Jõgeval kuulutati kogu Eestimaale välja jõulurahu

Eesti Evangeelse Luterliku kiriku piiskop Joel Luhamets süütas pühapäeval Jõgeval jõulurahu tule ja kuulutas välja jõulurahu kogu Eestimaale.


Piiskop Joel Luhamets rääkis kultuurikeskuse ette kogunenud arvukatele inimestele, et vajame rahutus maailmas oma ellu pühalikku aega ning õndsaid hetki. “Maailmast tulevad erinevad sõnumid: paljud inimesed peavad surmahirmus kodu jätma, on sõdasid, on plahvatusi, on kartust, aga ka rahutust,” lausus piiskop. Rahutus tekitab tunde, et midagi peaks muutma. Et oleks õige, siis tuleb kõike reformida.

“Vajame ja igatseme rahu maailma ja rahu südamesse. Kuid kas me teame, mida on selleks vaja, et see nii oleks,” mõtiskles piiskop. Kui Jeesus sündis, toimus rahvaloendus. Kui räägiti Messia sünnist, tuli see rahutus kõrvaldada – tollal tõi rahutooja hoopis rahutuse. “Täna aimame, et tuleb see, kes kingib need õndsad hetked meie ellu,” sõnas Luhamets.

Südantsoojendavaks ja õndsaks hetkeks pidas piiskop enne jõulurahu kuulutamist kultuurikeskuses toimunud Tallinna poistekoori kontserti. “Oskar Lutsu jõulutunnet parafraseerides: kui poistekoor laulab, siis suured poisid on oma madalal mahedal ja pisikesed oma heledal ja kaunil häälel. Unelaulu lauldes tuli väiksematel haigutus ja mõnel tukastuski. Kui klaver ja kitarr mängisid ja koorijuht hõljuvalt käsi liigutas, siis oli tunne, et ei olnud ühtegi paha, kõik olid head – selliseid hetki me vajamegi elus, siin rahutus maailmas.”

Märkame üksikuid

“Jõuluaeg tuletab kõigile igal aastal meelde, kui väga vajab igaüks meist valgust, soojust ja lähedust,” sõnas riigikogu aseesimees Enn Eesmaa ning lisas, et jõuluajal õnnetuid ja üksikuid inimesi nähes mõtleb, kas tõesti pole kedagi, kes neidki meeles peaks.

“Samas on tänases maailmas, interneti ajastul, võimalus iga hetk kasvõi kogu inimkonnaga ühenduses olla. Pole ju võimatu, et inimene suhtleb üksi ja omaette tegelikult paljudega ning väga olulistel teemadel,” arutles Eesmaa.

Kuid ta tõdes, et on ka väga üksikuid ja abi vajavaid inimesi, kes erinevatel, mõnigi kord neist endist mitteolenevail põhjustel on üksi jäänud või jäetud. “Selliseid inimesi tuleb alati ja igal pool aidata ning abistada – eriti aga jõuluajal, mil kõrvalejäämine erilise valuga ennast meelde tuletab,” manitses Eesmaa ning soovis rahulikku jõuluaega ja parimas mõttes rahutut uut aastat.

Eriline rahu

Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus rääkis, et iga kord on jõulurahu väljakuulutamine eriline. “Me tahame koos olla; see nagu pildiraam, mille sisse koguneme oma mõtete ja kogemustega sellest aastast – saame pildi, mis sellisena ei kordu,” sõnas ta.

Meitus kinnitas, et helged jõulud on meis endis. Perekond ja side lähedaste vahel on väärtuseks, mis eeldab kuulamist mõistmist ja hoidmist. Sellele toetub meid kodu, kogukond ja riik. “Toetame neid, kes vajavad abi – lähedased ja naabrid, kogukond ja kogudus. Tihti piisab märkamisest, heast sõnast või väiksest toetusest, et kinkida abivajajale kindlust ja rõõmu,” märkis vallavolikogu esimees.

Jõulurahu tule süütasid piiskop Joel Luhamets ja riigikogu aseesimees Enn Eesmaa. Kolmanda advendiküünla linna jõulukuusel läitsid Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus ja vallavanem Aare Olgo. Jõuluootuse muusikalise meeleolu tõi Tallinna poistekoor Lydia ja Tomi Rahula eestvedamisel. Advendimeeleolu lõid sõnavõttude vahel Triinu Täpsi ja Rauno Koorts. Tänavu kuulutati jõulurahu Jõgeval välja 12. korda.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus