Jõgeval treffavad täna ligi kaks tuhat mootorratturit

<td>

Täna muutub külmapealinn päevakeseks motopealinnaks, sest linna külastavad üheksateistkümnenda Jõgevatrefi raames ligi paar tuhat mootorratturit, kellest enamik on juba kaks päeva Kuremaal laagris olnud.

 

Iga aasta augusti esimesel nädalavahetusel muutub Kuremaa mootorratturite Mekaks. Alates neljapäevast kogunevad tsiklimehed ja -naised nii Eestist kui ka kaugemalt Kuremaa lossipargi puude alla ja asula serva telkimisplatsile.

Eilehommikuse seisuga olid kaugemate kantide esindajad kohale jõudnud Hollandist ja Belgiast. Enim masinaid liitub trefiga alati reede õhtul, mil Kuremaa lossi esine on tihedalt kaherattalisi täis. Päris paljud ratturid tõdesid, et Jõgevatreff on nende ürituste kavas aukohal.

“Enne jätan tööle või sõbra pulma minemata, kuid treffi ma vahele ei jäta,” kinnitas kolmandat aastat trefil viibiv Helsingist pärit Simmo. Veel lisas meie põhjanaaber, et oleks soovinud käia kõikidel treffidel. “Ma olen peaaegu eluaeg mootorrattaga sõitnud, aga kahjuks ma lihtsalt varem ei teadnud sellest üritusest,” lisas Simmo, kes sattus 2008. aastal trefile tänu töökaaslasele, kes talle sellest rääkis. 

Torm pani ratturid proovile

Treffi külastas ning paraadil hoiab Jõgeva linna lippu kõrgel linnapea Kalmer Lain. “Lootsin, et saan sel aastal juba ise rattaga trefile sõita, aga kahjuks ei jõudnud ARK-i eksamit ära teha,” nentis linnapea, kes sel aastal veel tagaistmel reisimisega leppima peab. Külgkorvis ja tagaistmel on linnapea motopeol osalenud juba 2006. aastast. Siiski lubas Lain, et 2011. aastal tuleb ta trefile juba isikliku masinaga. “Praegu pole veel ratast ostnud. Teen enne load ära ja siis hakkan motikat otsima,” lubas ta. Linnapeal pole praegu veel ühtki konkreetset rattasoovi, stiili poolest sobib talle enda sõnutsi enduro- või touring-tüüpi ratas. “Mingit superbike’i ma endale kindlasti ei osta, need ei ole minu maitse,” kinnitas linnapea.

Pärnust pärit Ago on sõitnud mootorratastega vahelduva eduga 1965. aastast saadik, tänavune treff on Suzuki Intruderiga sõitvale suvepealinna härrale järjekorras neljas. “Varem olen ka abikaasaga käinud, kuid sel korral olen üksi,” sõnas mees.

Suvisel ajal sõidab Ago nii palju, kui vähegi ilma ja aega on. Tema jaoks on mootorratastega ringi sõitmine mõnus hobi ja ajaviide. “Mingi kihutaja ma ei ole, mulle ei meeldi rattaga kiirustada ja saja neljakümne või viiekümnega maanteel kimada,” selgitas Ago.

Tänavune soe suvi on vesi trefi veskile. “Eks parema meelega tullakse üritusele ikka vähe soojema ja selge ilmaga kui vihmase ja jahedaga. Märgade riiete kuivatamine telgi kõrval ja puude otsas on aeganõudev ja tüütu,” tõdes Jõgevatrefi korüfee Igor Ellisson.

Siiski said neljapäeval laagrisse tulnud tsiklistid kokkutuleku esimesel õhtul ilmataadi poolt proovile pandud. Nimelt tõusis veidi vähem kui tunniks ajaks korralik torm, mis rebis telgikatteid, murdis puudelt oksi ning pillutas isegi ühe päris korraliku vahtra ujula ees keset teed. Õnneks ei saanud ükski inimene ega sõiduriist kannatada.

Päris hästi vedas ka neil, kes olid oma telgi üles pannud 

Viikingilaev ja võrride võidusõit

Kui neljapäeval ja reedel pidutsesid mootorratturid Kuremaal aiaga piiratud peoplatsil isekeskis, siis täna saavad ka tavakodanikud iga-aastasest motopeost osa võtta.

Hinnanguliselt ligi paar tuhat ratturit liikleb motoparaadiga Kuremaalt Jõgevale. Lisaks ilusatele ja eriskummalistele ratastele saab linnas viibiv rahvas näha kaubahalli esisel platsil peetavat võrride võidusõitu, mille tarvis on masinad ja sõitjad

Eile peeti trefi raames Kuremaa rannas ka viikingipäev, kuhu olid oodatud kõik huvilised nii motolaagrist kui ka mujalt. Tutvustati viikingite kultuuri ja elulaadi ning järvele lasti ka ehtne viikingilaev, millega huvilised sõita said. Viikingilaeva järvel viibimine siiski kohaliku lõbusõidualuse Linda klientuuri ei vähendanud, tööd jätkus ka Kuremaa järve kodualusele.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus