Jõgevale pakutakse uut suurvõistlust – EMi!

Neljapäeval lõppes Kuremaa lossis kümnendat korda toimunud rahvusvaheline kabeturniir „Jõgeva 2019”, mis oli ühtlasi ka 64-ruuduse kabe MK-võistluse etapp. Esmakordselt võitis turniiri Venemaa esindaja Dmitri Melnikov. Samas avaldas IDF-i president Vladimir Langin rahvusvahelise alaliidu poolt soovi, et järgmisel aastal toimuksid Jõgeval EM-võistlused.


Tänavusel turniiril osales 28 kabetajat kaheksast riigist ning turniiri kõrgest tasemest andis tunnistust viie suurmeistri osalemine. Pinevust jätkus viimase vooruni, mil esikoha poole vaatas kõige enam Valgevene suurmeister Andrei Valyuk. Paraku ei suutnud ta võidulisa teenida ja 12 punktiga jäid esikohta jagama rahvusvaheline meister Dmitri Melnikov Sankt-Peterburgist ja leedulane Andrius Kybartas. Mõlemad kogusid 12 punkti, kuid koefitsientide süsteem andis esikoha venelasele.

„Olen väga rõõmus, et mul õnnestus see tugev turniir võita,” ütles kolmandat korda Jõgeval mänginud Melnikov. „Võin ennast lugeda professionaalseks kabetajaks, olen selle alaga tegelenud 14 aastat. Kuremaal toimunud turniirist jäid ainult suurepärased muljed. Kõige enam hindan siinset puhast õhku ja vaikust,” sõnas Melnikov, kes võitis esikoha kolme suurmeistri ees.

Eesti parimana saavutas 6. koha Arno Uutma. „Mõned punktid andsin küll ära, kuid üldiselt olen oma tulemusega rahul,” kinnitas Uutma.

Naiste turniiril oli ilmne favoriit lätlanna Antra Valnere, kes ka pärast kuut vooru oli esikohas kinni. Paraku siis jõud rauges ning esikoha pälvis hoopis teine Läti esindaja, impulsiivne Elena Tkachenko.

Jõgevamaa neljast kabetajast kogus kõige enam 9 punkti vanameister Uno Plakk. Lõpptabelis kuulus kõigil kümnel turniiril osalenud Plakile 12. koht. Tublilt mängisid õed Merilii ja Triinu Jalg. Paremini alustas turniiri Merilii, kuid lõpuks jäi seekord peale noorem õde Triinu.

„Turniiri esimene pool oli hea, kuid lõpuks väsisin. See oli mul juba kolmas järjestikune turniir lühikese ajaga ja jõud sai otsa,” sõnas Merilii, kes 7 punktiga saavutas 19. koha.

Sama tunnistas ka Triinu, kes naiste arvestuses sai teise koha. „Võistluskalender on olnud väga tihe ja nüüd ootab ees veel MM-turniir Bulgaarias. Puhkust oleks vaja küll.” Triinu Jalg lõpetas 8 punkti ja 16. kohaga.

„Nad on fantastilised. Neid tüdrukuid ootab ees suur tulevik,” kiitis õdesid Moldova suurmeister Ion Dosca.

„Tulemus tuli selline nagu arvata, kuid punkti sain kirja ja oma ülesande täitsin ära,” lausus turniiri vanim osavõtja, 28. koha saanud Arnold Jakoby.

Osavõtjad kinnitasid nagu ühest suust, et Kuremaal toimunud turniir on MK-võistluse sarja parim. „Siin on kõik hästi korraldatud. Tase on kõrge ning mängupaik suurepärane. Siia tahaks alati tagasi tulla,” lausus valgevenelane Andrei Valyuk.

Rahvusvahelise Kabeföderatsiooni IDF-i president Vladimir Langin kiitis samuti Jõgeva Kabeklubi ja Ülar Poomi korraldustööd. „Me pakume Jõgevale võimalust korraldada järgmisel aastal siin juba sootuks kõrgemal tasemel suurturniir – EM-võistlused. See tooks siia kusagil 80 mängijat Euroopast. Arvestades meie kalendrit, võiks EM toimuda septembrikuu keskel. Ootame nüüd oma ettepanekule positiivset vastust,” lausus Langin. Tema sõnul pole kahtlust, et Jõgeva Kabeklubi koos Eesti alaliiduga selle korraldamisega hakkama saaks.

„See eeldab kindlasti suuremat korralduslikku tööd ja suuremat meeskonda. Eks peame siis selle ettepaneku üle rahulikult järele mõtlema,” arvas Ülar Poom. „Uus väljakutse on kindlasti ahvatlev.”           

Kabeturniir „Jõgeva 2019” MK-etapp

 1. Dmitri Melnikov (Venemaa) 12
 2. Andrius Kybartas (Leedu) 12
 3. Andrei Valyuk (Valgevene) 11
 4. Arunas Norvaishas (Leedu) 10
 5. Anton Smirnov (Venemaa) 10
 6. Arno Uutma (Eesti) 10
 7. Edijs Novickis (Malta) 10
 8. Ion Dosca (Moldova) 10
 9.  
 10. Uno Plakk (Jõgeva) 9
 11. Triinu Jalg (Jõgeva) 8
 12. Merilii Jalg (Jõgeva) 7
 13. Arnold Jakoby (Jõgeva) 1

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus