?Aja kulg? on Tartu seeniorkunstnike maali- ja skulptuurinäitus. Maaliloominguga esineb 12 autorit: Eevart Arrak, Melanie Arrak, Piibe Arrak, Jüri Marran, Ellen Polli, Harri Pudersell, Astrid Rammo, Lembit Saarts, Eeva Ant, Ulve Särev-Kolk, Jüri ?estakov ja Heli ?estakova. Viimane lahkus meie hulgast möödunud aastal. Skulptuure on väljas ühelt ? Endel Taniloolt, kes ongi 11 aastat tagasi loodud Tartu Kunstnike Liidu seeniorkunstnike sektsiooni eestvedaja. Vaatamata tema 84 eluaastale võib endiselt öelda, et väsimatu eestvedaja. Et nad pallaslikus vaimus loovad, selles pole midagi imelikku.
?Me kõik olemegi pallasliku taustaga,? ütles Endel Taniloo Jõgeva näituse tööde autorite kohta. ?Mina, Harri Pudersell ja Lembit Saarts jõudsime oma kunstiõpinguid alustada Pallases, teised on enamasti õppinud Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis või Erich Arraku ateljeekoolis Pallases hariduse saanud või seal õpetanud meistrite käe all.?
Mida siis mõistetakse pallaslikkuse all? Tavaliselt peenekoelist koloriiti, suurepärast joonistusoskust, perfektset vormi- ja rütmitaju jne. Just seda võib leida ka näituselt ?Aja kulg?. Moodsa kunsti sõbrad kurdaksid selle näituse maastiku- ja lillemaalide, linnavaadete ning natüürmortide keskel ehk igavuse üle, traditsioonilise kunsti hindajad tunnevad end see-eest suurepäraselt: see näitus tõstab taas kilbile just ?vanad head? maalilised väärtused. Kui me ütleme sõna ?maalikunst?, siis me mõtlemegi tavaliselt just midagi sellist, mida praegu kultuurikeskuse galeriis näha saab.
Ajavad oma asjaTartu seeniorkunstnikke ajendaski oma sektsiooni looma just see, et nad tundsid: noored ajavad kunstis oma asja ja nemad oma. Näitusi on nad korraldanud üsna palju ja mitmel pool. Ning sugugi mitte ainult oma vanadest töödest: enamik seeniore on loominguliselt aktiivsed praegugi.
?Nüüd, pensionipõlves alles ongi aega piisavalt maalida,? tunnistas üks kolmest Jõgeva näituse avamisel käinud kunstnikest, Piibe Arrak. ?Nüüd pole ju enam vaja leivatööd teha.?
Endel Taniloo on aga loometöö kõrvalt suutnud veel ateljee-muuseumigi rajada. See on 46 ruutmeetrine ruum Jakobi tänavas, mis on praktiliselt otsast otsani täis kujuri enda loomingut.
?Kujud seisavad mul neljal tasapinnal eri kõrgusega pakkude otsas,? ütles Taniloo. ?Mõni on imestanud, et kuidas mul üldse nii palju töid on kogunenud. Aga ma olen pika elu elanud ? tänu sellele, et Jumal on mind hoidnud ja aidanud mul isegi Siberist eluga tagasi tulla. Üritan linnavalitsuselt toetust taotleda, et saaksin muuseumi vähemalt ühel päeval nädalas publikule avatuna hoida. Hansapäevade ja muude suuremate ürituste ajal olen uksed lahti hoidnudki.?
Oma Pallase juuri peavad Tartu seeniorkunstnikud oluliseks. Endel Taniloo sõnul oligi seeniorkunstnike näitusetegevuse tipphetk 1999. aastal, mil nad tegid Pallase 80. aastapäeva puhul n-ö juubeliturnee, millele tänu Tartu Kunstimuuseumi vastutulelikkusele saadi kaasa ka tõeliste pallaslaste tuntud töid.
Taaskohtumised
?Aja kulg? on seenioride sektsiooni 17. näitus. Sama pealkirjaga näitus on kunagi olnud ka Tartu Kunstimajas, ent näitusekomplekt on toonasega võrreldes pisut uuenenud.
??Aja kulg? sai näituse pealkirjaks sellepärast, et paljudelt autoritelt on väljas üsna suure ajalise vahega loodud töid,? ütles Endel Taniloo. ?Nii on võimalik jälgida kunstivoolude ja suundumuste vaheldumist ning nende mõju kunstnike käekirjale. Usun, et koolide kunstiõpetajatel tasuks õpilased seda näitust vaatama tuua.?
Endel Tanilool oli Jõgeva näitusel ka paar toredat taaskohtumist. Esimene kunagise ajakirja Eesti Loodus peatoimetaja Ants Pajuga, kellega innustati kunagi tartlasi koolide ümbrust haljastama. Tugeva käesurujana tuntud Paju sõnul kuuluvat Endel Taniloo vaat et veelgi suurema õigusega n-ö Tugeva Käepigistuse Klubisse: skulptoritöö teeb ju käed tugevaks.
Teine tore kohtumine oli Tanilool omaenda tööga: viljapäid kandva kipsist naisekujuga, mis seisis aastaid Jõgeva haigla fuajees.
?Graniidis teostatuna asub seesama kuju kusagil Tallinna lähedal,? ütles Taniloo. ?Jõgeva haigla tõi kipskuju mulle aga parandada, sest see oli aja jooksul pisut kannatada saanud. Parandasingi, aga tagasi nad teda enam ei taha. Ei teagi veel, mida temaga teha.?
Üheks põnevamaks taieseks on Taniloo taieste hulgas aga väike terrakotaskulptuur ?Maajumal?, mis on loodud Tartu Ülikooli professori Urmas Sutropi poolt Oleviste kiriku raamatukogust leitud joonistuse järgi.
Näituse teisipäevasel avamisel võttis Endel Taniloo aga taskust suupilli ja mängis mitu lugu. Ühe järgi lõid kunstnik Eevart Arrak ja kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter tantsugi. Tantsuga näituseavamist pole siinmail veel nähtudki.
Näitus ?Aja kulg? jääb avatuks 11. novembrini.
RIINA MÄGI