Jõgeval tuleb kohaliku toidu minimess

Jõgeva kultuurikeskuse juures peetakse reedel konverentsi “Suur-Vooremaa – maa, mis toidab” raames Jõgeva- ja Tartumaa toidu minimessi. Messil saab osta ja proovida meie tootjate sibulamoosi, tomatimahla, astelpajutooteid, tervislikke suupisteid, mett, küpsetisi ja palju muud.


Messi korraldaja, MTÜ Jõgevamaa Koostöökoda tegevjuhi Aive Tamme sõnul polnudki neil plaanis korraldada suurt laata, sest nädala pärast peetakse ju Paunvere väljanäitust. Minimessil on väljas Peipsi  kandi sibulad ning sibulamoos, samuti saab osta ning maitsta mett ja teisigi aiasaadusi.

“On küpsetisi, on  mahla, astelpajutooteid. Eesti Taimekasvatuse Instituut tutvustab omaaretatud tomati- ja kartulisorte. Peipsi Kogukonnaköök tutvustab mitmeid oma tooteid. Liivimaa Lihaveis pakub loomalihatooteid, Salu lambatalu lambalihatooteid. Juula küla aga on väljas mitmete toodetega, tutvustades samas ka oma tegevusi,” rääkis  ta.

Väljas nii suured kui väikesed tootjad

Aive Tamme sõnul on minimessile kutsutud ka suuremad toidutootjad. Näiteks tutvustab Scanola Baltic toiduõlisid. “Kõik meie piirkonna jaoks olulised tootjad on tegelikult esindatud,” kinnitas ta.

OÜ Marimarta üks omanikest Janika Lindsalu ütles, et nemadki tulevad Jõgevale oma toodangut tutvustama. “Väga paljudele tuleb üllatusena, et Torma vallas tegutsev Marimarta valmistab tomatimahla. Me pakume seda maitsta. Võimalik, et minimessi järel lisandub ka mõni klient, kuid see ei ole peamine eesmärk,” märkis ta.

Üht-teist saab messil ka põske pista

Eesti Taimekasvatuse Instituut toob messile nii kartuliseemet kui ka tomateid. Instituudi arendusosakonna projektijuht Taimi Tross ütles, et nemad tulevad samuti oma toodangut tutvustama. “Müük ei ole meile seal praegu prioriteet,” kinnitas ta. Messilt lausa kartuliseemet kaasa osta ei saa, kuid kindlasti saab infot, millal tasub konkreetse sordi seemneid varuma minna. Veel on instituudi rahval kaasas köögiviljade seemneid ning samuti tomateid ja värskeid kartuleid. “Neid plaanime külalistele ka maitsmiseks pakkuda,” lubas Taimi Tross. Instituudi esindus toob kaasa ka piisavalt infomaterjale.

Messile on tulnud ettevõtjaid nii Jõgeva- kui ka Tartumaalt, sest Vooremaa geopark hõlmab mõlemat maakonda. Kokku osaleb umbes kümme- kaksteist ettevõtjat, kes kõik on valmis oma toodangut tutvustama.

September on Eesti toidu kuu ja minimess on arvatud selle kuu raamesse. Vooremaa konverentsiga samal ajal näeb kultuurikeskuses fotosid, mis tehti avatud talude päeval 19. juulil külalisi võõrustanud taludes. Minimessil saab osaleda ka EELK Jõgeva koguduse korraldatud heategevas loteriis.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus