Jõgeval peeti nostalgialaata

Jõgeval, kunagises KEKi hoovis peeti möödunud laupäeval nostalgialaata. Esimese sellelaadse laadaga jäid enam-vähem rahule nii korraldajad, müüjad kui ka külastajad.

Nostalgialaadal pakuti kõike, mis kelleski nostalgiatunnet võib tekitada: vanu mänguasju, raamatuid, lauanõusid, huvitavaid pudeleid, rõivaid, mööblit, muusikariistu, mootorratta varuosi jne.

“Ilm oli ilus ja müüjad olid kohale toonud päris huvitavat kaupa,” ütles laada korraldanud MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomin. “Eriti suurt elevust tekitasid metallikunstniku Peeter Väljani plekist valmistatud draakonid ja ühe Jõgevamaa mehe korda tehtud vana “villis”. Tõsi, viimane polnud müügiks, vaid ainult rahvale näitamiseks.”

Sergei Jerjomini sõnul andsid korraldajad välja 65 müügiplatsi, ent kui arvestada, et mõni võttis mitu platsi, siis oli müüjaid sellest arvust natuke vähem. Korraldajad tegid ka külastajate kohta väikest statistikat ja jõudsid järeldusele, et vaid kümnendik laadalistest olid jõgevamaalased, ülejäänud tulid kohale kaugemalt. Miks selline laat kaugemalt tulijaid rohkem huvitab kui kohalikke, ei osanud Sergei Jerjomin öelda.

Uudistajaid jätkus

Ostmine tema sõnul väga aktiivne polnud, aga see on tema sõnul Eestis peetavatele rohketele laatadele üsna iseloomulik, et uudistajaid jätkub, aga ostjaid napib.

“Kui arvestada, et tegemist oli päevaga, mil peeti üleriigilisi talguid, siis ega me mingit megatulemust laadalt oodanudki,” sõnas Sergei Jerjomin. “Tahtsime pigem testida, kas on mõtet lisaks augustikuisele kollektsionääride päeva vanavaralaadale ka üht sarnast kevadist sündmust korraldada. Vanavaralaadal käijatelt tuli selline soovitus.”

Sergei Jerjomini sõnul tegi korraldajate meele mõruks asjaolu, et päris mitu inimest helistas neile ja päris aru, miks ei peeta laata Jõgeva kultuurikeskuse juures, kus see maakonna kultuurikalendri järgi oleks pidanud olema.

“Kust selline valeinfo kultuurikalendrisse sai, seda me polegi suutnud välja selgitada,” ütles Sergei Jerjomin.

Laat ka Põltsamaal

Kahju oli tal ka sellest, et kaks laata, nostalgialaat ja emadepäeva laat (seda peeti spordikeskuses Virtus möödunud pühapäeval emadepäeva ürituse raames) järjestikustele päevadele sattusid.

“Sellistel puhkudel tuleks jõud ühendada ja koostööd teha,” arvas Sergei Jerjomin.

MTÜ Pommiauk korraldusel toimub laat ka täna, ent seda peetakse Põltsamaal, täpsemalt sealsel lauluväljakul. MTÜ Pommiauk on selle paiga rendile võtnud ning seal enne laata ka korrastustöid teinud: võtnud maha haigeid ja kuivanud puid jne.

“Põltsamaa kevadlaadale on end registreerinud päris suur hulk müüjaid ning pakkuda on neil kõike: käsitööesemeid, istikuid, vanavara ning mitmesugust toidu- ja tööstuskaupa,” ütles Sergei Jerjomin. “Kauplemine läheb lahti kell üheksa hommikul ja kestab kolmeni pärastlõunal.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus