Jõgeval võitleb lumeuputusega Tänavapuhastuse AS

 

Uuest aastast puhastab Jõgeva linna tänavaid taas Tänavapuhastuse AS, kellega on leping sõlmitud kolmeks aastaks ja kelle pakkumine oli konkurentidest soodsam.

Jõgeva linn korraldas tänavapuhastusfirma leidmiseks korralise riigihanke, kus osales kokku kolm firmat. Konkursi võitis Tänavapuhastuse AS.

“Tänavapuhastuse AS alustas Jõgeva linnas tööd 1. jaanuarist, nende pakkumine oli ka võrreldes eelmisel perioodil meid teenindanud firmaga koguni 20 protsenti soodsam. Praegune leping on sõlmitud kolmeks aastaks ja selle maksumus on 2 823 901 krooni,” rääkis Jõgeva linnapea Kalmer Lain.

Selle summa sisse on arvestatud nii suvine kui talvine tänavahooldus, kusjuures lepingu järgi tuleb firmal ära vedada ka tuhat kanti lund. Kesklinnast on tänavu talvel korra lund juba ära viidud, seda vana lepingu põhjal.

“Kui lund väga palju tuleb, peab linn selle äraveoteenust juurde ostma,” tõdes Lain. Linnapea sõnul on riigihankekonkursil määravaks ikka hind ja võidab see, kes pakub madalama hinnaga kvaliteetset teenust.

“Kokkuvõttes läheb kõik linnas tehtav ju meie maksumaksja taskust ja kui me peame vähem maksma, siis me saame ülejäänud raha eest midagi muud teha. Praeguses olukorras aitab kokkuhoid aga masueelarvet koos hoida,” rääkis Lain.

Linn jaguneb kolmeks piirkonnaks

Tänavapuhastuse ASi peakontor asub Tallinnas, kuid ettevõte puhastab tänavaid üle Eesti. Jõgeva on sama firma teenuseid ka varem kasutanud. Viimati koristas Jõgeva tänavaid AS Teho, enne teda oligi siin tegutsemas  Tänavapuhastuse AS, mis nüüd ringiga Jõgevale tagasi jõudis. 

Tänavapuhastuse AS puhastab Jõgeval lepingujärgselt kõiki linna peatänavaid, sõiduteid ja suures ulatuses ka sõiduteedega piirnevaid kõnniteid.

Masinapark on riigihanke võitnud teenusepakkujal oluliselt uuem, kui oli eelmisel tänavatehooldajal. Tänavapuhastuse AS-il on Jõgeval kokku kasutada neli masinat, mis sõiduteelt lund lükkavad. Kõnniteid lükkab lahti dzhiip, millel sahk ees ja väike puistur järel.

Tänavad on  jaotatud kolme kategooriasse. Esmalt aetakse linnas lumest puhtaks peatänavad, siis puhastatakse neid ühendavad tänavad ja viimasena jõuavad hooldusmasinad äärelinna elamurajoonidesse.

Parkimine on häiritud ja labidaid ei jätku

Paljudel majaomanikel on vedanud, sest Tänavapuhastuse AS lükkab paljud kõnniteed ise lahti. Samas on aga probleemsed just  suuret korterelamute rajoonid, kus teed pole väga laiad ja majade ette on palju autosid pargitud. Suured lumetraktorid liiguvad öösiti või  väga varajastel hommikutundidel ning jätavad autode juurde kõrge lumevalli, millest läbi saada soovides peavad automanikud ka ise lund kühveldama.

4. jaanuaril toimus Jõgeva linnavalitsuses nõupidamine, kus tänavapuhastusfirma esindajatega põhilised probleemid läbi arutati. Suure lumega on tavaline, et parkimine on osaliselt häiritud. Peamine on aga see, et lumi õigel ajal teedelt-tänavatelt lükatud saaks.

Jõgeval pole Tallinna eeskujul veel jääpurikaid pildistama hakatud. Kui katusel on palju lund ja räästas suured jääpurikad ripuvad, millega majaomanik ise hakkama ei saa, soovitab linnavalitsus ühendust võtta Market Transpordiga, kes leiab alati lahenduse.

Töötuid pole Jõgeval seni veel lumekoristusse kaasatud. Pikaajalised töötud, kes saavad Jõgeva linnas toimetulekutoetust, on läbi sotsiaalmaja küll osaliselt tööle rakendatud. Neil on oma kindel töötundide  kuunorm, kuid lumekoristusest pole seni juttu olnud. Ilmselt tuleb neid vajadusel ka sellele tööle saata.

Linnapea kinnitusel tekiks  siis ilmselt ka tööriistapuudus, sest linnal pole täna nii palju labidaid, et töötud lund viskama saata.

Linnapea soovitab talve nautida

Kalmer Lain soovitab linlastel aga tänavust lumist talve võimalikult palju nautida, võttes lihtsalt liiklemiseks rohkem aega ja valides teeoludele vastav sõidukiirus.

Linnapea kutsub inimesi ka Jõgeva staadioni kõrval asuvale liuväljakule uisutama ja staadioni äärealal asuvale suusaringile.

Kui Jõgeva linnas Jõgeva Gümnaasiumi juures olev väljak on valgustatud  kella 21-ni õhtul, siis Mustvee maantee hokiväljak on lahti kauem ja seal on võimalik ka uiske laenutada. Hokiväljakul on ka muusika mänginud, kuid kuumi jooke ei paku ka seal veel keegi.

Külmalinna linnapea uisutas ise viimati Mustvee maantee hokiväljakul 4. jaanuaril.

“Mängisin kohalikus hokimeeskonnas sel aastal esimest korda. Värskes õhus trenni teha on lahe! Meie meeskonna trenn on kolm korda nädalas, mina jõuan sinna  tavaliselt üks või kaks korda nädalas,” rääkis Lain.

Neile, kel rohkem aega, soovitas ta aga minna hoopis Kuremaale suusatama ja hiljem ka sauna ning ujuma. “Jõgeval pole veel  täiuslikku suusarada võimalik teha.  Meil pole veel ka õiget lumerajatraktorit nagu suurtel suusakeskustel ja esialgu me seda ka ei soeta, vaid teeme rada ikka veel vana vene Buraniga,” rääkis Lain.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus