Jõgeval kõlab prantsuse muusika

Juulis saab Jõgeval suisa kahel õhtul kuulata prantsuse muusikat. Tuleval kolmapäeval Jõgeva kultuurikeskuses teoks saaval kontserdil “Ümber Maailma Muusika: Prantsusmaa” mängitakse barokk-džässmuusikat, 31. juulil esitatakse aga Ateljee suvekohvikus prantsuse šansoone.


Mõlemad muusikaõhtud kuuluvad Jõgeva kultuurikeskuse korraldatavasse kesksuvekontsertide sarja. Esimest korda sai selline sari teoks möödunud suvel. Et juulikuu kontserdid just prantsuse muusikale keskenduvad, on tore juhus.

“Kõigepealt pakkus MTÜ Estonian Arts Management meile “Ümber Maailma Muusika” sarja kuuluvat kontserti,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar. “Nad on igal aastal pühendanud oma kontserdi ühe maa muusikale ja tänavu on selleks maaks Prantsusmaa. Kavaga esinetakse mitmel pool, sealhulgas Jõgeval.”

Kontserdil, mis algab 12. juunil kell 18, astuvad üles flötist Lande Lampe-Kits, pianist Jorma Toots, kontrabassimängija Aivar Eimra ja löökpillimängija Margus Tammemägi.

“Olen enne seda kontserti ka ise põnevil, sest tahaksin juba teada, kuidas muusikud väga erinevatest ajastutest pärinevat barokk- ja džässmuusikat sünteesima hakkavad,” ütles Ainar Ojasaar. “Samas on kahes stiilis ka midagi sarnast: ka barokkmuusika põhines algselt improvisatsioonil – nagu džässki.”

Kontserdil teeb tegelikult kaasa viieski esineja: kunstnik Markus Kasemaa, kelle publiku ees sündivad joonistused kuvatakse lavadekoratsioonidele. Sellest tõotab tulla lummav vaatemäng.

“Just sellepärast, et kasutusel on projektsioonitehnika, mis vajab natuke hämaramat keskkonda, toimub kontsert siseruumis,” ütles Ainar Ojasaar.

Ausus ja nukrus

Kui üks Prantsusmaa-teemaline kontsert juba kavas oli, hakkas ta ka järgmise kesksuvekontserdi jaoks otsima selliseid esinejaid, kelle pakutav Prantsusmaaga haakuks. Ning jõudis välja Marek Sadamani, kes viimasel ajal ka prantsuse šansoone esitanud. Kui tihti nähakse Sadamat esinemas Tõnu Laikre seltsis või ansambli Sadamasild koosseisus, siis šansoone esitades on talle lavapartneriks akordionist Martin Trudnikov. Temagi kuulub ansamblisse Sadamasild.

“Prantsuse šansoone hakkasin laulma umbes poolteist aastat tagasi ja üheks ajendiks oli see, et Martin neid akordionil nii hästi esitas,” ütles Marek Sadam. “Šansoonid kuuluvad tegelikult minu lapsepõlve juurde. Kuulasin neid tihti raadiost, saamata küll aru, millest lauldakse. Mulle meeldib nende laulude meeletu ausus ja see, et ka esmapilgul lõbusates palades heliseb mingi seletamatu nukrus.”

Marek Sadam esitab šansoone eesti keeles. Enamik laulutekste on Lauri Leesi tõlgitud, ent tõlkimisel on kätt proovinud ka kõigile tuntud muusik Kalju Terasmaa ja ristsõnakoostaja Uno Viigand.

Marek Sadama sõnul on publik senised šansoonikontserdid väga hästi vastu võtnud. Laulja ja pillimees saavad rahvaga hea kontakti osalt tänu sellele, et nad üksnes ei musitseeri, vaid ka räägivad – elust, armastusest ja muudest olulistest asjadest.

“Oleme šansoone senini ainult mõned korrad vabas õhus esitanud. Eks näe, kuidas Jõgeval vabaõhukontsert õnnestub. 31. juuli on esmaspäevane päev, nii et neile, kes puhkusel pole, kujuneb kontsert kindlasti meeldivaks nädalavahetuse pikenduseks,” ütles Marek Sadam ja lisas, et kui Ateljee suvekohvikus esineb ta esimest korda, siis Jõgeva kultuurikeskuses on ta üles astunud korduvalt, samuti Rohu tänava koolimajas Betti Alveri luulepäevade ajal.

“Mulle meeldib Jõgeval väga,” kinnitas Sadam.

Raha eest ja tasuta

Ainar Ojasaar tõdes, et šansoonikontsert sobib tema meelest just Ateljee suvekohvikusse, sest haakub sealse intiimse atmosfääriga. Kultuurikeskuse saal ja isegi keskuse uus suvelava poleks kontserdi ideed nii hästi toetanud.

“Ka mullustest kesksuvekontsertidest toimus osa Ateljee kohvikus ja need võeti väga hästi vastu,” ütles Ainar Ojasaar. “Loodame, et 31. juulil vihma ei tule. Aga väiksem sabin tegelikult ei sega, sest välilaudade kohal on varjud ja esinejatelgi on välilaval katus pea kohal.”

Augustis, täpsemalt 18. augustil, saab teoks veel kolmaski kesksuvekontsert ja see on pühendatud filmimuusikale. Toimumiskohaks on taas Ateljee suvekohvik ja esinejaks Trio Senjo.

“Usun, et ka nende valikus on mõni pala, mis pärineb prantsuse filmist,” ütles Ainar Ojasaar.

Kesksuvekontserdid saavad teoks Jõgeva linnavalitsuse ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi toetusel. Kultuurikeskuse kontserdile tuleb lunastada pääse, Ateljees toimuvad kontserdid on tasuta.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus