu on Jõgeva vallas, minu vanemad elavad seal. Juba see ütleb nii mõndagi, kas pole? Nii et väga kaua ei saa siit eemal olla. Kui just päris Jõgeva linna ei satu, siis koju ikka ja alati. Peale selle on sõpradel alati midagi käsil, millest on raske eemal olla, olgu need siis garaa?iõhtud, niisama istumised või midagi enamat.

Marko

Elasin põhikooli lõpuni Jõgeval ning vanemad elavad seal.

Kui tihti käite Jõgeval?

Kristjan

Käin Jõgeval umbes korra kahe nädala jooksul, enamasti mõnel nädalavahetusel.

Tõnis

Kooli ajal, kui graafik võimaldab, üritan ikka kord nädalas siia sattuda, tavaliselt nädalavahetustel.

Marko

Üldiselt käin Jõgeval nädalavahetustel.

Mis Jõgeval meeldib?

Kristjan

Raske öelda.

Tõnis

Ma mõtlen, et ma olen vist mingisugune fänn või patrioot või ei tea mis. Kui mõned ütlevad, et siin ei ole midagi teha või pole tööd, siis ma arvan, et see on lihtalt inimestes kinni. Neil ei ole piisavalt initsiatiivi või julgust midagi (ära) teha. Siin on palju väärtusi siiski, millele mõelda ning mida edasi arendada.

Marko

Siin on rahulik ja vaikne.

Mis ei meeldi?

Kristjan 

Atmosfäär teeb närviliseks. Linnas ja poes ei taha eriti enam käia, alati leidub seal mõni jõmm, kellelt tulevad totakad kommentaarid inimeste riietumisstiili või juuste pikkuse kohta.

Tõnis

Parem võiks rõhku panna teede korrashoiule. Mõni lõik on ikka väga jube.

Marko

Mulle ei meeldi pilt, mis katab Jõgeva Gümnaasiumi seina. See on liiga vanamoodne.

Mis on sinu jaoks Jõgeva, mis Tartu?

Kristjan

Jõgeval on minu vanematekodu. Seostan oma tulevikku pigem Tartuga, inimesed on seal mitmekülgsemad nii vanuse, harituse kui ka väärtushinnangute poolest.

Tõnis

Jõgeval on kodu, Tartus kool. Loomulikult on Tartu minu jaoks midagi väga tähtsat, linn on armas, hubane ja kodune. Kuid Jõgeval on midagi enamat.

Marko

Jõgeva on kodulinn, Tartu praegune elamise koht.

Kas on plaanis Jõgevale tagasi tulla, siia elama jääda?

Kristjan

Ei tea veel, kus ma vanaks tahan saada. Kindlasti Eestis.

Tõnis

Ei tea, pole aimugi. Elan üks päev korraga, mõtlen homsele.

Marko

Ei. Olen Tartus elamisega harjunud.

Kas see, et olete pärit Jõgevamaalt, on ka kuidagi mõjutanud teie elu? On teil teistmoodi mõttemaailm kui põlisel tartlasel või tallinlasel?

Kristjan

Ei tahaks uskuda, et see mõjutaks mu elu. Kui inimesel on aju õiges kohas ja väärtushinnangud paigas, ei tohiks päritolu teda eriti mõjutada.

Tõnis

Jõgeval ei ole küll võrdväärset kooli Tallinna Reaalgümnaasiumiga, kuid ma olen kogu aeg arvamusel, et kui tahad õppida, siis saab seda ka Jõgeval teha.

Marko

Kindlasti. Eriti tallinlastest, nad ei oska olla  rahulikud, peavad kogu aeg ringi sebima, tartlased on natuke normaalsemad.

Kas teisse suhtutakse teisiti, kui mainite Jõgevat?

Kristjan

Pole enda puhul küll mingit üleolevat suhtumist tajunud. Jõgevamaa kaldub ikka suisa eksootilisuse poole. Et linn on väike, teatakse sellest ka mujal vähe. Selle kompenseerib huvi tundmine inimeste vastu.

Tõnis

Loomulikult, see pole mingi häbiasi. Naljakas on, et kõik käänavad Jõgeva nime valesti. Pidevalt küsitakse, kuidas on õige. Hiljuti tuli üks hea kommentaar selle peale, kui ütlesin,  kust ma pärit olen. Nimelt öeldi: ?No nüüd ma ei imesta, et sa mootorrattaga sõidad, sa oled ju Jõgevalt.? Selle peale ma sain küll kõvasti naerda.

Marko

Mitte eriti. Kui küsitakse, siis vastan. Inimesed tavaliselt ei oska selle peale midagi öelda, sest nad ei tea Jõgevast mitte midagi.

Targemad või need, kes on ka ise väiksematest kohtadest pärit, suhtuvad hästi. Näiteks põlised tallinlased, kes pole peale suurte majade midagi näinud, ei suhtu hästi ei Eestimaa loodusse, maakohtadesse ega ka väiksematesse linnadesse.

Teate rääkida legende või nalju jõgevamaalaste kohta?

Kristjan

Mingeid erilisi nalju selle linnaga seoses küll meelde ei tule.

Tõnis

Ei hakka täna luuletama.

Marko

Ikka mõnda tean, aga neid ma hetkel ei maini

Mis oli või on teie peamiseks meelelahutuseks Jõgeval?

Kristjan

Paraku pole Jõgeval midagi Zavoodi, Pirogovi või rokiklubi laadset. Seega on siin raske meelt lahutada.

Tõnis

Ütleks nii, et mul ei ole kunagi siin igav olnud. Alati on saanud millegagi tegeletud. Üritusi on kogu aeg palju, millest osa võtta. Või siis veedan aega sõpradega.

Marko

Sport. Korvpall, suusatamine, jalgrattasõit. Vooremaal on väga ilus loodus, kui väheke ringi vaadata.

Lemmikkohad istumiseks-söömiseks, sõpradega hängimiseks kas Jõgeval või kusagil mujal?

Kristjan

Aastate eest käisin Skatepark’is hängimas ja oligi vist kõik.

Tõnis

Jõgeval ning selle ümbruses on palju kohti, kus olla, istuda, piknikku pidada, öösel tähti vaadata, päikeseloojangut ja -tõusu imetleda või lihtsalt mõelda. Mul on kujunenud välja omad lemmikkohad, kuid tendents on selles suunas, et mida rohkem ma siin maakonnas ringi käin, seda enam leian neid juurde. Aga ma ei saa neid kohti välja lobiseda, muidu tekib seal ülerahvastus. Nii palju võin öelda, et Kaubahalli ja Pae poe parkla ei ole mu nimekirjas.

Marko

Lemmikkohti ei ole. Istuda ja mõelda saab seal, kus juhtub. Betti Alveri park on tore. Kruusaaugus on ka lahe hängida.

BERIT-BÄRBEL REBANE

blog comments powered by Disqus