Jõgeval pürgis jõulufilmi 135 last

Kui senini on eesti lapsed vaadanud jõulude ajal telekast Hollywoodi menufilmi “Üksinda kodus”, siis tuleva aasta jõuludeks valmib Eesti oma jõulufilm – “Eia jõulud Tondikakul”. Selle pea- ja kõrvalosadesse oli võimalik kandideerida ka Jõgevamaa 8-11aastastel lastel, sest üheks casting’u ehk prooviesinemise paigaks oli Jõgeva põhikool.


Möödunud teisipäeval toimunud Jõgeva prooviesinemisele sai end kirja panna 135 last. Soovijaid oleks kindlasti rohkemgi olnud, aga korraldajad olid arvulised piirid ette seadnud. Kohale kutsuti lapsed mitmes järgus, et keegi liiga pikalt ootama ei peaks. Igale grupile tegi casting’u läbiviija Anu Tähemaa kõigepealt paarikümneminutilise “soojenduse”, mis koosnes hingamis- ja hääleharjutustest ning liikumismängudest.

“Selliseid harjutusi tehes avaldub ühest küljest laste natuur: see, kui avatud nad on ja kui kiiresti mõtlevad,” sõnas Anu Tähemaa. “Samas võtavad sellised harjutused pinge maha ning tänu sellele on lapsed järgneval intervjuul vabamad. Meil õnnestub nad päris hästi “lahti muukida”. Saame oma küsimustele uskumatult häid ja tükati ka vaimukaid vastuseid.”

Anu Tähemaa sõnul pole see kaugeltki nii, et Eestis on ainult üks nelja-aastane killuvend Oliver Valgamaalt, vaid Eesti on tegelikult avatud, loomingulisi, terve mõtlemise ja ereda karakteriga lapsi täis. Ja see pole ka õige, et tänapäeva lapsed on nutiseadmete “vangid”. Tegelikult on paljudel lastel säilinud tugev side loodusega. Ning paljud unistavad mitte kuulsusest, vaid sellest, et maailma paremaks muuta.

“Tegelikult võiks meie intervjuude katketest telesaate kokku panna ja eetrisse lasta,” arvas Anu Tähemaa.

Filmi “Eia jõulud Tondikakul” casting’ud toimuvad üldse kümnes eri paigas ja neljateistkümnel päeval. Kolm Tallinna prooviesinemist on tänaseks veel toimumata, aga registreerida neile paraku enam ei saa, sest kõik kohad on ammu täis. Üldse pääses casting’ule kolm tuhat last.

“Ja juba esimese registreerimispäevaga sai tuhat kohta täis. Laste huvi asja vastu on olnud uskumatult suur,” kinnitas Anu Tähemaa.

“Eia jõulud Tondikakul” räägib kümneaastasest linnatüdrukust Eiast, kes viiakse talvevaheajaks ürgse loodusega salapärasesse Lõuna-Eesti tallu, kus tal tuleb hakata päästma hukule määratud põlismetsa, viima kokku kaht armastavat inimest ning lahti harutama oma pere kiivalt hoitud saladust. Lisaks Eia osatäitjale otsitakse casting’ute kaudu kümneaastase Atsi osatäitjat ja paarikümmend last ühte massistseeni. Nii et valituks osutumise rõõmu ei jätku just paljudele.

Asjad kohe selgeks

“Me räägime kohe casting’u alguses nii vanemate kui ka lastega ja teeme neile selgeks, et laps ei tohiks olla kurb, kui ta osa ei saa,” ütles Anu Tähemaa. “Me ei vali ju välja paremaid, andekamaid või ilusamaid osalisi, vaid otsime neid, kes sobiksid konkreetsetesse rollidesse ja kes sobiksid ka omavahel.”

Tähemaa sõnul on peale sobiva tüpaaži teisigi tegureid, mis määravad, kes rolli saab. Laps peab olema piisavalt koostööaldis ja iseseisev, et võtetel ilma vanemateta hakkama saada, tema tervis peab võimaldama neljakümnel talvisel võttepäeval lumes mütata jne.

“Väga tähtis on ka see, kas kaamera “armastab” seda last või mitte, st kas ta on fotogeeniline,” ütles Anu Tähemaa. “Püüame jõuda selleni, et kõik lapsed lahkuksid casting’ult, naeratus näol, ega oleks kurvad ka siis, kui teise vooru kutsuvat kirja ei saa. Tahame, et kõik meie juures käinud lapsed hoopis rõõmustaksid selle üle, et on nüüd kogemuse võrra rikkamad.”

Tähemaa sõnul tullakse prooviesinemisele mõnikord üsna kaugelt, vahel sellistestki kohtadest, mille nime tema ja ta kolleegid varem kuulnud pole.

“See on nagu tähtis peresündmus: vanemad küsivad end töölt ära, kandideerija õed-vennadki võetakse kaasa jne,” jutustas Anu Tähemaa.

Ka Jõgeva prooviesinemisele oli tulnud rahvast lähemalt ja kaugemalt. Üheksa-aastane Pauliine Rumvolt oli koos ema Rainaga kohale sõitnud Puurmanist.

“Liikumismängud, mis meiega tehti, olid toredad, aga kaamera ees intervjuud andes tekkis mul väike ärevustunne, sest ma ei saanud aru, kas ma pean vaatama küsitleja poole või kaamerasse,” sõnas Pauliine. “Minult küsiti, mida Puurmanis huvitavat on. Rääkisin meie lossist ja sellest, et see on seotud Julius Kuperjanoviga.”

“Prooviesinemisele tulek oli Pauliine enda soov, mina teda tagant ei torkinud,” lisas Raina Rumvolt. “Tänu Facebook’ile olime ka kursis, mis varasematel casting’upäevadel toimus. Tunnen kaasa neile, kes sellise hulga vahvate laste hulgast valiku peavad tegema.”

Kümme lisapunkti

Kasepää vallast tulid filmirollidele kandideerima õde ja vend, kolmeteistaastane Alondra Kuusik ja üheteistaastane Kenet Kuusik.

“Mõlemad on käinud Valentina Jazõkova juhendatavas näiteringis. Lisaks sellele mängib Kenet jalgpalli ning Alondra tegeleb tantsimise, laulmise ja kunstiga. Nii et nende aktiivsuse juures ma ei imesta, et nad ka siinsele casting’ule tulla tahtsid,” ütles Alondra ja Keneti ema Jelena. “Meil on küll väike mure: Alondra on korraldajate poolt ette antud vanusepiiri paari aastaga ületanud. Aga ta on väikest kasvu, oma klassis kõige lühem. Nii et otsustasime ikkagi proovima tulla: kui ei lubata osaleda, siis ei lubata.”

Kui Alondra intervjuult naasis, oli tal nägu siiski nalja täis.

“Tunnistasin üles, et olen juba kolmteist ja mulle öeldi, et saan aususe eest kümme lisapunkti,” sõnas Alondra.

Koridoris ootavate vanemate hulgas oli ka paar üldtuntud nägu: legendaarne libauudiste meister Gaute Kivistik ehk Rohke Debelakk ning näitleja, muusik ja gurmaan Mait Trink.  Esimene tõi casting’ule kümneaastase poja Ats Joosepi, teine seitsmeaastase tütre Miia. Nagu selgus, on mehed iidamast-aadamast tuttavad, sest õppisid kunagi koos Tartu 5. keskkoolis ehk praeguses Tamme koolis.

“Mina sain casting’ust teada oma kooli kodulehe kaudu: sinna oli selline uudis üles riputatud,” ütles Ats Joosep Kivistik.

Kivistikud elavad Harjumaal Riisiperes, aga otsustasid tulla Jõgevale, sest said prooviesinemise kõrvalt ära teha ka mõned muud käigud.

“Mu vanaisa talu asus Palamuse valla servas Sudistes ja ta on maetud Äksi kalmistule. Nii et saime poistega vanaisa haual ka ära käidud,” ütles Gaute Kivistik. Peale Ats Joosepi tegi sõidu nimelt kaasa tema seitsmeaastane vend Iko Julius.

Kolmest tuhandest prooviesinemistel osalenud lapsest kutsutakse Anu Tähemaa sõnul teise vooru umbes kakssada. Kas teise vooru kutse tuleb ka mõnele Jõgevamaa lapsele, selgub 1. juuniks.

“Lõpliku osaliste valiku teeme kolmandas voorus, mis saab teoks augustikuus,” ütles Anu Tähemaa ja lisas, et praegu käib ka täiskasvanud näitlejate valimine. Nende puhul pole tähtis ainult rolli sobimine, vaid ka see, kas näitleja võtete ajal muudest töödest vaba on.

Produktsioonifirmade Luxfilm ja Kinosaurus Film koostöös valmiva “Eia jõulud Tondikakul” režissöör ja stsenarist on Anu Aun ja linateose võtted toimuvad tuleva aasta jaanuarist märtsini. Esilinastuma peaks EV100 programmist toetust saanud film tuleva aasta detsembris.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus