Jõgeval saab taas näha head luuleteatrit

Homme algavad traditsioonilised Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Luulepäevadega, mille teemaks on “Suured voogajad üle sõnade serva”, tähistatakse Betti Alveri 110. sünniaastapäeva.


Kahekümne neljandat korda toimuval “Tähetunnil” astub üles üheksateist gümnaasiumiõpilastest koosnevat truppi kogu Eestist, kes hakkavad Jõgeva kultuurikeskuse laval interpreteerima Betti Alveri ja tema nime kandva kirjandusauhinna laureaatide luulet. Võib öelda, et lavastusi luues oli noortel ja nende juhendajatel seekord võimalik valida eriti suure hulga autorite vahel, sest Betti Alveri kirjandusauhinna on saanud üle kahekümne looja. Tõsi, kõik neist pole kirjutanud luuletekste. Alveri auhinnaga tunnustatakse teatavasti aasta silmapaistvaima ilukirjandusliku debüütteose autorit.

“Tähetunni” kavast nähtub, et kõige enam on osalevaid truppe siiski inspireerinud Betti Alveri luule: neli lavastust on üles ehitatud üksnes tema tekstile, üheksas lavastuses on kasutatud tema tekste koos mõne teise autori omadega. Alveri kirjanduspreemia laureaatidest on noori enam köitnud Eda Ahi, Jürgen Rooste ja Triin Tasuja luule, ent kuulda saab ka Kristi Oidekivi, Mehis Heinsaare, Ülar Ploomi, Helen Kallaste, Hannes Varblase, Kalju Kruusa ja Mart Kanguri loomingu elavat esitust.

Üheksateist luuleetendust on jagatud kuude plokki, mis algavad reedel kell 12.30, 13.30, 15.30 ja 17.45 ning laupäeval kell 10 ja 11.30. Reedese viimase ploki lõpus astub üles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja trupp. Nende lavastuse aluseks on Betti Alveri iroonilise alatooniga poeem “Pirnipuu”.

Moraalne kohustus

“Töötasin läbi ka Betti Alveri kirjandusauhinna laureaatide loomingut, ent neist enam kõnetasid mind ikkagi Alveri enda tekstid,” ütles Liblikapüüdja lavastaja ja “Tähetunni” üks korraldajaid Lianne Saage-Vahur. “Eks Betti Alveri sünnilinna noortel ole ka väike moraalne kohustus just tema luulet esitada.”

Liblikapüüdja lavastaja on ikka tahtnud terviklikku lugu lavale tuua, olgu see siis pealegi mõnikord mitmest luuletusest kokku pandud. “Pirnipuus” on terviklik lugu sellest, kuidas leskproua Kabjaraud üritab oma noorimat tütart Liisi jõukale professorile mehele panna ning sellega kogu pere majanduslikku seisu parandada, ehedal kujul olemas.

“Olen seda teksti varemgi lugenud, aga alles nüüd sain aru, kui aktuaalne see on,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Tänapäevalgi võtab isasid-emasid ohkama see, kui tütardel on vaimsed huvid: neile tuleb ju kogu aeg peale maksta. Ning tagatipuks on sellistel neidudel oht tanust ilma jääda.”

Lavastaja kinnitas, et uude konteksti tõstetud “Pirnipuust” koos noortega lavastuse vormimine on olnud päris lõbus ja laval saab seekord olema päris palju liikumist. Ent mõistagi mitte nii palju, et see sisu “tapma” hakkaks.

Annavad tagasisidet

Luulelavastusi hindavasse ja analüüsivasse Akadeemiasse kuuluvad seekord luuletaja ja kirjanik Leelo Tungal, näitleja ja teatripedagoog Garmen Tabor, näitleja Külliki Saldre, stsenarist, režissöör ja produtsent Gerda Kordemets, kooliteatri suured sõbrad Jaak Allik, Toomas Lõhmuste ja Rain Mikser, tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier, näitlejad Alo Kõrve ja Maarius Pärn ning näitleja, näitekirjanik ja stsenarist Martin Algus. Akadeemiale on nõu ja jõuga abiks Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer. Peale paremate väljaselgitamise annavad Akadeemia liikmed truppide juhendajatele mõlemal päeval tagasisidet.

Betti Alverile pühendatud luulepäevad, mida korraldab MTÜ Tähetund koostöös Jõgeva kooliteatriga Liblikapüüdja ja Jõgeva põhikooliga, avatakse homme keskpäeval. Paremad lavastused ja tegijad kuulutatakse välja ülehomme kell 16 algaval lõputseremoonial. Sellele eelneb Tallinna Linnateatri laulva näitleja Kristjan Üksküla kontsert (algab kell 15). Homme õhtul kell 17 oodatakse aga kõiki luulehuvilisi mälestushetkedele Betti Alveri parki.

“Tähetunni” eel sai Jõgeva kultuurikeskuse fuajeesse ja galeriisse üles fotonäitus, mis teeb tagasivaate mullustele luulepäevadele ning tänavusele Ranna kooliteatrite suvekoolile. Fotode autoriteks on Anatoli Makarevitš ja Riina Mägi ning pildid said näitusevormistuse OÜ-s Helevalge. Näitus jääb üles 5. detsembrini, nii et seda saab vaadata ka pärast luulepäevi.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus