Jõgeval peeti päris esimene oma töömess

Reedel, 6. märtsil peeti Jõgeva kultuurikeskuses esimene maakonna töömess, kus tööd pakkus 23 ettevõtet. Esindatud olid kolm kutseõppeasutust ja kolm nõustavat ettevõtet ning maksu- ja tolliamet.


Töömessil viidi läbi töölepingute sõlmimise ja EURESe töötuba neile, kes huvitatud töötamisest välismaal.

Töötukassa on Tallinnas juba aastaid töömesse korraldanud, sest võimalus näost näkku kohtuda on oluline nii töö otsijale kui pakkujale ja annab häid tulemusi. Alates möödunud aastast on  hakatud taolisi messe korraldama ka väljaspool pealinna.

Messile tulijatele tutvustas ennast korraldaja – töötukassa. Fuajees olid koha sisse võtnud  tööotsijat harivate ja toetavate asutuste esindused: töötukassa, Jõgeva Rajaleidja keskus, tööinspektsioon, Jõgeva Arendus- ja Ettevõtluskeskus, samuti maksu- ja tolliamet.

Galeriis olid esindatud koolid: Viljandi kutsehariduskeskus, Luua metsanduskool ja Põltsamaa ametikool. Suurde saali mahutasid end tööandjad – 23 ettevõtet, kes Jõgeva maakonnas endale tööjõudu otsivad.

Messi suurim tööpakkuja oli Põltsamaa Felix, kes soovis leida umbes 150 hooajatöölist jaanipäevast oktoobrini. Jõgeva inimesele on see töövõimalus mugav, sest sel ajal on Jõgevalt korraldatud tasuta sõit Põltsamaale. Tegemist on lihtsa käsitsitööga ja oodatakse hea tervisega kiireid inimesi, kes igal tööpäeval kohale jõuaksid.

Ilmselt tekib igal tööotsijal küsimus, palju ta palka saab.  Palgad sõltuvad aga töötaja kiirusest. “Päevases vahetuses makstakse näiteks ühe viilutatud kurkide purgi pakkimise eest 4,3 senti, kui pakitakse rohkem kui 500 purki päevas. Kui vähem, siis saab ühe purgi eest 3,6 senti. Keskmine kogus ongi 500 purki, mis teeb päevateenistuseks 21,5 eurot  (bruto),”  ütles personalijuht Ireen Saealle. Eks igaüks kujuta ette, milleks ta võimeline on. 

Scoutspataljon otsib 50 tegevväelast

Väga palju töökohti oli pakkuda kaitseressursside ametil. Scoutspataljon otsib praegu 50 tegevväelast. Peale selle oli neil pakkuda 13 ametikohta üle Eesti, neist üks ka Jõgeval.

Laua ees peatunud noormees oli küll väeteenistuse läbinud, kuid kutseliseks sõjaväelaseks hakata ei soovinud, sest õppimine pooleli. Jõgeval pakutav Kaitseliidu referendi ametikoht tundus aga meeltmööda olevat ja pakutavad infomaterjalid võttis huviline tänuga vastu.

Kaitseressursside ameti värbamiskeskuse peaspetsialist Ott Mägi ei unustanud õpihimulisele meesterahvale rääkimast ka parimast juhtimisalasest väljaõppest, mida pakub kõrgem sõjakool.

Suurte ettevõtete kõrval oli ka neid, kes otsisid üht-kaht inimest. Nagu ettevõtted, nii olid nõudmisedki erinevad. Igaüks näiteks tegevusjuhendajaks, aednikuks ega veoautojuhiks ei saa, selleks on vaja vastavat väljaõpet.

Avinurme puiduaita korve punuma

Aga Avinurme Puiduaidas saab õppida korve punuma.  Puiduait on töötukassa pikaajaline koostööpartner ja paljud oma töötajad saanud just töötukassa tööpraktika kaudu. Sel juhul on praktikaaeg ka õppeajaks. Nagu Felixis, on ka siin tegemist tükitööga. Väikese korvi eest saab ühe euro ja pildi pealemaalimine toob sisse 50 senti. Eks siingi ole võtmeküsimuseks käsitöölise kiirus.

Maxima otsib praegu kassapidajat-müüjat Põltsamaaale ja suveks puhkusel olijate asendajaid Tallinna. Need töökohad on mõeldud peamiselt õppivale noorsoole, sest töö on suvel ja Maxima pakub Tallinnas  selleks ajaks ka ühiselamukohti.  Kuigi töötajaid vajatakse Maximasse palju, oli nende lauaesine suhteliselt hõre. Firma üldiselt teada olevat kehva  mainet tööandjana püüdis kummutada värbamisspetsialist, rääkides põhjalikest motivatsioonipakettidest, mis sisaldavad  piirkondade erinevaid palgaskaalasid, stipendiume töötajate lastele, tasuta koolitusi ja lõunasööke.

Hoolimata sellest, et laudade ees ringi liikunud ja infomaterjale kogunud inimesed väitsid, et mõtlevad  sõpradele või plaanivad kunagi hiljem töökohta vahetada, tekkisid õnneks siiski tööandjatele kaustade vahele telefoninumbrid ja CV-d. Ettevõtjad olid oma otsusega messil osaleda rahul.

Jõgevamaa Töötukassa juhataja Liina Võsaste sõnul ei jää esimene Jõgevamaa Töömess viimaseks ja järgmine tuleb kindlasti juba järgmisel aastal. Kevadel on seda hea korraldada, sest just siis tekib töökohti juurde.

Tööandjate mõtteid

Kõigepealt kurb tähelepanek

*Töömessil väljas olevad ettevõtjad pole algajad, inimesi on palgatud juba mõned aastad ja seljataga on igasuguseid koostöökogemusi oma palgalistega. Kurval kombel alustavad kõik sellest, et otsivad töötajat, kes igal tööpäeval kohale jõuaks. Nad räägivad kõik oma kogemusest ja see, et niisuguseid kogemusi on nii paljudel, on väga ebamugav teadmine.

 *Tahe tööd teha on väga hinnatud omadus.

Häid nõuandeid tööotsijatele on ka

*OÜ Teepuu omanik Ülle Rohing ütles, et väga suur tõenäosus tööle saada on inimesel, kes julgeb ettevõttesse kohale tulla ennast tööle pakkuma.

*Riho Pruuli Pruuli puukoolist soovitas, et kui olete saatnud oma CV, helistage paari päeva pärast ja uurige, kas see on kätte saadud. Ja võtke oma kõned vastu, kui te kuhugi kandideerite. Võib juhtuda, et ettevõtja kasutab välja helistades mõnd teist numbrit kui see, mis internetis kirjas.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus