Jõgeval kannab õunapuu korraga nii õunu kui ka õisi

 

Nädalavahetusel puhkesid Jõgeval vähemalt kaks viljakandvat õunapuud – ‘Tellissaare’ ja ‘Kuldrenett’ – uuesti õitsema.

Esmaspäeva hommikul oli Põllu tänava elanike Mai ja Andres Pauluse üllatus suur, kui nad märkasid, et õunu kandev puu on uuesti õites. Ja õiekobaraid pole mitte üks-kaks, vaid neid on õige mitmel oksal ja päris palju. Lisaks ‘Tellissaarele’ õitses ka ‘Kuldrenett’, kuid see näitas vaid mõnda üksikut õit.

“Me pole veel näinud, et puul on ühel ajal nii suured õunad kui ka  ilusad õied. Laupäeval, kui aias muru niitsin, ma neid ei märganud, kuid täna (esmaspäeval – A.K.) hommikul nägin, et meie aeda oleks nagu teine kevad saabunud,” imestas majaperemees. “Ning mine seda loodust ja praegust segadust aastaaegades tea — äkki jõuab nendest õitest veel mõni õunapabulgi kasvada.”

Kolmkümmend aastat vana ‘Tellissaare’ ja teisedki selle aia nooremad õunapuud andsid mullu eriti suurt saaki. Tänavu küll kõvasti vähem, kuid see-eest oli kirsse, karusmarju ja punaseid sõstraid kuhjaga. Ploomipuu on veel praegugi viljade all lookas, vaid tugevad toed hoiavad oksi murdumast. Pererahvas on viljapuid ja marjapõõsaid viimastel aastatel palju vähemaks võtnud ning enamik aiamaad muru alla pannud, sest paljuke neid puu-, juur- ja köögivilju oma pere jaoks ikka kulub. Suur õunasaak on olnud aga lausa hädaks: maas mädanema minevad õunad tuleb ju auku ajada, et muru oleks puhas ja herilaseparved ei ründaks. Suur linnaaedade nuhtlus on aga hakiparved, kes õunu-ploome-marju täksivad.

“Riputasin okstele õige palju vanu CD-plaate. Paistab, et linnud neid veidike ikka kardavad, nii jääb osa saaki meilegi. Mõnele pirnile tõmbasin aga võrgu ümber, et hakid neile ligi ei pääseks. Muidu ei saakski teada, millise maitsega vilju meile esimest aastat saaki kandev puu annab,” seletas Andres.

Paar aastat tagasi läksid oktoobris Jõgeval teist korda õitsema Põllu tänava maja ääres kasvavad roniroosid. Tänavu jaanuari esimesel nädalal üllatas aga Suure tänava eramu peret aianurgas juba üsna suuri rohelisi lehti kandev kuslapuu. 

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus