Jõgeval toimub algklasside kooliteatrite riigifestival

Reedel ja laupäeval toimub Jõgeval algklasside kooliteatrite riigifestival, millele on oodata umbes kolmesadat last kogu Eestist. Festivali korraldavad Jõgeva Gümnaasium ja kooliteater Liblikapüüdja.

Festival avatakse homme keskpäeval Jõgeva kultuurikeskuses. Sealsamas mängitakse maha ka viisteist festivalietendust: neist üheksat saab näha reedel ja kuut laupäeval. Jõgevamaalt osalevad nii algklasside maakondlikult näitemängupäevalt edasi pääsenud Siimusti Lasteaed-Algkooli trupp kui ka korraldajate ehk Liblikapüüdja esindus. Siimusti laste lavastust “Pöial-Liisi”, mis on valminud Ingrid Orgulase, Piret Lääne, Liis Zavatski, Heldi Olevi, Merike Piksi käe all, saab näha laupäeval kell 11, Liblikapüüdja lavastust “Pärijad” reede õhtul kella poole seitsme paiku. 

Liblikapüüdja mängib „Pärijaid“

“”Pärijaid” on mul juba ammu isu teha olnud, sest see on väga naljakas tükk, meie “omakandimehe” Lutsu kirjutatud pealegi,” ütles Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

Murdekeelse teksti esitamine ja umbes kuuekümneaastaste osaliste kehastamine pole algklassiõpilaste jaoks muidugi lihtne, aga samas annab selline sihilikult tekitatud vastuolu omamoodi koomilise efekti. Lianne sõnul võib “Pärijaid” teatud mõttes isegi ohudraamaks pidada: eks seda raha pärast purelemist ole tänapäevalgi küll ja küll.

Lutsu ja “Kevade” hõngu saavad väikesed festivalikülalised sisse hingata huvikäikudel Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi: sinna viiakse nad bussiga n-ö libiseva graafiku alusel.

“Arvasime, et nii väikesed lapsed niikuinii ei malda kõiki lavastusi ühtejärge ära vaadata, seepärast pakume neile natuke vaheldust, seda enam, et enamik festivalile tulijatest pole veel Palamusel käinud,” ütles Lianne Saage-Vahur. 

Kostüümipidu reede õhtul

Reede õhtul peetakse Jõgeva Gümnaasiumi saalis kostüümipidu, millel lapsi lõbustavad Liblikapüüdja vilistlastest näitlejad. Laupäeva pärastlõunal, kui zhürii, millesse kuuluvad lastekirjanik Leelo Tungal, näitlejad Kersti Kreismann ja Andrus Vaarik, ajakirjanik Margit Kilumets, kirjandusõppejõud Rain Mikser, kultuurihuviline arst Kalle Piiskoppel ja Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer, oma otsuseid teeb, saavad lapsed vaadata Kärdla nukuteatri etendust. Festivali laureaadid selguvad laupäeval kell 15.

Algklasside kooliteatrite riigifestivali võttis Lianne Saage-Vahur enda korraldada täiesti vabatahtlikult.

“Kui kooliteatrite juhendajad mullu koos Rannal koolitusel olid, siis tõstis Kristiina Oomer üles küsimuse, kus võiksid toimuda 2008. aasta kooliteatrite riigifestivalid. Kuna algklasside festivali keegi eriti korraldada ei tahtnud, mulle aga on väikesed lapsed üha enam meeldima hakanud, siis ütlesingi, et teeme Jõgeval,” ütles Lianne.

Kolmesaja lapse vastuvõtmine ja majutamine pole Jõgeva Gümnaasiumi rahvale muidugi mingi eriline kunsttükk: Tähetunni, Tuulelaste ja Alo päevadega on saadud ju kõva karastus.

Algklasside kooliteatrite riigifestival toimus Jõgevamaal ka kolm aastat tagasi. Tookord oli sündmuspaigaks Palamuse.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus